Սեպտեմբերի 2-ին, «Բլեդ ռազմավարական համաժողովի» շրջանակում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարության պետքարտուղար Մելիտա Գաբրիչի հետ։ Տեղեկությունը փոխանցում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Սլովենիայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության մակարդակը՝ կարևորելով երկկողմ շփումների շարունակականության ապահովումը և խորացումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև տնտեսական, ներդրումային, կրթական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։ Վահան Կոստանյանը շնորհակալություն է հայտնել Սլովենիայի կողմից Հայաստանում իրականացվող հումանիտար ծրագրերի համար։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, և այդ համատեքստում առանձնապես կարևոր է համարվել Սլովենիայի փորձի ուսումնասիրությունը՝ կապված Եվրամիության անդամակցության գործընթացի հետ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև Հայաստանի մոտեցումը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ նախատեսվող քայլերի շուրջ։

On September 2, within the framework of the Bled Strategic Forum, Armenia’s Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan met with Melita Gabric, State Secretary at Slovenia’s Ministry of Foreign and European Affairs, the Armenian Foreign Ministry reported.
The two sides praised the level of political dialogue established between Armenia and Slovenia, emphasizing the importance of ensuring continuity and deepening bilateral contacts.
They discussed opportunities to expand cooperation in economic, investment, education, information technology, tourism, and other fields. Kostanyan expressed gratitude for Slovenia’s humanitarian programs implemented in Armenia.
The meeting also touched upon Armenia–EU relations, where the study of Slovenia’s experience in the process of European Union accession was considered particularly important.
Kostanyan briefed his counterpart on the agreements reached between Armenia and Azerbaijan during the Washington talks, as well as on Armenia’s approach to upcoming steps aimed at establishing peace.