ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին, հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն վճռական է տրամադրված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթացում, և բաց չի թողել քաղաքական համախմբման հնարավորությունը։
«Փաշինյանը բավարարել է Ադրբեջանի հերթական պահանջը»,- հայտարարել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Սարգսյանը նշել է, որ «կապիտուլյացիան շարունակական երևույթ է, և այդ ընթացը հնարավոր է կասեցնել, միայն եթե փոխվեն այդ կապիտուլյացիայի պատճառ հանդիսացած և այդպիսի փաստաթուղթ ստորագրած իշխանությունները»։
Երրորդ նախագահն ընդգծել է, որ Հանրապետական կուսակցությունը շարունակում է առաջ տանել Փաշինյանին անվստահության օրակարգը, չնայած իր ուժին չի հաջողվել այդ նախաձեռնության շուրջ լայն համախմբում ապահովել։ Սարգսյանը նաև բաց չի թողել փողոցային պայքարի տարբերակը։
Հարցին՝ արդյոք ՀՀԿ-ն կմասնակցի՞ 2026-ի ընտրություններին, և եթե այո՝ ի՞նչ ձևաչափով, Սարգսյանը պատասխանել է, որ ընդդիմադիր կուսակցությունն այդ հարցով վերջնական որոշում դեռ չունի։
«Մեր օրակարգը անվստահություն հայտնելն է, հետո կերևա», – հավելել է նա։
Սարգսյանը նաև անդրադարձել է բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի հետ հնարավոր գործակցությանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ն տեսնում է գործակցության ուղիներ ցանկացած ընդդիմադիր ուժի հետ, եթե «այդ գործակցության ձևերն ու մեթոդները մեզ համար ընդունելի են»։
«Ինչ վերաբերում է պարոն Սամվել Կարապետյանին, ապա ես պիտի ասեմ բացահայտ, որ Սամվել Կարապետյանին ես եմ խնդրել, որ ռուսական մեկ այլ ընկերությունից ինքը ձեռք բերի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը», որովհետև «էլեկտրական ցանցերը» իրոք շատ վատ վիճակում էին, և պետք էր մարդ, ով սրտացավություն ցուցաբերեր, պետք էր մարդ, ով կցանկանար տևական ժամանակ շահույթ չհետապնդել, այլ ներդրումներ անել, ինչը գոնե մինչև 18 թվականը Սամվել Կարապետյանը կատարել է, ես չգիտեմ՝ դրանից հետո շարունակվել է, թեև կարծում եմ, որ շարունակված կլինի»,- նշել է նա։
Ավելի վաղ Կարապետյանի եղբորորդի Նարեկ Կարապետյանը հայտնել էր, որ մեծահարուստ գործարարի հիմնելիք քաղաքական նոր ուժը մտադիր չէ գործակցել նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի թիմերի հետ։
Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել է մեկնաբանել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ գործակցության հնարավորությունը՝ շեշտելով․ «Ես առնվազն 2 անգամ խնդրել եմ, որ ինձ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին հարցեր չտաք: Ռոբերտ Քոչարյանին հանգիստ թողեք: Իչ վերաբերում է իմփիչմենթին, մենք շարունակելու ենք, իսկ ո՞վ կարող է բացառել, որ միացողներ կլինեն: ԱՄՆ նախագահ Ռուզվելտի տիկնոջն են վերագրում այս միտքը, որ «ավելի լավ է մի մոմ վառել, քան հավերժ անիծել խավարը»: Այսինքն՝ ավելի լավ է մի ստորագրություն դնել, քան թե հավերժ անիծել այս իշխանություններին»։

Третий президент Армении и лидер Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян, говоря о достигнутых в Вашингтоне договорённостях, заявил, что его партия решительно настроена продвигать процесс выражения недоверия премьер-министру Николу Пашиняну и не исключает возможности политической консолидации.
«Пашинян выполнил очередное требование Азербайджана», — заявил он, сообщает «Азатутюн».
Саргсян отметил, что «капитуляция — это продолжающееся явление, и остановить этот процесс можно лишь в случае смены власти, подписавшей такие документы и ставшей причиной этих уступок».
По словам экс-президента, РПА продолжает продвигать повестку импичмента Пашиняна, хотя пока партии не удалось обеспечить широкую политическую консолидацию. Он также не исключил возможность уличной борьбы.
На вопрос, планирует ли РПА участвовать в выборах 2026 года и в каком формате, Саргсян ответил, что окончательное решение ещё не принято.
«Наша повестка — это выражение недоверия. А дальше посмотрим», — добавил он.
Касаясь возможного сотрудничества с филантропом и бизнесменом Самвелом Карапетяном, Саргсян подчеркнул, что РПА рассматривает пути взаимодействия с любой оппозиционной силой, если «формы и методы сотрудничества приемлемы для нас».
«Что касается господина Самвела Карапетяна, скажу откровенно: именно я попросил его приобрести у другой российской компании «Электрические сети Армении», так как они находились в очень плохом состоянии. Нужен был человек, способный проявить искреннюю заботу, готовый долгое время не стремиться к прибыли, а инвестировать в развитие. По крайней мере до 2018 года Самвел Карапетян это делал. Не знаю, продолжил ли он это после, но думаю, что да», — отметил Саргсян.
Ранее племянник Карапетяна Нарек Карапетян заявил, что создаваемая бизнесменом новая политическая сила не намерена сотрудничать с командами бывших президентов Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна.
Саргсян отказался комментировать возможное сотрудничество с Робертом Кочаряном, подчеркнув: «Я как минимум дважды просил не задавать мне вопросов о Роберте Кочаряне. Оставьте его в покое. Что касается импичмента — мы продолжим. А кто может исключить, что не появятся новые союзники? Эту мысль приписывают супруге президента США Рузвельта: „Лучше зажечь одну свечу, чем вечно проклинать тьму“. То есть — лучше подписать один документ, чем бесконечно проклинать эти власти».