ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին, հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն վճռական է տրամադրված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթացում, և բաց չի թողել քաղաքական համախմբման հնարավորությունը։
«Փաշինյանը բավարարել է Ադրբեջանի հերթական պահանջը»,- հայտարարել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Սարգսյանը նշել է, որ «կապիտուլյացիան շարունակական երևույթ է, և այդ ընթացը հնարավոր է կասեցնել, միայն եթե փոխվեն այդ կապիտուլյացիայի պատճառ հանդիսացած և այդպիսի փաստաթուղթ ստորագրած իշխանությունները»։
Երրորդ նախագահն ընդգծել է, որ Հանրապետական կուսակցությունը շարունակում է առաջ տանել Փաշինյանին անվստահության օրակարգը, չնայած իր ուժին չի հաջողվել այդ նախաձեռնության շուրջ լայն համախմբում ապահովել։ Սարգսյանը նաև բաց չի թողել փողոցային պայքարի տարբերակը։
Հարցին՝ արդյոք ՀՀԿ-ն կմասնակցի՞ 2026-ի ընտրություններին, և եթե այո՝ ի՞նչ ձևաչափով, Սարգսյանը պատասխանել է, որ ընդդիմադիր կուսակցությունն այդ հարցով վերջնական որոշում դեռ չունի։
«Մեր օրակարգը անվստահություն հայտնելն է, հետո կերևա», – հավելել է նա։
Սարգսյանը նաև անդրադարձել է բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի հետ հնարավոր գործակցությանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ն տեսնում է գործակցության ուղիներ ցանկացած ընդդիմադիր ուժի հետ, եթե «այդ գործակցության ձևերն ու մեթոդները մեզ համար ընդունելի են»։
«Ինչ վերաբերում է պարոն Սամվել Կարապետյանին, ապա ես պիտի ասեմ բացահայտ, որ Սամվել Կարապետյանին ես եմ խնդրել, որ ռուսական մեկ այլ ընկերությունից ինքը ձեռք բերի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը», որովհետև «էլեկտրական ցանցերը» իրոք շատ վատ վիճակում էին, և պետք էր մարդ, ով սրտացավություն ցուցաբերեր, պետք էր մարդ, ով կցանկանար տևական ժամանակ շահույթ չհետապնդել, այլ ներդրումներ անել, ինչը գոնե մինչև 18 թվականը Սամվել Կարապետյանը կատարել է, ես չգիտեմ՝ դրանից հետո շարունակվել է, թեև կարծում եմ, որ շարունակված կլինի»,- նշել է նա։
Ավելի վաղ Կարապետյանի եղբորորդի Նարեկ Կարապետյանը հայտնել էր, որ մեծահարուստ գործարարի հիմնելիք քաղաքական նոր ուժը մտադիր չէ գործակցել նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի թիմերի հետ։
Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել է մեկնաբանել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ գործակցության հնարավորությունը՝ շեշտելով․ «Ես առնվազն 2 անգամ խնդրել եմ, որ ինձ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին հարցեր չտաք: Ռոբերտ Քոչարյանին հանգիստ թողեք: Իչ վերաբերում է իմփիչմենթին, մենք շարունակելու ենք, իսկ ո՞վ կարող է բացառել, որ միացողներ կլինեն: ԱՄՆ նախագահ Ռուզվելտի տիկնոջն են վերագրում այս միտքը, որ «ավելի լավ է մի մոմ վառել, քան հավերժ անիծել խավարը»: Այսինքն՝ ավելի լավ է մի ստորագրություն դնել, քան թե հավերժ անիծել այս իշխանություններին»։

Former Armenian President and Republican Party of Armenia (RPA) leader Serzh Sargsyan has stated that his party remains firmly committed to initiating a no-confidence vote against Prime Minister Nikol Pashinyan. Speaking about agreements reached in Washington, Sargsyan emphasized the importance of political consolidation.
“Pashinyan has fulfilled another of Azerbaijan’s demands,” he said, as quoted by RFE/RL
He further argued that the ongoing capitulation can only be halted by changing the authorities who were responsible for signing such agreements.
Sargsyan noted that while the RPA has been consistently advancing the impeachment agenda, it has so far been unable to secure broad political backing for the initiative. He also did not rule out the possibility of street protests.
When asked whether the RPA would participate in the 2026 elections and in what format, Sargsyan said the opposition party had not yet made a final decision.
“Our agenda is focused on expressing no-confidence. The rest will follow,” he added.
Commenting on potential cooperation with philanthropist and businessman Samvel Karapetyan, Sargsyan said the RPA is open to working with any opposition force, provided the form and methods of such collaboration are acceptable to the party.
“As for Mr. Samvel Karapetyan, let me state openly that I personally asked him to acquire Electric Networks of Armenia from another Russian company, because the network was in poor shape and we needed someone who genuinely cared, someone willing to invest long-term without immediately seeking profit. Up until 2018, Samvel Karapetyan did just that. I don’t know if it continued afterward, though I believe it did,” Sargsyan said.
Earlier, Karapetyan’s nephew Narek Karapetyan said the new political force being founded by the businessman does not intend to cooperate with teams of former presidents Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan.
Sargsyan declined to comment on possible cooperation with Robert Kocharyan, stating, “I’ve asked at least twice not to be questioned about Robert Kocharyan. Leave him in peace. As for the impeachment process, we will continue. And who can rule out new allies? They attribute this thought to U.S. President Roosevelt’s wife: ‘It’s better to light a candle than curse the darkness.’ Meaning—it’s better to sign one petition than eternally curse this government.”