Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստը սկսել է շնորհավորանքով՝ նշելով, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի արդյունքում հաստատվել է խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Ուզում եմ բոլորիդ շնորհավորել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման առիթով, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի արդյունքում։ Պիտի արձանագրեմ նաև, որ սրանով մեր աշխատանքը ոչ թե ամփոփվում է, այլ ընդհակառակը՝ սկսում է»,- հայտարարել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ երբ մի հարց լուծում է ստանում, ի հայտ են գալիս նոր խնդիրներ, որոնք ևս պահանջում են լուծումներ։
Վարչապետի համոզմամբ՝ այս հանգրվանը բացում է զարգացման նոր հորիզոններ, և ներկայիս փուլում առավել կարևոր է գործել բարձր արդյունավետությամբ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել գործադիրի անդամներին՝ կատարված աշխատանքի, արձակուրդի ընդհատման, խորհրդակցությունների, քննարկումների և տեքստի մանրակրկիտ ուսումնասիրության համար։
«Մենք դա չենք լուսաբանել, բայց արձակուրդների ընդհատումներով, կառավարության կազմով, անվտանգության խորհրդի ընդլայնված կազմով, ՀՀ նախագահի, խորհրդարանական մեր գործընկերների մասնակցությամբ, նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ քննարկումների շարք ենք ունեցել, այսինքն, Վաշինգտոն մեկնելուց առաջ խորհրդակցություններ ու քննարկումներ ենք ունեցել, տեքստի վերլուծություններ ենք ունեցել և եկել ենք այն եզրակացության, որ այս քայլը պետք է անել և ես ուզում եմ կատարված աշխատանքի համար բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել»,-ասել է նա, մեջբերում է «Փաստինֆոն»։
Փաշինյանը նաև կոչ է արել ակտիվացնել հանրային հաղորդակցությունը, որպեսզի քաղաքացիներն ամբողջությամբ պատկերացնեն կառավարության գործողությունների շարժառիթներն ու արդյունքները։
«Մեր քաղաքացիները պետք է հասկանան, մենք ի՞նչ ենք անում, ինչու՞ ենք անում, ի՞նչն է, որ ստացվում է, ինչն է, որ չի ստացվում, ո՞րն է դրա պատճառը»,- ընդգծել է վարչապետը։

Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated members of the executive on the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan, following the signing of a joint declaration in Washington on August 8.
“I want to congratulate you all on the occasion of establishing peace between Armenia and Azerbaijan, which took place as a result of the declaration signed on August 8 in Washington. I must note that this does not conclude our work—on the contrary, it begins,” Pashinyan said at a Cabinet meeting, adding that resolving one issue always brings forward new challenges requiring solutions.
According to Pashinyan, this milestone opens new horizons for development and demands heightened efficiency at this stage.
He expressed gratitude to executive members for “their efforts, for interrupting their vacations, and for participating in discussions, consultations, and in-depth analysis of the text.”
“We did not publicize it, but we held a series of consultations and discussions—including with the full Cabinet, the expanded Security Council, the President of the Republic, our parliamentary colleagues, and the Civil Contract parliamentary faction—before heading to Washington. We analyzed the text and concluded that this step had to be taken. I thank you all for your work,” he said, as quoted by Pastinfo.
Pashinyan also called for stronger public communication, emphasizing the need for citizens to fully understand the motivations and outcomes behind government actions.
“Our citizens should understand what we are doing, why we are doing it, what is working and what isn’t, and what the reasons are,” he said.
On August 8, at a trilateral meeting held at the White House, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration reflecting the outcome of the Washington talks.
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov also initialed an agreement titled “On the establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” in the presence of the three leaders.