Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը կառույցի ղեկավար կազմին կոչ է արել պատասխան տալ վարչապետի խոսքերին՝ անվանելով նրանց լռությունը մեղսակցության ձև։
Դեմոյանի հրապարակումն ուղղված է ՀՑԹԻ ղեկավարությանը, գիտական խորհրդին և Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին։
«Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարություններից հետո ձեր գործունեությունն ու առաքելությունը դառնում է անիմաստ ու ավելորդ: Ավելին, երեկվա հայտարարություններն ու իրականացված ցեղասպանության արդյունքների արդարացումն ու հիմնավորումն առաջին հերթին բարոյազուրկ դարձրեցին ձեզ ու ձեր աշխատանքը:
Այս պահին դուք ունեք ընդամենը մեկ հնարավորություն այս ծանրագույն բնութագրումից մաքրագործվելու համար. հստակ գիտական, իրավական ու բարոյական գնահատական տալ երեկվա հայտարարության մեջ հնչեցված անմարդկային ու հակապետական ձևակերպումներին: Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հայրենազրկմանը տվեց բացահայտ հիմնավորում ու արդարացում, իսկ դա հակասում է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի դրույթներին:
Դուք լռության մատնեցիք ու գնահատական չտվեցիք արցախահայության դեմ իրականացված էթնիկ զտումներին ու ցեղասպանությանը, որին իր գործուն մասնակցությունը բերեց ՀՀ իշխանությունն ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի: Դուք անարձագանք թողեցիք Նիկոլ Փաշինյանի և քպ-ականների հայտարարությունները, որոնք պարունակում էին Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը ժխտող ու կասկածի տակ դնող շեշտադրումներ: Ակնհայտ է, որ նման լռությամբ դուք ակամայից դարձաք Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն ու հանցավոր գործունեությունը սպասարկող ու արդարացնող հանցակիցներ:
Հիշեցնեմ, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ու 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած իրադարձությունները նույն Նիկոլ Փաշինյանը որակում էր որպես «ցեղասպանություն», սակայն երեկվա հայտարարությունները ոչ այլ ինչ էին, եթե ոչ այդ նույն ցեղասպանության անթաքույց սպասարկում ու դրա արդյունքների ամրագրում՝ հանդիսանալով ոճրագործների հետ հանցավոր գործարքի կողմ:
ՀՑԹԻ արձագանքը հանրային հայտարարության ձևաչափով համարում եմ պարտադիր, հետևյալ անձանց ստորագրություններով՝
Էդիտա Գզոյան, ՀՑԹԻ տնօրեն
Հարություն Գևորգյան, ՀՑԹԻ Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ
Հարություն Մարության, ՀՑԹԻ նախկին տնօրեն
Սուրեն Մանուկյան, ՀՑԹԻ նախկին փոխտնօրեն
Եղիշե Կիրակոսյան, ՀՑԹԻ Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ
Հրանուշ Խառատյան, ՀՑԹԻ Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ»,- նշել է նա։
Իր ուղերձում Փաշինյանը հայտարարել է, որ առանց Ղարաբաղի հարցը փակելու խաղաղությունը հնարավոր չէ, և որ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների վերադարձի հարցը համարում է ոչ իրատեսական: Ըստ նրա՝ փախստականների վերադարձի օրակարգն առաջ քաշելն իրենից վտանգ է ներկայացնում՝ խաթարելով հայ-ադրբեջանական խաղաղությունը:

Former director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Hayk Demoyan, has harshly criticized the institution’s current leadership, accusing them of silent complicity following recent statements by Prime Minister Nikol Pashinyan. In a Facebook post, Demoyan argued that Pashinyan’s comments render the institute’s mission meaningless.
Demoyan’s public message is addressed to the Genocide Institute’s leadership, scientific council, and board of trustees.
“After Nikol Pashinyan’s statements yesterday, your activity and mission have become pointless and redundant. Moreover, his justification of the consequences of genocide has morally delegitimized you and your work,” Demoyan wrote.
He argued that the institute has only one chance to restore its credibility: to issue a clear academic, legal, and moral response to what he called “inhumane and anti-state formulations” in Pashinyan’s address. According to Demoyan, the prime minister openly justified displacement and statelessness, contradicting the UN’s 1948 Genocide Convention.
“You remained silent and gave no evaluation of the ethnic cleansing and genocide carried out against the Armenians of Artsakh, in which the Armenian government, through Nikol Pashinyan, played an active role,” Demoyan wrote.
He also accused the institute of ignoring statements from Pashinyan and members of his ruling party that allegedly questioned or undermined the historical fact of the Armenian Genocide. “With this silence, you have involuntarily become accomplices to Pashinyan’s declarations and criminal conduct,” he claimed.
Demoyan reminded that Pashinyan had previously referred to the 2020 war and 2023 events as genocide, but now, through his latest comments, “openly services that same genocide and cements its outcomes as part of a criminal agreement with the perpetrators.”
Demoyan demanded a public response from the following individuals:
- Edita Gzoyan, Director of the Genocide Museum-Institute
- Harutyun Gevorgyan, Chair of the Board of Trustees
- Harutyun Marutyan, Former Director
- Suren Manukyan, Former Deputy Director
- Yeghishe Kirakosyan, Board of Trustees Member
- Hranush Kharatyan, Board of Trustees Member
In his earlier address, Pashinyan stated that peace is impossible without resolving the Karabakh issue and called the return of displaced persons from Nagorno-Karabakh unrealistic, warning that raising this issue could threaten peace with Azerbaijan.