ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հայտարարել է, որ քաղաքական գործիչ Ռուբեն Հակոբյանի առողջական վիճակը կալանքի պայմաններում մտահոգիչ է դարձել, և այն անհամատեղելի է հետագա ազատազրկման հետ։
«Ռուբեն Հակոբյանն ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, որոնք համատեղելի չեն կալանքի հետ»,- նշել է Դանիելյանը՝ նշելով, որ վերջինս պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հետ այցելել է Հակոբյանին, ում նա համարում է ապօրինաբար կալանավորված։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Հակոբյանը նախկինում պատգամավոր է եղել Ազգային ժողովի երեք գումարում, ինչպես նաև պաշտոնավարել է Սանկտ Պետերբուրգում որպես հյուպատոս։ Ըստ Դանիելյանի, նա մշտապես հանդես է եկել ընդդիմադիր դիրքորոշմամբ, եղել է սուր քննադատող ու իր խոսքի համար դարձել է հետապնդումների թիրախ ներկայիս իշխանության օրոք։
Նա ընդգծել է, որ Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել և նրան կալանավորել են՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով իր ելույթի հիման վրա։ Դանիելյանն արձանագրել է. «Հիշեցնեմ, որ Ռուբեն Հակոբյանին մեղադրանք են առաջադրել և կալանավորել՝ հեռուստաընկերություններից մեկի հաղորդման յութուբյան ալիքում հրապարակված՝ «Պետք է մտնել, ականջներից բռնել և դուրս շպրտել» վերնագրով թողարկման ժամանակ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի հրաժարականը պահանջելու համար»։
Պատգամավորը քննադատել է կալանքի կիրառման պրակտիկան՝ նշելով, որ այն դարձել է հաճախակի գործիք իշխանությունների ձեռքում՝ ընդդիմախոսներին լռեցնելու նպատակով
«Այս դեպքում ևս որպես խափանման միջոց կիրառվեց կալանքը: Գաղտնիք չէ, որ որպես խափանման միջոց կալանավորման կիրառումն այս իշխանությունների օրոք դարձել է արատավոր պրակտիկա: Ռուբեն Հակոբյանն ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, որոնք համատեղելի չեն կալանքի հետ: Այս ընթացքում վատթարացել է վերջինիս առողջական դրությունը, մեկ անգամ տեղափոխվել է բժշկական հաստատություն: Մտահոգիչ են նաև պահման պայմանները»,- նշել է Դանիելյանը։
Նա հայտնել է, որ օգոստոսի 27-ին Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում նախատեսվում է քննության առնել Հակոբյանի խափանման միջոցի փոփոխության հարցը՝ ընդգծելով, որ դատարանը պետք է հաշվի առնի թե՛ նրա առողջական ծանր վիճակը, թե՛ քաղաքական անցյալը։
Դանիելյանը նշել է նաև, որ շարունակվում են ընդդիմադիր շարժման անդամների դատավարությունները՝ հայտնելով իր աջակցությունը Ռուբեն Հակոբյանին և բոլոր քաղբանտարկյալներին։
«Լիահույս եմ, որ հաշվի կառնվեն Ռուբեն Հակոբյանի՝ քաղաքականության մեջ ունեցած ներդրումն ու առողջական լրջագույն խնդիրները: Այս օրերին ընթանում են նաև Սրբազան պայքարի մեր ընկերների դատավարությունները: Ազատություն Ռուբեն Հակոբյանին, ազատությու’ն բոլոր քաղբանտարկյալներին»,- հայտարարել է նա։
Հակոբյանը կալանավորված է հուլիսի 19-ից՝ հարցազրույցում հնչեցրած մտքերի հիման վրա։ Նրա արտահայտությունները դիտարկվել են որպես իշխանության զավթման կոչեր։ Հակոբյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՔՕ 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Նրա գործն արդեն ուղարկվել է դատարան և մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Արղամանյանին։

22 Август 2025 - 10:59 AMT
Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян заявил, что состояние здоровья политического деятеля Рубена Акопяна вызывает серьезную обеспокоенность и несовместимо с содержанием под стражей.
«У Рубена Акопяна серьезные проблемы со здоровьем, несовместимые с нахождением под арестом», — отметил Даниелян, добавив, что недавно с депутатом Агнесой Хамоян они посетили Акопяна, которого он считает незаконно задержанным.
Он напомнил, что Акопян трижды был депутатом парламента, а также занимал пост консула в Санкт-Петербурге. По словам Даниеляна, Акопян всегда придерживался оппозиционных взглядов, критиковал власти и стал мишенью преследования за свои высказывания.
Даниелян подчеркнул, что Акопян был арестован на основании выступления, в котором он потребовал отставки премьер-министра. Речь идет о выпуске под названием «Нужно войти, взять за уши и выбросить», опубликованном на ютуб-канале одной из телекомпаний.
Он резко осудил практику частого применения ареста как меры пресечения, назвав ее инструментом давления на инакомыслящих.
«И в этом случае был применен арест. Не секрет, что при нынешней власти это стало порочной практикой. Состояние здоровья Акопяна уже ухудшилось, он был доставлен в медучреждение. Условия содержания также вызывают тревогу», — отметил депутат.
Даниелян сообщил, что 27 августа в суде общих юрисдикций административных районов Аван и Нор Норк пройдет слушание по изменению меры пресечения Акопяну. Он призвал суд учитывать как состояние здоровья обвиняемого, так и его политическое прошлое.
Он также выразил поддержку всем участникам оппозиционного движения, находящимся под судом.
«Надеюсь, что будет учтён вклад Рубена Акопяна в политику и его тяжёлое состояние. В эти дни продолжаются также суды над участниками Святой борьбы. Свободу Рубену Акопяну, свободу всем политзаключённым», — заявил он.
Акопян находится под арестом с 19 июля за высказывания, сделанные в интервью. Его слова были расценены как призыв к захвату власти. Против него возбуждено уголовное дело по статье 422, часть 2 УК. Дело уже передано в суд и распределено судье Давиту Аргаманяну из ереванского суда общей юрисдикции.