Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ունեցել է հանդիպում Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ։
Նրանք ստորագրել են համատեղ կոմյունիկե՝ հաստատելով երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների մեկնարկը։
Զրուցակիցներն արտահայտել են իրենց գոհունակությունը՝ Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման որոշման առնչությամբ, և քննարկել են երկկողմ գործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները։
Այս փաստաթղթի ստորագրմամբ Հայաստանը և Պակիստանը պաշտոնապես հաստատել են դիվանագիտական կապեր՝ վերահաստատելով իրենց պատրաստակամությունը բարեկամական հարաբերություններ ձևավորելու՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքներին համապատասխան։ Դրանց շարքում ընդգծվել են ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգումը, ագրեսիայի բացառումը, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքը, ինչպես նաև հավասարության, փոխշահավետության և խաղաղ գոյակցության մոտեցումները։
Երկու երկրների կառավարությունները պայմանավորվել են փոխանակվել ներկայացուցիչներով ու տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն՝ 1961 թ. Վիեննայի կոնվենցիայի և միջազգային սովորույթային պրակտիկայի համաձայն՝ դիվանագիտական հարաբերությունների գործնական իրագործման համար։
Տարածաշրջանային իրադարձություններին անդրադառնալով՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ և այդ համատեքստում ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել։
Ի պատասխան՝ Պակիստանի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարը շնորհավորել է ՀՀ արտգործնախարարին։
Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված լրացուցիչ համաձայնություններին։
Հայաստանի և Պակիստանի արտգործնախարարները կարծիքներ են փոխանակել նաև ՄԱԿ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակում համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ։
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Deputy Prime Minister and Foreign Minister of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar, according to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
The officials signed a joint communique, formally establishing diplomatic relations between the two countries.
Both ministers welcomed the decision and discussed prospects for future bilateral cooperation.
With the signing of the communique, Armenia and Pakistan officially confirmed their diplomatic ties, reaffirming their commitment to developing friendly relations in accordance with the principles of the United Nations Charter. These principles include mutual respect for sovereignty and territorial integrity, non-aggression, non-interference in internal affairs, equality, mutual benefit, and peaceful coexistence.
The two governments agreed to exchange representatives and provide necessary support for the implementation of diplomatic relations in line with the 1961 Vienna Convention and customary international practice.
Addressing regional developments, Mirzoyan highlighted Armenia’s efforts toward lasting peace in the South Caucasus and noted that peace has been established between Armenia and Azerbaijan.
In response, Pakistani Deputy Prime Minister and Foreign Minister Mohammad Ishaq Dar congratulated his Armenian counterpart.
Mirzoyan also referred to the additional agreements reached in Washington on August 8.
The foreign ministers exchanged views on potential cooperation within the United Nations and the Shanghai Cooperation Organization.
On August 29, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a phone call with Pakistan’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister Mohammad Ishaq Dar, during which they discussed the establishment of diplomatic relations.
In May 2025, Pakistani Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif had stated in Lachin that “Azerbaijan was once attacked by Armenia,” and that “Turkey and Pakistan stood by Azerbaijan like a mountain.”