Կապանում անցկացվող դեսպանաժողովի շրջանակում Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի հետ քննարկում է եղել, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների հետ գործակցության ուղղություններին, իսկ զուգահեռ քննարկվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա օրակարգային հարցերը։ Այդ մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշվել է, որ հարավ-արևելյան Ասիայի և խաղաղ-օվկիանոսյան տարածաշրջանի պետությունների հետ ակտիվ քաղաքական երկխոսության արդյունքում արձանագրվել են նկատելի ձեռքբերումներ՝ այդ թվում ռազմավարական գործընկերությունների խորացման հարցում։ Ընդգծվել է, որ ձևավորվել է շփումների նոր օրակարգ, որը ներառում է Չինաստանի, Ճապոնիայի և Հնդկաստանի հետ առաջիկա գործակցությունները։ Քննարկվել է նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի անդամակցության հայտի թեման։
Կենտրոնական Ասիայի և հեռավոր Արևելքի երկրների հետ համագործակցության հնարավորությունների բացահայտումն, ըստ ներկաների, կարևոր է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններն առավել արդյունավետ օգտագործելու համար։ Այս համատեքստում ուշադրություն է դարձվել Ղազախստանի հետ ակտիվ երկխոսությանը։
Սաֆարյանը կարևորել է տնտեսական դիվանագիտության բաղադրիչի ակտիվացումը՝ հատկապես հարավ-արևելյան Ասիայի երկրների հետ կապերի խորացման համատեքստում։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումների միտումները և փոխշահավետ ու ռազմավարական համագործակցությունների ձևավորման հեռանկարները։

В рамках проходящего в Капане дипломатического форума состоялось обсуждение с заместителем министра иностранных дел Мнацаканом Сафаряном, в ходе которого затронуты направления сотрудничества с государствами Евразийского региона, а также актуальные вопросы армяно-российских отношений. Об этом сообщает пресс-служба МИД.
Отмечено, что благодаря активному политическому диалогу с государствами Юго-Восточной Азии и Азиатско-Тихоокеанского региона зафиксированы значительные достижения, в том числе в вопросе углубления стратегических партнёрств. Подчёркнуто, что сформировалась новая повестка контактов, охватывающая предстоящее сотрудничество с Китаем, Японией и Индией. Также обсуждалась тема подачи заявки Армении на вступление в Шанхайскую организацию сотрудничества.
По мнению участников, выявление возможностей сотрудничества с государствами Центральной Азии и Дальнего Востока важно для более эффективного использования потенциала разблокировки региональной инфраструктуры. В этом контексте было уделено внимание активному диалогу с Казахстаном.
Сафарян подчеркнул важность активизации экономической дипломатии, особенно в контексте углубления связей с Юго-Восточной Азией.
Также обсуждены тенденции региональных процессов и перспективы формирования взаимовыгодных и стратегических партнёрств.