Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպման ժամանակ, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ, հայտարարել է, որ Ալիևի կողմից «օգտագործվող բառապաշարը չի ընկալվում այն տրամաբանության մեջ, որը համաձայնեցվել է Վաշինգտոնում»:
Ալիևը նույն հարթակում իր ելույթում ասել էր․ «Ես վստահ եմ, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» շուտով կդառնա Միջին միջանցքի, ինչպես նաև «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի ևս մեկ կարևոր հատված, որը կնպաստի խաղաղության և բազմակողմ համագարծակցության ամրապնդմանը, որն օգուտ կբերի Ադրբեջանի արևելյան, արևմտյան, հյուսիային և հարվային, մոտ ու հեռավոր երկրներին»:
Փաշինյանն իր ելույթում աել է․ «Ուզում եմ տեղյակ պահել, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից օգտագործվող բառապաշարը մեր կողմից չի ընկալվում այն տրամաբանության մեջ, որը մենք համաձայնեցրել ենք Վաշինգտոնում, մանավանդ, որ այդ համաձայնությունների շրջանակում, Հայաստանն ու ԱՄՆ -ն կիրականացնեն հաղորդակցության ներդրումայն ծրագիրը, որը կոչվում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»: Այս ծրագիրը բխում է Հայաստանի Հանրապետության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծից, որի վերաբերյալ Հայաստանը և ԱՄՆ -ն ստորագրեցին երկկողմ հուշագիր՝ այդ նախագիծը զարգացնելու և ներդրումներ անելու ուղղությամբ:
Այժմ մենք քննարկում ենք տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների հիման վրա մեր 2 երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման հարցը: Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության միջև Հայասատանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի համար միջազգային և ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով: Ուզում եմ, ընդգծել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ընդունած հռչակագրում նաև համաձայնցվել է որոշակի տերմինաբանություն և կարծում եմ, որ տերմինաբանության ճշտված, համաձայնեցված տերմինաբանության օգտագործումը կնպաստի կառուցողական մթոնոլորտի և հետագա աշխատանքի իրացմանը», – ասել է Փաշինյանը:
Փաշինյանն իր ելույթում կարևորել է նաև Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին համատեղ կոմյունիկեի ստորագրումը։
«Այս տարի Չինաստանի նախագահությունն անցկացվում է «ՇՀԿ կայուն զարգացման տարի» թեմատիկ ուղղվածության ներքո, որի շրջանակը ընդգրկում է նաև կենսաբազմազանության և բնական միջավայրի առջև ծառացած հրատապ մարտահրավերների հասցեագրումը՝ որպես կայուն զարգացման և գլոբալ բնապահպանական օրակարգի ևս մեկ կարևոր բաղադրիչ։
Որպես 2026 թվականին ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի «COP17» համաժողովը հյուրընկալող և նախագահող երկիր` Հայաստանն ամենայն ջանքեր կգործադրի նպաստելու կոնվենցիաների, դրանց արձանագրությունների և գլոբալ շրջանակի նպատակների առաջխաղացմանը»,–ասել է նա։
Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո առաջին անգամ հանդիպել են Շանհայի գագաթնաժողովի շրջանակում։ «Երկու ղեկավարներն էլ ընդգծել են Վաշինգտոնում կայացած վերջին գագաթնաժողովի արդյունքում ձևավորված դրական դինամիկան, որը վկայում է խաղաղության առաջմղման և հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին միջազգային հանրության աջակցության մասին», – ասված է տարածած հաղորդագրությունում:
Նույն օրը, Չինաստանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ, Ալիևը հայտարարել է. «Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման և խաղաղության շուրջ բանակցություններն ընթանում են երկկողմ հիմունքներով, և «խաղաղությունն արդեն հաստատվել է երկու երկրների միջև»:

2 Сентябрь 2025 - 06:51 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на саммите Шанхайской организации сотрудничества в расширенном формате ШОС+, прокомментировал заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о так называемом «Зангезурском коридоре», отметив, что «лексика, используемая Алиевым, не воспринимается в рамках логики, согласованной в Вашингтоне».
Ранее на той же площадке Алиев заявил: «Я уверен, что “Зангезурский коридор” вскоре станет важной частью Среднего коридора, а также коридора “Север–Юг”, что будет способствовать укреплению мира и многостороннего сотрудничества, принося пользу восточным, западным, северным и южным, близким и дальним странам».
В ответ Пашинян сказал: «Хочу сообщить, что лексика, используемая президентом Азербайджана, не воспринимается нами в логике, согласованной в Вашингтоне. Особенно учитывая, что в рамках этих договоренностей Армения и США реализуют инвестиционный проект в сфере коммуникаций под названием “Путь Трампа во имя международного мира и процветания”. Этот проект вытекает из армянской инициативы “Перекресток мира”, по которой Армения и США подписали двусторонний меморандум о развитии проекта и привлечении инвестиций».
Он добавил, что в настоящее время обсуждается вопрос открытия транспортных коммуникаций между Арменией и Азербайджаном на основе принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции. Эти усилия предполагают беспрепятственное сообщение через территорию Армении между основной частью Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой, при этом учитываются взаимные интересы в международных и внутренних коммуникациях.
«Хочу подчеркнуть, что в принятой главами Армении и Азербайджана декларации была согласована определенная терминология. Считаю, что использование уточнённой и согласованной терминологии будет способствовать конструктивной атмосфере и дальнейшему прогрессу», — отметил Пашинян.
Он также подчеркнул важность совместного коммюнике о создании дипломатических отношений между Арменией и Пакистаном, выразив признательность премьер-министру Пакистана Шахбазу Шарифу.
«В этом году председательство Китая в ШОС проходит под темой “Год устойчивого развития ШОС”, в рамках которого также поднимаются срочные вызовы, стоящие перед биоразнообразием и природной средой, как неотъемлемой частью устойчивого развития и глобальной экологической повестки».
«Как страна, принимающая и председательствующая на конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии COP17 в 2026 году, Армения приложит все усилия для продвижения целей конвенций, их протоколов и глобальных рамок», — добавил он.
Встреча лидеров Армении и Азербайджана на полях саммита ШОС стала первой после предварительного подписания мирного соглашения. «Оба лидера отметили позитивную динамику, сформированную после недавнего саммита в Вашингтоне, что свидетельствует о международной поддержке мирного процесса и нормализации отношений», — говорится в сообщении.
В тот же день на встрече с председателем КНР Алиев заявил: «Переговоры по нормализации и установлению мира между Ереваном и Баку проходят на двусторонней основе, и мир между двумя странами уже установлен».