Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ընդդիմության այն պնդումներին, թե իշխանությունը պատրաստվում է հերթական կապիտուլյացիան ստորագրել։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ 2022 թվականի հուլիսից մինչև հոկտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում ընդդիմադիր ուժերը պարբերաբար հայտարարություններ են արել այդ մասին՝ այն դեպքում, երբ դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն արդեն իսկ իրենք են որակել կապիտուլյացիա։
«Մինչդեռ այս դեպքում, երբ խաղաղաղություն է հաստատվել՝ նրանք ասում են, որ պատրաստվում են հետ վերցնել իրենց ստորագրությունը և պատրաստվում են չստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը՝ վերադառնալով մեթոդաբանական սխալին, կապիտուլիացիան ստորագրում են 1 անգամ, հնարավոր չէ 6 անգամ կապիտուլյացիա ստորագրել։ Եթե մենք լսենք մեր ընդդիմախոսներին՝ մենք 5-6 անգամ արդեն կապիտուլյացիա ենք ստորագրել, և դեռ քիչ է, պատրաստվում ենք նոր կապիտուլյացիաներ ստորագրել։ Սա արդեն բավարար վերլուծական բազա է արձանագրելու համար, որ ընդդիմության գործընկերները այդպես խոսում են՝ ասելիք չունենալու պատճառով, որևէ այլ պատճառ չկա»,- մշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ հակասական են ոչ միայն ընդդիմադիրների գնահատականները, այլև նրանց պահվածքը՝ հիշեցնելով, որ չնայած իրենց հայտարարություններին, նրանք պատրաստակամություն են ցուցաբերել պահպանել նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը՝ իշխանության գալու դեպքում։ Նա շեշտել է, որ խաղաղության պայմանագրի չստորագրման կամ ստորագրությունից հրաժարվելու հայտարարությունները նույնպես հակասում են նախկինում հնչեցրած դիրքորոշումներին։

Премьер-министр Никол Пашинян после заседания правительства прокомментировал заявления оппозиции о том, что власти якобы готовятся подписать очередную капитуляцию. Он напомнил, что с июля по октябрь 2022 года оппозиционные силы неоднократно заявляли об этом, хотя еще документ от 9 ноября 2020 года они сами назвали капитуляцией.
«А сейчас, когда установлен мир, они заявляют, что готовы отозвать свою подпись и не подписывать мирное соглашение, возвращаясь к прежней методологической ошибке. Капитуляцию можно подписать один раз, невозможно подписать ее шесть раз. Если слушать наших оппонентов, мы уже 5–6 раз подписали капитуляцию, и этого мало — они утверждают, что готовимся к новым капитуляциям. Этого достаточно, чтобы зафиксировать: подобные заявления делаются лишь потому, что им нечего сказать, другой причины нет», — заявил он, сообщает «Aysor.am ».
Премьер подчеркнул, что противоречивыми являются не только оценки оппозиции, но и их поведение. Он напомнил, что несмотря на свои заявления, оппозиционные силы выражали готовность сохранить документ от 9 ноября в случае прихода к власти. По его словам, заявления об отказе подписать или аннулировать мирное соглашение также противоречат их прежней позиции.