Երևանում կայացած բարձր մակարդակի բանակցություններից հետո ստորագրվել են Հայաստան-Իրան համատեղ հայտարարությունն ու բազմաբնույթ համագործակցության հուշագրեր՝ ընդգրկելով պետական կառույցներ և ոլորտային գերատեսչություններ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո նախագահական նստավայրում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որը վավերացվել է Փաշինյանի և Փեզեշքիանի կողմից։
Բացի այդ, ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև ստորագրվել է քաղաքական խորհրդակցությունների վերաբերյալ հուշագիր՝ 2025-2027 թվականների (Իրանի արեգակնային օրացույցով՝ 1404-1406 թթ.) համար։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, իսկ իրանական կողմից՝ Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Իրանի ստանդարտների ազգային կազմակերպությունն ամրագրել են գործակցության հուշագիր, որն ընդգրկում է ստանդարտների, հավատարմագրման, համապատասխանության գնահատման, չափագիտության և տեխնիկական կանոնակարգման ոլորտները։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է նախարար Գևորգ Պապոյանը, իրանական կողմից՝ Իրանի նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին։
Զբոսաշրջության ոլորտում գործակցության հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության ու ձեռարվեստի նախարարության միջև։
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում 2025-2029 թթ․ համատեղ գործունեության հիմքեր են դրվել՝ համապատասխան հուշագրով, որը կնքվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և Իրանի հանքարդյունաբերության նախարար Սեյեդ Մոհամմադ Աթաբաքի կողմից։
Քաղաքաշինության և շինարարության ոլորտներում համագործակցության շուրջ փոխըմբռնման հուշագիր է կնքվել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի և Իրանի ճանապարհների ու քաղաքաշինության նախարարության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Եղիազար Վարդանյանն ու Ֆարզանե Սադեղը։
Դեղագործության և բժշկական տեխնոլոգիաների ոլորտում կարգավորումների վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և Իրանի առողջապահության նախարարության միջև։ Հայկական կողմից ստորագրողը եղել է փոխնախարար Արմեն Գասպարյանը, իսկ իրանական կողմից՝ ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Հայաստանի ազգային արխիվը և Իրանի ազգային գրադարանը և արխիվը համագործակցության հուշագիր են կնքել՝ ի դեմս Արթուր Ստեփանյանի և Ռաեդ Ֆարիդզադեի։
Նմանատիպ հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի և Իրանի ազգային գրադարանի և արխիվի միջև։ Հայկական կողմից ստորագրել է դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, իսկ իրանական կողմից՝ Հոջաթոլլահ Այուբին։
Թանգարանային համագործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի պատմության թանգարանի և Իրանի ազգային թանգարանի միջև։ Փաստաթուղթը վավերացրել են Դավիթ Պողոսյանն ու Հոջաթոլլահ Այուբին։
Վերջին հուշագիրը վերաբերում է կինեմատոգրաֆիական փոխանակումներին. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Հայաստանի կինոյի հիմնադրամն ու Իրանի մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության համապատասխան կառույցը համաձայնություն են ստորագրել։ Կողմերից եղել են Դավիթ Բանուչյանն ու Ռաեդ Ֆարիդզադեն։

Armenia and Iran have strengthened bilateral ties through a new set of official agreements spanning sectors from economy and culture to healthcare.
Following high-level talks in Yerevan, a Joint Declaration between Armenia and Iran was signed along with multiple cooperation memorandums involving government bodies and sector-specific ministries.
The joint declaration was signed at the presidential residence after an expanded meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and Iranian President Masoud Pezeshkian. Both leaders personally endorsed the document.
Additionally, Armenia’s and Iran’s foreign ministries signed a memorandum on political consultations for the years 2025–2027 (Iranian calendar years 1404–1406). Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Iranian counterpart Seyed Abbas Araghchi were the signatories.
The Armenian Ministry of Economy and Iran’s National Standards Organization formalized a memorandum of cooperation covering standards, accreditation, conformity assessment, metrology, and technical regulation. It was signed by Armenian Minister Gevorg Papoyan and Iranian Vice President Seyed Hamid Pourmohammadi.
In tourism, a cooperation agreement was signed between Armenia’s Ministry of Economy and Iran’s Ministry of Cultural Heritage, Tourism, and Handicrafts.
In the field of vocational education and training, a memorandum covering joint initiatives for 2025–2029 was signed by Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan and Iran’s Minister of Industry, Mining and Trade Seyed Mohammad Atabaki.
An understanding was also reached in urban development and construction. A memorandum was signed between Armenia’s Urban Development Committee and Iran’s Ministry of Roads and Urban Development, with Yeghiazar Vardanyan and Farzaneh Sadegh as signatories.
A regulatory agreement was reached in the pharmaceutical and medical technology sectors between Armenia’s Ministry of Health and Iran’s Ministry of Health. It was signed by Armenian Deputy Minister Armen Gasparyan and Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani.
The Armenian National Archives and Iran’s National Library and Archives signed a cooperation memorandum, represented by Artur Stepanyan and Raed Faridzadeh.
A similar agreement was signed between the National Library of Armenia and Iran’s National Library and Archives. Ambassador Grigor Hakobyan signed for Armenia and Hojatollah Ayoubi for Iran.
The History Museum of Armenia and the National Museum of Iran signed a memorandum on museum collaboration, endorsed by Davit Poghosyan and Hojatollah Ayoubi.
The final memorandum pertains to cinematic exchanges between the Armenian National Cinema Foundation and the relevant department of Iran’s Ministry of Culture and Islamic Guidance. The agreement was signed by Davit Banuchyan and Raed Faridzadeh.