Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղության օրակարգը՝ կարևորելով կառուցողական երկխոսության, փոխվստահության և տարածաշրջանային կայունության անհրաժեշտությունը։ Երկու ղեկավարներն էլ ընդգծել են Վաշինգտոնում կայացած վերջին գագաթնաժողովի արդյունքում ձևավորված դրական դինամիկան, որը վկայում է խաղաղության առաջմղման և հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին միջազգային հանրության աջակցության մասին:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով Չինաստանում է։ Նա հանդիպել է ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի հետ: Այցի շրջանակում վարչապետը կմասնակցի ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:

В рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Стороны обсудили мирную повестку между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув важность конструктивного диалога, взаимного доверия и региональной стабильности. Лидеры отметили позитивную динамику, сформировавшуюся после недавнего саммита в Вашингтоне, которая свидетельствует о поддержке международного сообщества процессу продвижения мира и нормализации отношений.
Была достигнута договоренность о продолжении контактов.
Премьер-министр Никол Пашинян находится с рабочим визитом в Китае вместе с супругой Анной Акопян. Он встретился с председателем КНР Си Цзиньпином. В рамках визита премьер примет участие во встрече в формате ШОС+ и связанных мероприятиях.