Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստը սկսել է շնորհավորանքով՝ նշելով, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի արդյունքում հաստատվել է խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Ուզում եմ բոլորիդ շնորհավորել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման առիթով, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի արդյունքում։ Պիտի արձանագրեմ նաև, որ սրանով մեր աշխատանքը ոչ թե ամփոփվում է, այլ ընդհակառակը՝ սկսում է»,- հայտարարել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ երբ մի հարց լուծում է ստանում, ի հայտ են գալիս նոր խնդիրներ, որոնք ևս պահանջում են լուծումներ։
Վարչապետի համոզմամբ՝ այս հանգրվանը բացում է զարգացման նոր հորիզոններ, և ներկայիս փուլում առավել կարևոր է գործել բարձր արդյունավետությամբ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել գործադիրի անդամներին՝ կատարված աշխատանքի, արձակուրդի ընդհատման, խորհրդակցությունների, քննարկումների և տեքստի մանրակրկիտ ուսումնասիրության համար։
«Մենք դա չենք լուսաբանել, բայց արձակուրդների ընդհատումներով, կառավարության կազմով, անվտանգության խորհրդի ընդլայնված կազմով, ՀՀ նախագահի, խորհրդարանական մեր գործընկերների մասնակցությամբ, նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ քննարկումների շարք ենք ունեցել, այսինքն, Վաշինգտոն մեկնելուց առաջ խորհրդակցություններ ու քննարկումներ ենք ունեցել, տեքստի վերլուծություններ ենք ունեցել և եկել ենք այն եզրակացության, որ այս քայլը պետք է անել և ես ուզում եմ կատարված աշխատանքի համար բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել»,-ասել է նա, մեջբերում է «Փաստինֆոն»։
Փաշինյանը նաև կոչ է արել ակտիվացնել հանրային հաղորդակցությունը, որպեսզի քաղաքացիներն ամբողջությամբ պատկերացնեն կառավարության գործողությունների շարժառիթներն ու արդյունքները։
«Մեր քաղաքացիները պետք է հասկանան, մենք ի՞նչ ենք անում, ինչու՞ ենք անում, ի՞նչն է, որ ստացվում է, ինչն է, որ չի ստացվում, ո՞րն է դրա պատճառը»,- ընդգծել է վարչապետը։

21 Август 2025 - 09:56 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства поздравил членов исполнительной власти с установлением мира между Арменией и Азербайджаном, произошедшим в результате подписания совместной декларации в Вашингтоне 8 августа.
«Хочу поздравить всех с установлением мира между Арменией и Азербайджаном, которое произошло в результате подписания декларации 8 августа в Вашингтоне. Должен отметить, что на этом наша работа не завершается, а наоборот — начинается», — заявил премьер, подчеркнув, что решение одного вопроса всегда приводит к появлению новых задач, требующих решений.
По мнению Пашиняна, это событие открывает новые горизонты развития, и на текущем этапе особенно важно действовать с высокой эффективностью, сообщает Panorama.am.
Он поблагодарил членов исполнительной власти за проделанную работу, прерывание отпусков, участие в обсуждениях, консультациях и тщательном изучении текста.
«Мы это не освещали публично, но перед поездкой в Вашингтон мы провели серию консультаций и обсуждений с полным составом правительства, расширенным составом Совета безопасности, Президентом Республики, нашими коллегами из парламента, а также с фракцией «Гражданский договор». Мы проанализировали текст и пришли к выводу, что этот шаг необходимо сделать. Благодарю всех за проделанную работу», — цитирует Пашиняна «Пастинфо».
Премьер также призвал активизировать общественные коммуникации, чтобы граждане ясно понимали мотивы и результаты действий правительства.
«Наши граждане должны понимать, что мы делаем, зачем мы это делаем, что получается, что не получается и почему», — подчеркнул он.
Министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров трех стран предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».