Ընդդիմադիր պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունների ու դրանց ենթատեքստի վտանգավորության վրա՝ ընդգծելով դրանց անհամատեղելիությունը խաղաղության գործընթացի հետ։
«Մինչև հայաստանյան կառավարիչները «աչքալուսանք» են տալիս, որ խաղաղությունն արդեն հաստատվել է, Ալիևը օկուպացված Քարվաճառից պատասխանում է, որ աշխարհում տիրող անկանխատեսելի իրավիճակներն Ադրբեջանին ստիպում են պատրաստ լինել պատերազմի:
Ավելին, Ալիևը նշել է, որ իրենք շարունակելու են ռազմական մեծաքանակ գնումներն ու առկա սպառազինության արդիականացումը, հատուկ նշանակության զորքերի ընդլայնումը և այլն:
Սա այն դեպքում, որ Փաշինյանը` խոսելով պատերազմի ավարտված լինելու մասին, նույն օրը ակնարկում էր, որ ռազմական բյուջեի ավելացման կարիք չկա:
Սակայն ամենախնդրահարույցն ու անթույլատրելին այն է, որ Փաշինյանի հետ ջերմ լուսանկարվող ու «խաղաղության» շուրջ պայմանավորվող Ալիևը վիրավորել է նաև հայ ժողովրդին նշելով, որ ուզում է բաց խոսել` Հայաստանը հիվանդ հասարակությունը ունի:
Իշխանությանն ու անձամբ Փաշինյանին տարբեր առիթներով ծաղրելուց ու վիրավորելուց հետո Ադրբեջանի նախագահն անցել է հայ հասարակության պիտակավորմանը, ինչը հստակ ցուցիչ է ադրբեջանցիների իրական տրամադրությունների և ցանկությունների մասին»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը խաղաղության կողմնակից է, սակայն մշտապես պետք է զգոն լինի և պատրաստ՝ ռազմական սցենարների, քանի որ միջազգային զարգացումները կանխատեսելի չեն։
«Մենք չենք ուզում պատերազմ։ Խաղաղություն ենք ուզում, բայց ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի», — ասել է Ալիևը։

Opposition MP Tigran Abrahamyan has warned about the dangerous implications of Azerbaijani President Ilham Aliyev’s recent statements, calling them incompatible with the peace process.
“While Armenian leaders are celebrating a supposed peace deal, Aliyev, speaking from the occupied Karvachar region, responds that the unpredictable global situation forces Azerbaijan to prepare for war,” Abrahamyan said.
He noted that Aliyev has emphasized continued large-scale military procurement, modernization of existing arms, and expansion of special forces.
“This, while Prime Minister Pashinyan on the same day claimed the war is over and even hinted there's no need to increase the military budget,” he added.
However, Abrahamyan stressed that the most troubling and unacceptable part was Aliyev insulting the Armenian people while appearing to negotiate peace with Pashinyan.
“After mocking and insulting the Armenian leadership on numerous occasions, Aliyev has now labeled the Armenian society a ‘sick society’. This clearly reflects the real sentiments and intentions of Azerbaijan’s leadership,” Abrahamyan said.
Earlier, Aliyev had stated that Azerbaijan supports peace but must remain vigilant and ready for military scenarios due to the unpredictability of global developments.