Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը։
Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը միտված քայլերը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Էրդողանը շեշտել են կառուցողական մոտեցումների պահպանման անհրաժեշտությունը՝ փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման և տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացման նպատակով։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը։
Փաշինյանը Չինաստան է մեկնել տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ, որի հրապարակած լուսանկարներից երևում է, որ նրանք կարճ հանդիպում են ունեցել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և որ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ ղեկավարների հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նրանց կանայք։
Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Վարչապետը Չինաստան կատարած այցի շրջանակում նախատեսում է մասնակցել ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափով հանդիպմանը, ինչպես նաև դրա շրջանակում կազմակերպված մի շարք միջոցառումների։

1 Сентябрь 2025 - 07:32 AMT
В рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана.
Собеседники подчеркнули важность шагов, направленных на обеспечение стабильности и мира в регионе.
Пашинян и Эрдоган отметили необходимость сохранения конструктивного подхода для формирования атмосферы взаимного доверия и развития региональных коммуникаций.
Стороны договорились продолжить диалог.
Пашинян находится в Китае вместе с супругой Анной Акопян. На опубликованных ею фотографиях видно, что они также имели короткую встречу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. На встречах с лидерами Турции и Азербайджана присутствовали и их супруги.
Пашинян также провел встречу с президентом России Владимиром Путиным. В рамках визита в Китай премьер примет участие во встрече в формате ШОС+ и ряде сопутствующих мероприятий.