Դատարանը՝ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, ավարտին է հասցրել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի գործով հիմնական լսումները՝ մերժելով պաշտպան Երեմ Սարգսյանի ներկայացրած միջնորդությունը, որով վերջինս պահանջել է Շիրակի թեմի առաջնորդարանում կատարված խուզարկության արձանագրությունը ճանաչել անթույլատրելի։ Միևնույն ժամանակ, սրբազանի համակարգչում հայտնաբերված օրագիրը դատարանը գնահատել է որպես թույլատրելի ապացույց։
Գործի քննությունը սկսվել է տասն օր առաջ՝ օգոստոսի 15-ին, և արդեն օգոստոսի 25-ին դատարանը եզրափակել է հիմնական փուլը՝ անցնելով եզրափակիչ ելույթներին։ Հանրային մեղադրողներն իրենց ելույթին պատրաստվելու նպատակով ժամանակ են խնդրել, ինչի արդյունքում հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է օգոստոսի 28-ին։
Նիստի ընթացքում կողմերն եկել են համաձայնության, որ պատրաստ են աշխատել նաև աշխատանքային ժամերից հետո, որպեսզի նույն օրը տեղավորեն ինչպես հանրային մեղադրողների, այնպես էլ պաշտպանական կողմի եզրափակիչ ելույթները։ Դատական նիստը կայանալու է օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 14:30-ին։

26 Август 2025 - 09:14 AMT
Судебный процесс по делу архиепископа Микаэла Аджапахяна перешёл к стадии заключительных прений. Основные слушания завершены, следующее заседание назначено на 28 августа вне рабочего времени.
Судья Армине Меликсетян отклонила ходатайство адвоката защиты Ерема Саргсяна, который просил признать недопустимым протокол обыска, проведённого в резиденции Ширакской епархии. Вместе с тем дневник, обнаруженный в компьютере архиепископа, был признан допустимым доказательством.
Процесс стартовал всего десять дней назад — 15 августа, и уже сегодня суд завершил основную часть слушаний. Поскольку государственные обвинители запросили время для подготовки заключительных выступлений, следующее заседание было перенесено на 28 августа.
Стороны пришли к согласию о продолжении заседания вне рабочего времени, чтобы в тот же день представить свои заключительные речи. Заседание начнётся 28 августа в 14:30.
27 июня сотрудники Специального отряда Службы национальной безопасности попытались задержать архиепископа Микаэла Аджапахяна во дворе Кафедрального собора Святого Эчмиадзина, но затем покинули территорию. Позднее Аджапахян сам явился в Следственный комитет. 28 июня он был арестован. Против него возбуждено уголовное дело по обвинению в “публичных призывах к узурпации власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя”.