ԱԱԾ նախկին ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը «Արցախի կանչը» հուշահամալիրի բացման արարողության ընթացքում, Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հայտարարությունները կտրուկ հակասում են իրար։
«Ալիևը հայտարարում է, որ ռազմական ծախսերը կրկնակի ավելացնում է, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ մեզ բանակ պետք չէ»,- նշել է Վանեցյանը՝ ընդգծելով սպառնալիքների աճին ոչ համարժեք վերաբերմունքը կառավարության կողմից, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա շարունակել է թվարկել Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների կողմից հնչեցրած ու միմյանց հակասող հայտարարությունները։
«Ալիևը հայտարարում է, որ իրենք իրենց պայմաններն են թելադրել Հայաստանին «խաղաղության» պայմանագիրը ստորագրելու հարցում, Նիկոլ Փաշինյանը բացականչում է ինքնիշխանություն, իրավազորություն… Գիտե՞ք, մարդկանց ինչքան կարելի է խաբել։ Անհնար է մարդկանց խաբել, խաբել, անվերջ խաբել»,–ասել է նա։

Speaking to reporters at Yerablur during the opening of the Call of Artsakh memorial, former head of Armenia’s National Security Service and chairman of the Homeland Party, Artur Vanetsyan, said statements by the leaders of Armenia and Azerbaijan are in stark contradiction.
“Aliyev declares that he is doubling military expenditures, while Nikol Pashinyan declares that we don’t need an army,” Vanetsyan said, stressing the government’s inadequate response to growing threats, Panorama.am reports.
He went on to list other contradictory statements by the two leaders.
“Aliyev says they imposed their conditions on Armenia in signing the so-called peace treaty, while Nikol Pashinyan shouts about sovereignty, jurisdiction… How long can people be deceived? It is impossible to lie, lie, and lie endlessly to people,” he said.
On August 8, during a trilateral meeting at the White House, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration. On the same occasion, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the three leaders, initialed the “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan.”