2023-ի արցախյան պատերազմից և Ստեփանակերտի վառելիզի պահեստի պայթյունից հետո անհետ կորածների, հաստատված գերիների ու զոհվածների հարազատները կրկին հավաքվել են կառավարության շենքի առջև։ Նրանց թվում են նաև անձինք, որոնց հարազատները զոհվել ու հուղարկավորվել են Արցախում, և այժմ բարձրացնում են արտաշիրիմման ու աճյունների Հայաստան տեղափոխման հարցը։
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ որոշակի առումով կար ձևավորված խողովակ՝ պետական կառույցների հետ աշխատանքի առումով, մասնավորապես, գերիների և անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողով, որը ղեկավարում էր ԱԱԾ նախկին պետ Արմեն Աբազյանը։
«Հարազատներն ունեցել են հնարավորություն՝ տարբեր առիթներով հանդիպումներ ունենալու, ստացել հավաստիացում, որ որոշակի աշխատանքներ են իրականացվում, փորձում են պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, բայց Արմեն Աբազյանի պաշտոնաթողությամբ պայմանավորված՝ առ այս պահը տեղեկացված չենք, թե ով է զբաղվում այդ հարցով կամ զբաղվում են ընդհանրապես արդյոք, արդյոք կառավարությունը պլանավորում է՝ որևէ մեկին նշանակելու, որ այդ հարցով զբաղվեն։ Լավագույն տարբերակն այն կլինի, որ արդեն իսկ ձևավորված աշխատանքային փորձը շարունակվի՝ նաև պարոն Աբազյանի ներգրավվածությամբ, որովհետև այդ մարդն է, որ մինչև հիմա զբաղվել է այդ հարցով և ծնողների մոտ կա համոզմունք, որ ճիշտ տարբերակն այն կլինի, որ որևէ լիազորությունների շրջանակներում նրա այդ լիազորությունները շարունակվեն»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ ԱԱԾ նոր տնօրենն այդ մասով որևէ հստակ տեղեկացվածություն չունի և որևէ աշխատանք չի կատարում, հայտնում է Փաստինֆոն։
Արմեն Աբազյանն հունիսի 18-ին ազատվել է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից, որից հետո անհետ կորածների բազմաթիվ հարազատներ սկսել են պահանջել, որ նա հետ գա՝ շարունակելու զբաղվել նրանց հարազատների հարցերով։

21 Август 2025 - 10:15 AMT
Родственники пропавших без вести, подтвержденных пленных и погибших в результате войны в Арцахе 2023 года и взрыва топливного склада в Степанакерте вновь собрались у здания правительства. Среди них и те, чьи близкие погибли и были похоронены в Арцахе, и теперь поднимается вопрос эксгумации и переноса останков в Армению.
По словам омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна, ранее существовал определенный канал взаимодействия с государственными структурами — в частности, комиссия по вопросам пленных и пропавших без вести, которую возглавлял бывший директор Национальной службы безопасности Армен Абазян.
«Родные имели возможность в разные периоды встречаться, получали заверения, что определенные работы ведутся, предпринимаются шаги для достижения договоренностей. Но после отставки Армена Абазяна у нас нет информации, кто теперь занимается этим вопросом, занимается ли вообще кто-то, и планирует ли правительство назначить ответственного. Лучший вариант — продолжить уже накопленный опыт работы с участием господина Абазяна, так как именно он до сих пор вел эти дела, и родители убеждены, что правильным решением было бы сохранить его полномочия в каком-либо формате», — отметил он, добавив, что новый директор НСС не обладает информацией и не предпринимает никаких действий в этом направлении, сообщает «Пастинфо».
Армен Абазян был освобожден от должности директора Национальной службы безопасности 18 июня. После этого многие родственники пропавших без вести начали требовать его возвращения для продолжения работы по их делам.