Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ կառավարության կողմից շարունակաբար ձեռնարկվել են քայլեր՝ ուղղված գերիների ու անհետ կորածների խնդիրների լուծմանը, որոնց շրջանակում կատարվել են ծավալուն աշխատանքներ, մի շարք գերիներ վերադարձվել են հայրենիք, իսկ անհետ կորածների մասով որոշակի հստակեցում է ապահովվել։ Նա այս մասին խոսել է՝ ի պատասխան լրագրողների բարձրաձայնած՝ արցախցիների մտահոգությանը՝ կապված ԱԱԾ նախկին պետ Արմեն Աբազյանի պաշտոնաթողությունից հետո ստեղծված անորոշության հետ։
«Խաղաղության համաձայնագրում, որը համաձայնեցվել և նախաստորագրվել է արդեն, հատուկ կետ կա հենց այդ մասին։ Այսինքն դա այնքան կարևոր հարց է, որ համաձայնագրի կետերից մեկը հենց դրա մասին է»,- ասել է Պապոյանը, մեջբերում է AuroraNews-ը։
Հարցին՝ ինչու Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների խնդիրը չի ներառվել խաղաղության պայմանագրում, նախարարն արձագանքել է․ «Բոլոր հարցերը հասցեագրված են, լուծման ընթացքի մեջ ենք։ Ինչպես նախկինում տարբեր առիթներով մենք վերադարձրել ենք մեր գերիներին, վստահեցնում եմ, որ աշխատանքները տարվում են, և մենք հաջողության կհասնենք նաև մնացած մասերով»,-նշել է նա։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ուղերձում ևս անդրադարձել էր գերիների խնդրին՝ նշելով, որ խաղաղության պայմանագրում նրանց վերաբերյալ դրույթ չի ներառվել, քանի որ Երևանը ցանկացել է այդ խնդիրը չկապել փաստաթղթի ստորագրման հետ: Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այդ ուղղությամբ այժմ ակտիվ դիվանագիտական աշխատանքներ են ընթանում:

Economy Minister Gevorg Papoyan assured that the government is continuing active work on the issues of captives and missing persons, stressing that consistent measures have been taken, resulting in the return of several captives to Armenia and clarification in certain cases of missing persons. He made these remarks in response to journalists’ questions about concerns raised by Artsakh residents following the resignation of former NSS chief Armen Abazyan.
“In the peace agreement, which has already been coordinated and initialed, there is a special provision on this very issue. This shows how important it is, as one of the agreement’s points specifically addresses it,” Papoyan said, as quoted by AuroraNews.
Asked why the issue of Armenian captives unlawfully held in Baku was not included in the peace treaty, the minister responded: “All questions have been addressed and are in the process of being resolved. Just as we have managed to bring back captives on previous occasions, I assure you that the work continues, and we will achieve success with the remaining cases as well.”
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the matter in his statement, noting that no specific provision on captives was included in the peace treaty, as Yerevan did not want to link the issue to the signing of the document. He emphasized that active diplomatic work is currently underway in that direction.