«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում՝ «Արցախի կանչը» հուշահամալիրի բացման արարողության ընթացքում, Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ Արցախը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մաս ճանաչելու և մնացած քաղաքական քայլերն իրականացվում են ՀՀ քաղաքացու կողմից տրված մանդատի շրջանակում, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ նրա՝ արցախցիների կողմնորոշումը կախված է ՀՀ քաղաքացիների ընտրությունից:
«Եվ ինքը ասում է․ եթե դուք դեմ եք այն ամենին, ինչ անում եմ, հեռացրեք և շարունակեք առանց ինձ։ Այս պարագայում ես համարում եմ, որ ցանկացած ՀՀ քաղաքացի՝ անկախ նրանից մասնակցել է ընտրություններին, ընտրել է այդ քաղաքական ուժին, կրում է իր բաժին պատասխանատվությունը։ Ես հուսով եմ, որ առաջիկա հնարավորության դեպքում, նկատի ունեմ՝ ընտրությունների ժամանակ, ՀՀ քաղաքացին իր խոսքը կասի, և ըստ դրա մենք՝ որպես Արցախի իշխանության ներկայացուցիչներ, արցախցիներ, ևս կկողմնորոշվենք այդ հարցում»,– ասել է նա։
Շահրամանյանը նշել է նաև, որ հուշահամալիրը լինելու է սրբավայր ոչ միայն արցախցիների, այլ նաև ամբողջ հայության համար։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ այստեղ այցելությունները սահմանափակ չեն լինելու միայն հիշատակի օրերով. մարդիկ կգան նաև տոնական օրերին, անգամ՝ կյանքի կարևոր պահերին, ինչպես օրինակ՝ հարսանեկան արարողությունների ժամանակ։
Նա հավելել է, որ դժվար է խոսել մի վայրում, որտեղ հանգչում են հերոսներ, ովքեր իրենց կյանքն են զոհաբերել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններ ունենալու համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ցավոք, մենք հայտնվել ենք դաժան իրականության մեջ։ Իրականությունն այն է, որ Արցախը համարվում էր թոկ ՀՀ վզին, որից պետք էր ազատվել, որպեսզի ստանային հնարավորություն Հայաստանի անկախություն, ինքնիշխանությունը պահպանելու համար»,- ասել է Շահրամանյանը։
Նա ընդգծել է, որ Եռաբլուրում հանգչող բազմաթիվ հերոսներ իրենց կյանքը նվիրել են հանուն Արցախի պաշտպանության, մինչդեռ այսօր հազարավոր արցախցիներ հայտնվել են անտուն՝ իրենց իսկ հայրենիքում փախստականի կարգավիճակով։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Արցախի նախագահն ընդգծեց, որ միշտ պետք է մտքում պահել Արցախ վերադառնալու հավաքական երազանքը, ու այն մի օր իրականություն է դառնալու։
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջան, որի ժամանակ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիր ընդունվեց։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ հանրաքվե, որը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։ Այդ օրը ԼՂՀ բնակչության 80%-ը մասնակցեց հանրաքվեին, որոնց 99%-ից ավելին քվեարկեց հօգուտ անկախության։

During the opening ceremony of the Call of Artsakh memorial at Yerablur Military Pantheon, President of Artsakh Samvel Shahramanyan responded to Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent statement that recognizing Artsakh as part of Azerbaijan’s territorial integrity and subsequent political steps are carried out within the mandate given by Armenia’s citizens, Aysor.am reports.
According to Shahramanyan, the Karabakh Armenians' stance depends on the choice of Armenia’s citizens.
“He himself says: if you oppose what I am doing, remove me and continue without me. In this situation, I believe that every citizen of Armenia — regardless of whether they voted in the elections or supported that political force — bears their share of responsibility. I hope that during the next opportunity, meaning elections, Armenia’s citizens will express their will, and based on that, we, as representatives of Artsakh’s authorities, as Artsakh Armenians, will also determine our course,” he said.
Shahramanyan also noted that the new memorial will be a shrine not only for Artsakh Armenians but for the entire Armenian nation. He expressed confidence that visits would not be limited to remembrance days but would also take place on festive occasions and even during important life events, such as weddings.
He added that it was difficult to speak in a place where heroes rest — those who gave their lives for the existence of Armenia and Artsakh as republics, Sputnik Armenia reported.
“Unfortunately, we have found ourselves in a harsh reality. The reality is that Artsakh was considered a noose around Armenia’s neck, something to be removed in order to preserve Armenia’s independence and sovereignty,” Shahramanyan said.
He stressed that many of the heroes buried at Yerablur sacrificed their lives for the defense of Artsakh, while today thousands of Artsakh Armenians are homeless, living as refugees in their own homeland.
Concluding, Shahramanyan emphasized the need to always keep alive the collective dream of returning to Artsakh, adding that one day it will become a reality.
On September 2, 1991, a joint session of deputies of the Nagorno-Karabakh regional and Shahumyan district councils in Stepanakert adopted the Declaration of Independence of the Nagorno-Karabakh Republic. On December 10 of the same year, a referendum confirmed Nagorno-Karabakh’s independence, with 80% of the population participating and more than 99% voting in favor.