Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ունեցել է հանդիպում Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ։
Նրանք ստորագրել են համատեղ կոմյունիկե՝ հաստատելով երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների մեկնարկը։
Զրուցակիցներն արտահայտել են իրենց գոհունակությունը՝ Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման որոշման առնչությամբ, և քննարկել են երկկողմ գործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները։
Այս փաստաթղթի ստորագրմամբ Հայաստանը և Պակիստանը պաշտոնապես հաստատել են դիվանագիտական կապեր՝ վերահաստատելով իրենց պատրաստակամությունը բարեկամական հարաբերություններ ձևավորելու՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքներին համապատասխան։ Դրանց շարքում ընդգծվել են ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգումը, ագրեսիայի բացառումը, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքը, ինչպես նաև հավասարության, փոխշահավետության և խաղաղ գոյակցության մոտեցումները։
Երկու երկրների կառավարությունները պայմանավորվել են փոխանակվել ներկայացուցիչներով ու տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն՝ 1961 թ. Վիեննայի կոնվենցիայի և միջազգային սովորույթային պրակտիկայի համաձայն՝ դիվանագիտական հարաբերությունների գործնական իրագործման համար։
Տարածաշրջանային իրադարձություններին անդրադառնալով՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ և այդ համատեքստում ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել։
Ի պատասխան՝ Պակիստանի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարը շնորհավորել է ՀՀ արտգործնախարարին։
Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված լրացուցիչ համաձայնություններին։
Հայաստանի և Պակիստանի արտգործնախարարները կարծիքներ են փոխանակել նաև ՄԱԿ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակում համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ։
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցը:

1 Сентябрь 2025 - 07:28 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с вице-премьером и министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Мохаммадом Ишаком Даром, сообщает МИД Армении.
Стороны подписали совместное коммюнике, официально подтвердив начало дипломатических отношений между двумя странами.
Собеседники выразили удовлетворение по поводу принятого решения и обсудили возможности развития двустороннего сотрудничества.
Подписанием данного документа Армения и Пакистан подтвердили готовность развивать дружественные отношения в соответствии с принципами Устава ООН, включая взаимное уважение суверенитета и территориальной целостности, неприменение силы, невмешательство во внутренние дела, равноправие, взаимную выгоду и мирное сосуществование.
Правительства двух стран договорились об обмене представителями и оказании необходимого содействия в реализации дипломатических отношений в соответствии с Венской конвенцией 1961 года и международной практикой.
Коснувшись региональных процессов, Арарат Мирзоян представил усилия Армении по обеспечению долгосрочного мира на Южном Кавказе, подчеркнув, что между Арменией и Азербайджаном установился мир.
В ответ вице-премьер и министр иностранных дел Пакистана Мохаммад Ишак Дар поздравил армянского коллегу.
Мирзоян также упомянул дополнительные договоренности, достигнутые 8 августа в Вашингтоне.
Министры иностранных дел обменялись мнениями по вопросам возможного взаимодействия в рамках Организации Объединенных Наций и Шанхайской организации сотрудничества.
29 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с вице-премьером и министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Мохаммадом Ишаком Даром. Стороны обсудили вопрос установления дипломатических отношений.
В мае 2025 года премьер-министр Пакистана Мухаммад Шахбаз Шариф в Лачине заявил, что «Азербайджан когда-то подвергся нападению со стороны Армении» и что «Турция и Пакистан встали рядом с Азербайджаном, словно гора».