Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը «Արցախ․ չկարգավորված հակամարտություն, վերադարձի իրավունք» խորագրով խորհրդաժողովի շրջանակում լրագրողներին ասել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ոչ միայն դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու նամակով, այլ նաև ինտենսիվ աշխատանք են տարել տարբեր պետությունների հետ, որ հանկարծ որևէ պետություն վետոյի իրավունք չունենա, այդ թվում՝ նաև Հայաստանը։
«Ես ամենայն պատասխանատվությամբ կարող եմ ասել, որ եղել են երկրներ, որոնց հետ մեր աշխատանքի արդյունքում կարող էր վետո կիրառվել, բայց վերջին պահին չի եղել դա, որովհետև, ինչպես արդեն նշեցի, ինտենսիվ աշխատանք է տարվել այդ ուղղությամբ», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ Արցախի ժողովրդի վերադարձի հարցում ունի հստակ ձևակերպված «պլան-մինիմում», որը, ըստ նրա, պետք է սկսվի միջազգային հարթակի ձևավորումից, որտեղ կկարողանան մասնակցել Արցախի ներկայացուցիչները, Ադրբեջանը և միջազգային
«Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ նաև երեկ պարզ դարձավ, որ լուծարվել է Մինսկի խումբը, որը թեև «դե-ֆակտո» արդեն երկար ժամանակ չէր գործում, բայց «դե-յուրե» հանդիսանում էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարթակ»,–նշել է նա։
Խոսելով վերադարձի հնարավոր պայմանների մասին՝ նա կարևորել է անվտանգությունը, արժանապատիվ կյանքը, իրավական պաշտպանվածությունն ու միջազգային ներկայությունը։ Նա շեշտել է, որ եթե ադրբեջանական իշխանությունների ներքո հնարավոր լիներ ապահովել Արցախի բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքները, ապա տեղահանություն և բռնություն չէր լինի։ Նրա խոսքով՝ պատերազմն ու բռնի տեղահանությունը ցույց են տվել, որ Ադրբեջանը ի վիճակի չէ միայնակ երաշխավորել այդ պայմանները։ Միևնույն ժամանակ, ըստ Ստեփանյանի, արցախցիներն ունեն իրավունք այդ տարածքի նկատմամբ, և միջազգային հանրությանը անհրաժեշտ է շարունակաբար հիշեցնել, որ այս ժողովուրդը ենթարկվել է ցեղասպանության։
Նա պատասխանել է նաև այն հարցին, թե ով պետք է միջազգային հանրությանը ներկայացնի վերոնշյալ հարցերը։ Ըստ Ստեփանյանի՝ տարբեր պետություններ հաճախ արձագանքում են, որ չեն կարող լինել Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկ։
«Այսինքն, մենք չենք կարող հայ ժողովրդից ավելի հայ ժողովրդի համար մտածել։ Սա է իրականությունը, ապրում ենք այս իշխանությունների ժամանակահատվածում, և նաև այդ առումով ինձ համար նաև պլան մինիմումը այն է, որ մինչև Հայաստանի Հանրապետությունում այնպիսի իշխանությունների ձևավորումը, որոնք որ պետական մակարդակով առաջ կմղեն այս հարցը՝ անել ամեն ինչ, որ չփակվի այդ հարցը»,-ասել է Ստեփանյանը։

2 Сентябрь 2025 - 14:38 AMT
На конференции «Арцах: неурегулированный конфликт, право на возвращение» защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян сообщил журналистам, что Армения и Азербайджан не только направили письмо с просьбой о роспуске Минской группы ОБСЕ, но и «интенсивно работали с разными государствами, чтобы никакая страна не воспользовалась правом вето, включая и саму Армению».
«С полной ответственностью могу заявить: были страны, которые могли наложить вето в результате нашей работы с ними, но в последний момент этого не произошло, так как, как я уже отметил, велась интенсивная работа в данном направлении», — сказал Степанян, передаёт «Пастинфо».
Он отметил, что его «план-минимум» для возвращения народа Арцаха заключается в создании международной площадки, где могли бы участвовать представители Арцаха, Азербайджана и международных структур.
«К сожалению, вчера стало окончательно ясно, что Минская группа распущена. Хотя де-факто она давно не функционировала, де-юре оставалась признанной платформой для урегулирования карабахского конфликта», — подчеркнул он.
Говоря об условиях возможного возвращения, Степанян назвал ключевыми факторами безопасность, достойную жизнь, правовую защищённость и международное присутствие. По его словам, если бы азербайджанские власти могли обеспечить безопасность и права арцахцев, не было бы депортации и насилия. Война и насильственное переселение доказали, что Азербайджан не способен самостоятельно гарантировать эти условия. При этом арцахцы имеют законное право на эту территорию, и международному сообществу необходимо постоянно напоминать, что этот народ подвергся геноциду.
Отвечая на вопрос, кто должен представлять эти вопросы международному сообществу, Степанян отметил, что разные государства часто отвечают: «мы не можем быть католичнее Папы Римского».
«То есть мы не можем думать за армянский народ больше, чем сам армянский народ. Такова реальность: мы живём в период правления этих властей. Поэтому мой план-минимум заключается в том, чтобы сделать всё возможное для того, чтобы вопрос не был закрыт до формирования в Армении такой власти, которая будет продвигать его на государственном уровне», — заключил Степанян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув его массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение российских миротворцев о прекращении огня, согласившись на условия Баку: разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась принудительная депортация — более 100 000 человек были переселены в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.