Երևանում կայացած բարձր մակարդակի բանակցություններից հետո ստորագրվել են Հայաստան-Իրան համատեղ հայտարարությունն ու բազմաբնույթ համագործակցության հուշագրեր՝ ընդգրկելով պետական կառույցներ և ոլորտային գերատեսչություններ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո նախագահական նստավայրում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որը վավերացվել է Փաշինյանի և Փեզեշքիանի կողմից։
Բացի այդ, ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև ստորագրվել է քաղաքական խորհրդակցությունների վերաբերյալ հուշագիր՝ 2025-2027 թվականների (Իրանի արեգակնային օրացույցով՝ 1404-1406 թթ.) համար։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, իսկ իրանական կողմից՝ Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Իրանի ստանդարտների ազգային կազմակերպությունն ամրագրել են գործակցության հուշագիր, որն ընդգրկում է ստանդարտների, հավատարմագրման, համապատասխանության գնահատման, չափագիտության և տեխնիկական կանոնակարգման ոլորտները։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է նախարար Գևորգ Պապոյանը, իրանական կողմից՝ Իրանի նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին։
Զբոսաշրջության ոլորտում գործակցության հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության ու ձեռարվեստի նախարարության միջև։
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում 2025-2029 թթ․ համատեղ գործունեության հիմքեր են դրվել՝ համապատասխան հուշագրով, որը կնքվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և Իրանի հանքարդյունաբերության նախարար Սեյեդ Մոհամմադ Աթաբաքի կողմից։
Քաղաքաշինության և շինարարության ոլորտներում համագործակցության շուրջ փոխըմբռնման հուշագիր է կնքվել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի և Իրանի ճանապարհների ու քաղաքաշինության նախարարության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Եղիազար Վարդանյանն ու Ֆարզանե Սադեղը։
Դեղագործության և բժշկական տեխնոլոգիաների ոլորտում կարգավորումների վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և Իրանի առողջապահության նախարարության միջև։ Հայկական կողմից ստորագրողը եղել է փոխնախարար Արմեն Գասպարյանը, իսկ իրանական կողմից՝ ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Հայաստանի ազգային արխիվը և Իրանի ազգային գրադարանը և արխիվը համագործակցության հուշագիր են կնքել՝ ի դեմս Արթուր Ստեփանյանի և Ռաեդ Ֆարիդզադեի։
Նմանատիպ հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի և Իրանի ազգային գրադարանի և արխիվի միջև։ Հայկական կողմից ստորագրել է դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, իսկ իրանական կողմից՝ Հոջաթոլլահ Այուբին։
Թանգարանային համագործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի պատմության թանգարանի և Իրանի ազգային թանգարանի միջև։ Փաստաթուղթը վավերացրել են Դավիթ Պողոսյանն ու Հոջաթոլլահ Այուբին։
Վերջին հուշագիրը վերաբերում է կինեմատոգրաֆիական փոխանակումներին. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Հայաստանի կինոյի հիմնադրամն ու Իրանի մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության համապատասխան կառույցը համաձայնություն են ստորագրել։ Կողմերից եղել են Դավիթ Բանուչյանն ու Ռաեդ Ֆարիդզադեն։

19 Август 2025 - 11:32 AMT
Межгосударственные связи между Арменией и Ираном были укреплены подписанием ряда новых документов, охватывающих такие сферы, как экономика, культура и здравоохранение.
После состоявшихся в Ереване переговоров на высоком уровне была подписана Совместная декларация Армении и Ирана, а также меморандумы о сотрудничестве между различными государственными органами и профильными ведомствами двух стран.
Декларация была подписана в резиденции президента по итогам расширенной встречи премьер-министра Никола Пашиняна и президента Ирана Масуда Пезешкиана. Документ был утверждён лично Пашиняном и Пезешкианом.
Кроме того, между министерствами иностранных дел Армении и Ирана был подписан меморандум о проведении политических консультаций на 2025–2027 годы (по иранскому солнечному календарю — 1404–1406 гг.). От армянской стороны его подписал министр иностранных дел Арарат Мирзоян, от иранской — министр иностранных дел Сейед Аббас Арагчи.
Министерство экономики Армении и Национальная организация стандартов Ирана утвердили меморандум о сотрудничестве в области стандартов, аккредитации, оценки соответствия, метрологии и технического регулирования. Документ подписали министр Геворг Папоян и вице-президент Ирана Сейед Хамид Пурмохаммади.
В сфере туризма соглашение подписали Министерство экономики Армении и Министерство культурного наследия, туризма и ремёсел Ирана.
Меморандум о совместной деятельности в области профессионального образования и подготовки кадров на 2025–2029 годы подписали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и министр промышленности, горнодобычи и торговли Ирана Сейед Мохаммад Атабаки.
Соглашение о взаимопонимании по вопросам градостроительства и строительства было подписано между Комитетом градостроительства Армении и Министерством дорог и градостроительства Ирана. Соглашение подписали Егиазар Варданян и Фарзане Садех.
Меморандум о регулировании в сфере фармацевтики и медицинских технологий подписали Министерства здравоохранения Армении и Ирана. От армянской стороны его подписал заместитель министра Армен Гаспарян, от иранской — посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
Национальный архив Армении и Национальная библиотека и архив Ирана заключили меморандум о сотрудничестве. Документ подписали Артур Степанян и Раед Фаридзаде.
Аналогичный меморандум был подписан между Национальной библиотекой Армении и Национальной библиотекой и архивом Ирана. Со стороны Армении подписал посол Григор Акопян, со стороны Ирана — Ходжатолла Аюби.
Меморандум о сотрудничестве между музеями был заключён между Историческим музеем Армении и Национальным музеем Ирана. Его подписали Давид Погосян и Ходжатолла Аюби.
Последний документ касается кинематографического обмена. Фонд кино Армении при Министерстве образования, науки, культуры и спорта и соответствующая структура Министерства культуры и исламского руководства Ирана подписали соглашение. Подписи поставили Давид Банучян и Раед Фаридзаде.