Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղության օրակարգը՝ կարևորելով կառուցողական երկխոսության, փոխվստահության և տարածաշրջանային կայունության անհրաժեշտությունը։ Երկու ղեկավարներն էլ ընդգծել են Վաշինգտոնում կայացած վերջին գագաթնաժողովի արդյունքում ձևավորված դրական դինամիկան, որը վկայում է խաղաղության առաջմղման և հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին միջազգային հանրության աջակցության մասին:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով Չինաստանում է։ Նա հանդիպել է ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի հետ: Այցի շրջանակում վարչապետը կմասնակցի ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:

Within the framework of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The two leaders discussed the Armenia–Azerbaijan peace agenda, stressing the importance of constructive dialogue, mutual trust, and regional stability. Both emphasized the positive momentum shaped by the recent Washington summit, which reflected international support for advancing peace and normalizing relations.
The sides agreed to continue their contacts.
Prime Minister Nikol Pashinyan is on a working visit to China with his wife, Anna Hakobyan. He has met with Chinese President Xi Jinping. During the visit, the prime minister will also take part in the SCO+ format meeting and related events.