Կապանում դեսպանաժողովի ընթացքում քննարկում է անցկացվել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ, որտեղ նա ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքները և դրանց հետևանքով ձեռք բերված համաձայնությունները։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան նախաստորագրված համաձայնագրին՝ Միրզոյանը կարևորել է հաստատված խաղաղության նշանակությունը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար, ներկայացրել է արտաքին քաղաքականության նոր տեսլականը, ձևավորված հնարավորությունները և դրանց իրագործման ուղղությամբ նախատեսվող քայլերը։
Նա շեշտադրել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացի հետևողական իրականացումը, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիների համար անվտանգ, կայուն և բարեկեցիկ պայմանների ձևավորումը մնում են ՀՀ կառավարության և դիվանագիտական համակարգի առաջնահերթություններից։
Նախարարը նաև անդրադարձել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբ ստեղծվող հեռանկարներին, միջազգային կապուղիներին ՀՀ լիարժեք ներգրավման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին, ինչպես նաև Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հռչակագրի իրագործմանն ուղղված սպասվող քայլերին։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արձանագրված ձեռքբերումներին՝ մտքերի փոխանակմամբ տարբեր ուղղություններով, ներառյալ՝ ռազմավարական գործընկերությունների խորացման նպատակով իրականացվող աշխատանքները։

During the Ambassadors’ Conference held in Kapan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan presented the outcomes of the August 8 negotiations in Washington and the resulting agreements.
Addressing the preliminary Armenia-Azerbaijan peace agreement, Mirzoyan highlighted the significance of a lasting peace not only for Armenia but for the entire region. He also introduced a renewed vision for Armenia’s foreign policy, emphasizing the emerging opportunities and outlining the steps planned for their realization.
Mirzoyan stated that ensuring a consistent peace process in the region, along with creating secure, stable, and prosperous conditions for Armenian citizens, remains a priority for both the Armenian government and its diplomatic corps.
The minister further discussed the prospective benefits of unblocking regional transport links, Armenia’s full integration into international transit routes, and upcoming steps toward implementing the trilateral declaration signed in Washington.
The discussion also touched on the progress achieved so far and included exchanges of views on various topics, including ongoing efforts to deepen strategic partnerships.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration at the White House following a trilateral meeting. In Washington, Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov preliminarily signed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” in the presence of their respective leaders and the U.S. President.