Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն գրառմանը, որտեղ նա անդրադարձել է այսօրվա և նախկին Հայաստանի Հանրապետությունների տարբերությանը:
«Փաշինյանի Հայաստանը մինչփաշինյանական Հայաստանից իրականում տարբերվում է նրանով, որ առաջ Հայաստանը բանակցությունների սեղանի շուրջն էր նստած, իսկ հիմա` ուտեստի կարգավիճակով հայտնվել է սեղանի վրա:
Փաշինյանի գրառումները նմանվում են գարեջրի գովազդ անող և հաճույքով ինքնախաշվող խեցգետնի կենսախինդ բացականչություններին»,–գրել է Զուրաբյանը։
Փաշինյանը նույն օրը հրապարակած գրառման մեջ գրել էր. «Ո՞րն է այսօրվա եւ նախկին Հայաստանի Հանրապետությունների տարբերությունը:
Նախկինում Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ուներ այլ երկրների շնորհիվ, այլ երկրների համար։
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունի իր շնորհիվ՝ իր քաղաքացիների շնորհիվ, իր քաղաքացիների համար։

2 Сентябрь 2025 - 14:44 AMT
Заместитель председателя Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян отреагировал на пост премьер-министра Никола Пашиняна в Facebook, где тот рассуждал о различии между сегодняшней и прежними Армянскими республиками.
«Армения Пашиняна отличается от допашиняновской Армении тем, что раньше Армения сидела за столом переговоров, а теперь оказалась на столе в качестве блюда.
Посты Пашиняна напоминают жизнерадостные возгласы краба, рекламирующего пиво и с удовольствием самоварящегося», — написал Зурабян.
Ранее в тот же день Пашинян опубликовал запись: «В чем разница между нынешней Республикой Армения и прежними республиками Армении? Раньше Республика Армения существовала благодаря другим странам, для других стран. Сегодня Республика Армения существует благодаря себе, благодаря своим гражданам, для своих граждан. Слава мученикам и да здравствует Республика Армения».