Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում նշել է, որ խաղաղության հասնելու նոր տրամաբանության համաձայն՝ պետք է ընդունել, որ ոչ միայն ադրբեջանական վերահսկողության տակ կան հայկական տարածքներ, այլև հայկական վերահսկողության տակ՝ ադրբեջանական: Նա այս տեսակետը ներկայացրել է` արձագանքելով պնդումներին, թե Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրում բացակայում է ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր տարածքի խնդրի լուծումը: Փաշինյանն ընդգծել է, որ երկու պետությունն էլ ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա:
«Այս իրողությունը պետք է լուծում ստանա սահմանազատման գործընթացում: Բայց խաղաղության տրամաբանությունը, նոր տրամաբանությունը այն է, որ ասելիս, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ կան, որ այսօր գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, պետք է ասենք նաև, որ կան Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներ, որ գտնվում են մեր վերահսկողության ներքո, և փոխադարձ այս հարցը պիտի լուծում ստանա սահմանազատման գործընթացում», – ասել է վարչապետը:
Փաշինյանի ընդդիմախոսները խաղաղության գործընթացը համարում են ձախողված՝ մատնանշելով նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վերադարձի հարցի հասցեագրման: Վարչապետը հիշեցրել է, որ ամիսներ առաջ արդեն հայտարարել է՝ Ղարաբաղյան շարժումը պետք է դադարեցնել, իսկ ժողովրդին հորդորել է` եթե համաձայն չեն, թող հեղափոխություն անեն:
«Ժողովուրդը, այսինքն՝ դուք, սիրելի քաղաքացիներ, հեղափոխություն չարեցիք, որովհետև ինձնման հասկացաք, որ առանց Ղարաբաղի հարցը փակելու խաղաղությունը հնարավոր չէ, որ Ղարաբաղի հարցը իրոք որոշ ուժեր պարզապես օգտագործում էին որպես գործիք՝ Հայաստանի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականության կայացումն ու զարգացումը թույլ չտալու համար», – նշել է նա:
Փաշինյանը հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների վերադարձի հարցը համարում է ոչ իրատեսական: Ըստ նրա՝ փախստականների վերադարձի օրակարգն առաջ քաշելն իրենից վտանգ է ներկայացնում՝ խաթարելով հայ-ադրբեջանական խաղաղությունը:
«Այդ թեմաներն արծարծելու երկկողմ փորձերը հենց իրենց՝ փախստականներին ոչինչ չեն տալու, իսկ պետությունների միջև դառնալու են լարվածության նոր աղբյուր: Իմ այս պատկերացումը կիսել եմ նաև պաշտոնական Բաքվի հետ, և արձանագրում եմ, որ այո, դա վտանգավոր և վնասական թեմա է նորընծա խաղաղության համար: Իմ ընկալումն այն է, որ բոլոր այն մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն այս ռազմավարության հետ, կամա թե ակամա հայտնվում են կոնֆլիկտի վերակենդանացման տրամաբանության մեջ», – նշել է վարչապետը:
Վարչապետն արցախցիներին առաջարկել է բնակություն հաստատել Հայաստանում՝ լիարժեք քաղաքացիական կարգավիճակով:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև գերիների հարցին՝ նշելով, որ խաղաղության պայմանագրում նրանց վերաբերյալ դրույթ չի ներառվել, քանի որ Երևանը ցանկացել է այդ խնդիրը չկապել փաստաթղթի ստորագրման հետ: Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այդ ուղղությամբ այժմ ակտիվ դիվանագիտական աշխատանքներ են ընթանում:
«Այժմ էլ դիվանագիտական ահռելի աշխատանք է տարվում այդ խնդիրը հնարավորինս արագ լուծելու համար, ինչի արտահայտությունը վերջերս տեսաք, ականատես եղաք», – ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև ապաշրջափակման շուրջ հնչող մտահոգություններին՝ կրկնելով, որ Բաքվի համար ինչ պայմաններ գործեն, նույնը կլինի նաև Հայաստանի համար: Ըստ հռչակագրի՝ Ադրբեջանը ստանում է անխոչընդոտ կապ Նախիջևանի հետ, իսկ Հայաստանը՝ փոխադարձ արտոնություններով հաղորդակցություն: Սակայն մինչ այդ պետք է սահմանազատման գործընթաց իրականացվի:
«Սա նշանակում է, որ հաղորդակցության ուղիների վերականգնման, կառուցման հատվածներում նախ պետք է հստակեցվի, սահմանազատվի և սահմանագծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանը, իսկ սահմանը արդեն ունի իր պարտադիր ատրիբուտները՝ սահմանապահ, մաքսակետ և այսպես շարունակ: Այլ բան, որ դեռևս «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ներկայացման ժամանակներում և մինչև այսօր էլ մենք սահմանի հատման պարզեցումների պատրաստակամություն ենք հայտնել, և այս հարցն է, որ առաջիկայում պետք է դետալացված քննարկման առարկա դառնա», – նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ այս ուղղությամբ որևէ մտահոգություն չունի՝ ընդգծելով, որ հիմնական սկզբունքների շուրջ արդեն համաձայնություն ձեռք է բերված: Վարչապետը վստահեցրել է՝ ապաշրջափակման հարցում միջազգային գործընկերների բոլոր մտահոգությունները փարատվել են:
Ի վերջո, Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ օգոստոսի 8-ից Հարավային Կովկասում իրավիճակը փոխվել է, և այժմ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել:
Բաքվից, մինչդեռ, շարունակվում է հնչել պահանջ, որ Հայաստանը կատարի իր «տնային աշխատանքը»՝ փոխելով Սահմանադրությունը:

Премьер-министр Никол Пашинян в своем обращении к народу заявил, что согласно новой логике достижения мира необходимо признать не только наличие армянских территорий под контролем Азербайджана, но и азербайджанских — под контролем Армении.
Он высказал эту позицию, отвечая на критику о том, что в подписанном в Вашингтоне проекте мирного соглашения отсутствует решение вопроса более чем 200 квадратных километров армянской территории, находящейся под оккупацией. Пашинян заявил, что обе стороны признали территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
«Эта реальность должна быть урегулирована в процессе демаркации границы. Но логика мира, новая логика, такова: если мы говорим, что части суверенной территории Армении находятся под контролем Азербайджана, то должны признать, что части суверенной территории Азербайджана находятся под нашим контролем. Эта взаимная проблема должна быть решена в рамках процесса разграничения», — заявил премьер-министр.
Критики мирного процесса из оппозиции считают его проваленным, указывая также на роспуск Минской группы ОБСЕ без урегулирования вопроса возвращения народа Нагорного Карабаха. Пашинян напомнил, что несколько месяцев назад уже заявлял о необходимости завершения Карабахского движения и призывал народ к революции, если они с этим не согласны.
«Народ, то есть вы, дорогие граждане, не устроили революцию, потому что поняли, как и я, что без закрытия карабахского вопроса мира не добиться. Этот вопрос некоторые силы просто использовали как инструмент, чтобы не позволить Армении стать независимым, суверенным и развивающимся государством», — отметил он.
Пашинян заявил, что считает возвращение вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха нереалистичным. По его словам, выдвижение такой повестки представляет опасность, так как способно нарушить хрупкий мир между Арменией и Азербайджаном.
«Попытки поднимать эту тему в двустороннем формате ничего не дадут самим беженцам, а для государств станут новым источником напряженности. Я поделился этим взглядом с официальным Баку и констатирую: да, это опасная и вредная тема для новообретенного мира. Все, кто не согласен с этой стратегией, сознательно или нет, вписываются в логику возобновления конфликта», — сказал премьер.
Он предложил карабахским армянам поселиться в Армении с получением полноценного гражданства.
Пашинян также коснулся вопроса пленных, отметив, что в тексте мирного соглашения не был включен специальный пункт о них, поскольку Ереван предпочел не связывать подписание документа с этим вопросом. Он заверил, что в этом направлении ведется активная дипломатическая работа.
«Сейчас ведется огромная дипломатическая работа для как можно более скорого решения этого вопроса — вы недавно стали этому свидетелями», — заявил Пашинян.
Премьер-министр также прокомментировал опасения, связанные с разблокировкой транспортных путей, повторив, что условия, предоставляемые Баку, будут равными и для Армении. Согласно декларации, Азербайджан получит беспрепятственную связь с Нахичеванью, а Армения — взаимный транзит. Однако до этого необходимо провести демаркацию границы.
«Это означает, что прежде чем восстанавливать или строить маршруты, необходимо четко определить, разграничить и демаркировать государственную границу между Арменией и Азербайджаном. А граница должна быть обеспечена всеми необходимыми атрибутами — пограничниками, таможенными пунктами и так далее. При этом еще во времена презентации проекта „Перекресток мира“ мы заявили о готовности упростить пересечение границы, и это будет предметом подробного обсуждения», — отметил Пашинян.
Он добавил, что не испытывает тревоги по этому поводу, подчеркнув, что достигнуто соглашение по основным принципам. Премьер заверил, что все опасения международных партнеров по поводу разблокировки были сняты.
В завершение Пашинян сообщил, что с 8 августа в Южном Кавказе наступила новая реальность и между Арменией и Азербайджаном установился мир.
Тем временем в Баку продолжают настаивать на том, чтобы Армения выполнила свои «домашние задания» — в частности, внесла изменения в Конституцию.