ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը նախատեսել է 1,093,750 դոլարի համարժեք դրամ ստանալ տարվա երկրորդ կիսամյակում՝ Ստոկհոլմի ընթացիկ արբիտրաժային գործով պետության շահերն ապահովելու համար։ Հարցն ընդգրկված է Կառավարության նիստի չզեկուցվող հարցերի ցանկում, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ հիմնավորման՝ ֆինանսավորման անհրաժեշտությունը բխում է այն հանգամանքից, որ Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի վարույթում ընթացող Liormand Holdings Limited et al. v. The Republic of Armenia գործով պահանջվում է ապահովել Հայաստանի Հանրապետության շահերի ներկայացվածությունն ու պատշաճ պաշտպանությունը։
Նշված է, որ այս գործով հայցվոր կողմը հունիսի 30-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակին փոխանցել է միջազգային ներդրումային վեճի ծանուցում։ Դրանից անմիջապես հետո մեկնարկել են արտակարգ արբիտրաժային վարույթին վերաբերող գործողությունները։
«Արտակարգ արբիտրաժային վարույթի արդյունքում որոշումը հուլիսի 22-ին ստանալուց հետո Գրասենյակը ձեռնամուխ է եղել Հայաստանի Հանրապետության շահերի ներկայացվածության ու պատշաճ պաշտպանության նպատակով միջազգային իրավախորհրդատուի ներգրավման աշխատանքներին։ SCC վեճերի լուծման կարգավորումների համաձայն՝ արտակարգ արբիտրաժային վարույթի շրջանակներում որոշումը ստանալու պահից 30-օրյա ժամկետում կողմը կարող է ներկայացնել արբիտրաժային ծանուցում»,- պարզաբանում են կառավարությունից։
Ավելի վաղ գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող ՀԷՑ-ի պաշտպանական խորհուրդը հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի՝ ՀԷՑ-ի հնարավոր պետականացման հետ կապված գործով հաղթանակ են տարել Հայաստանի կառավարության նկատմամբ միջազգային արբիտրաժում։
«Արբիտրաժը եկել է այն եզրահանգման, որ անհրաժեշտ է կիրառել ապահովման անհետաձգելի միջոցներ, քանզի ՀՀ գործողությունները «Հայաստանի և Կիպրոսի միջև գործող փոխադարձ ներդրումների փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագրին համապատասխանելու լուրջ կասկածներ են առաջացնում»,- ասված էր հայտարարության մեջ։

Аппарат премьер-министра запросил 1 093 750 долларов США в эквиваленте в драмах на второе полугодие текущего года — для обеспечения защиты государственных интересов в продолжающемся арбитражном разбирательстве в Стокгольме. Вопрос включен в перечень нерегистрируемых тем повестки заседания правительства, сообщает Factor.am .
Необходимость финансирования объясняется тем, что по делу Liormand Holdings Limited и другие против Республики Армения, рассматриваемому Арбитражным институтом Торговой палаты Стокгольма, требуется обеспечить представление и надлежащую защиту интересов Республики Армения.
Отмечается, что 30 июня истцы передали Офису представителя по международным правовым вопросам уведомление о международном инвестиционном споре. Сразу после этого начались действия, связанные с экстренным арбитражем.
«После получения решения по экстренному арбитражному производству 22 июля, Офис приступил к привлечению международного юридического консультанта для обеспечения представления и надлежащей защиты интересов Республики Армения. Согласно процедурам SCC, сторона может подать арбитражное уведомление в течение 30 дней после получения такого решения», — пояснили в правительстве.
Ранее совет ЭСА (Электрические осети Армении), принадлежащей бизнесмену Самвелу Карапетяну, распространил заявление, в котором говорилось о победе в международном арбитраже против правительства Армении по делу о возможной национализации.
«Арбитраж пришел к выводу о необходимости применения неотложных обеспечительных мер, так как действия правительства Армении вызывают серьезные сомнения в соблюдении договора о взаимной защите инвестиций между Арменией и Кипром», — говорилось в заявлении.