Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի գործի քննության շրջանակում արձանագրված խախտումները, ըստ նրա փաստաբանի, հասել են այն ծավալի, որ դրանց հիման վրա կարելի է իրավաբանական դասագիրք կազմել։
«Այս գործի շրջանակում այնքան քրեադատավարական խախտումներ են տեղի ունեցել, որ նույնիսկ դասագիրք կարելի է գրել՝ սկսած նախաքննության ընթացքին գլխավոր դատախազի միջամտությունից,վերջացրած՝ ԱԻՆ-ի կողմից «դռելով» այդ դուռը ծակելուն։Այսինքն՝ խախտումների մի հսկայական փաթեթ, որը որևէ քրեաիրավական գնահատականի մեջ չի տեղավորվում, բայց, կոնկրե՛տ, ԱԻՆ-ի գալը և դռելով ծակելը, պարոն Սարգսյանը ճիշտ հարցադրում արեց, թե որտեղի՞ց եկան ԱԻՆ-ի աշխատողները, ի՞նչ ընթացակարգերի շրջանակներում։ Պարզվեց, որ այդ դուռը չի բացվում, հետևաբար անհրաժեշտություն կա ԱԻՆ-ի աշխատակիցների ներկայության և նրանց կողմից ուժի գործադրմամբ դուռը բացելը», – ասել է փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը, մեջբերում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ խուզարկության ընթացքում անգամ տեսաձայնագրող անձի ինքնությունը հստակեցված չի եղել, ինչը ևս իրավական հարցեր է վերհանել։
«Առհասարակ չպարզաբանվեցին՝ այնտեղ մասնակիցների իրավունքներն ու պարտականությունները,փոխարենը կտրուկ քննիչի կողմից հրահանգավորվեցին ուղղորդումներին հետևել, ի՞նչ ասեմ, էդպես էլ պետք է անենք։ Հետո տեսաք, որ որոնողական գործողությունների ժամանակ ամենակարևորը համակարգիչները, որոնք հայտնաբերվեցին և առգրավեցին, մի տեղից ինչ-որ համակարգիչներ են վերցվում, հետո հայտնվում են համակարգիչներ, որոնք անհասկանալի է՝ առհասարակ պատկանո՞ւմ են սրբազանին, իրեն պատկանող համակարգիչներն են, թե՞ ոչ։ Օբյեկտիվորեն հարց է չէ՞ առաջանում՝ ի՞նչ վերցվեց: Մենք էստեղ իրավիճակ ունենք, որ այդ խուզարկությամբ վերցվել է DVR, բայց հետո պարզվում է, որ դա ոչ էլ DVR ձայնագրիչ է,այլ անտենայի հետ կապված սարք էր, այսինքն։ Այսինքն՝ վարույթային գործողության կատարման խախտումների մասին անվերջ կարելի է խոսել։ Այս ծավալի խախտումներ, երևի, որևէ քրեական գործով ի դերև չեն եկել»,- նշել է Ֆարմանյանը։

Нарушения, зафиксированные в рамках расследования дела архиепископа Микаэла Аджапахяна, по словам его адвоката, достигли такого уровня, что по ним можно составить учебник по уголовному праву.
«В рамках этого дела допущено столько процессуальных нарушений, что можно буквально написать учебник: от вмешательства Генеральной прокуратуры в предварительное следствие до того, как сотрудники МЧС “проломили” дверь. То есть целый комплекс нарушений, который не укладывается ни в какие правовые рамки. Конкретно господин Саргсян правильно задал вопрос: откуда взялись сотрудники МЧС и в рамках каких процедур они действовали? Оказалось, дверь не открывалась, и потому они применили силу», — заявила адвокат Марине Фарманян, передает «Panorama.am ».
По ее словам, даже личность человека, осуществлявшего видеосъемку обыска, так и не была установлена, что также вызвало юридические вопросы.
«Права и обязанности участников вообще не были разъяснены. Вместо этого следователь резко распорядился выполнять указания. Что тут сказать — так и делали. Вы сами видели: изъяли какие‑то компьютеры, но откуда они, кому принадлежали — неясно. Логично возникает вопрос: что именно изъяли? Сказали, что DVR, а оказалось, что это вовсе не видеорегистратор, а устройство, связанное с антенной. Процедурные нарушения можно перечислять бесконечно. Я, пожалуй, не припомню дела с таким масштабом нарушений», — подчеркнула Фарманян.
27 июня спецназ Службы национальной безопасности Армении вошел во двор резиденции Первопрестольного Святого Эчмиадзина, чтобы задержать архиепископа Аджапахяна, возглавляющего Ширакскую епархию. Позже Аджапахян сам явился в Следственный комитет. 28 июня он был арестован. Против него возбуждено уголовное дело за публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.