Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն գրառմանը, որտեղ նա անդրադարձել է այսօրվա և նախկին Հայաստանի Հանրապետությունների տարբերությանը:
«Փաշինյանի Հայաստանը մինչփաշինյանական Հայաստանից իրականում տարբերվում է նրանով, որ առաջ Հայաստանը բանակցությունների սեղանի շուրջն էր նստած, իսկ հիմա` ուտեստի կարգավիճակով հայտնվել է սեղանի վրա:
Փաշինյանի գրառումները նմանվում են գարեջրի գովազդ անող և հաճույքով ինքնախաշվող խեցգետնի կենսախինդ բացականչություններին»,–գրել է Զուրաբյանը։
Փաշինյանը նույն օրը հրապարակած գրառման մեջ գրել էր. «Ո՞րն է այսօրվա եւ նախկին Հայաստանի Հանրապետությունների տարբերությունը:
Նախկինում Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ուներ այլ երկրների շնորհիվ, այլ երկրների համար։
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունի իր շնորհիվ՝ իր քաղաքացիների շնորհիվ, իր քաղաքացիների համար։

Levon Zurabyan, deputy chairman of the Armenian National Congress (ANC), commented on Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent Facebook post about the difference between the present-day and past Armenian republics.
“Pashinyan’s Armenia differs from pre-Pashinyan Armenia in that before, Armenia sat at the negotiating table, while now it has ended up on the table as a dish.
Pashinyan’s posts resemble the cheerful cries of a beer commercial crab that boils itself with pleasure,” Zurabyan wrote.
Earlier the same day, Pashinyan had written: “What is the difference between today’s Republic of Armenia and the former republics of Armenia? Previously, Armenia existed thanks to other countries, for other countries. Today, the Republic of Armenia exists thanks to itself, thanks to its citizens, for its citizens. Glory to the martyrs, and long live the Republic of Armenia.”