«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» կազմակերպության ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է դավաճանության գործով անցնող ԱԳՆ աշխատակցին՝ նշելով, որ իրավիճակը չի կարելի դիտարկել միայն սև ու սպիտակ գույներով։
«Իսկ կարո՞ղ է դավաճանության գործով անցնող ԱԳՆ աշխատակից աղջիկը անգամ չգիտեր, որ իր զուգընկերը ադրբեջանցիների վրա է աշխատում:
Իսկ կարո՞ղ է այդ աղջիկը չտրվեր զուգընկերոջ հետ սեքսի կադրերը հրապարակելու (ծնողներին ուղարկելու) ադրբեջանցիքի ենթադրյալ շանտաժին, եթե մեր հասարակությունը այդքան հիվանդագին չվերաբերվեր սեքսին:
Իսկ կարո՞ղ է այս ամենը չլիներ, եթե ԱԳՆ-ում կադրերի հետ աշխատել իմանային ու լիներ օտարերկրյա ռոմանտիկ կապերի մասին հայտնելու կարգ:
Իսկ կարո՞ղ է այդ աղջկան ևս վերջը արդարացնեն, ինչպես դավաճանությունների գործերով անցնող բազմաթիվ այլ «սկանդալային» ձերբակալությունների հերոսների:
Հ.Գ. Այո, տեսականորեն նաև հնարավոր է, որ այդ աղջիկը լավ էլ գիտակցված ու ցանկանալով գաղտնիքներ է վաճառել: Բայց փորձս հուշում է, որ ամեն ինչ այդքան էլ սև ու սպիտակ չի լինում»,- գրել է Իոաննիսյանը։
Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է՝ ՀՀ ԱԳՆ աշխատակցի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն)։

Глава организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян прокомментировал в Facebook дело о госизмене, возбужденное против сотрудницы Министерства иностранных дел, подчеркнув, что ситуацию не стоит воспринимать в черно-белых тонах.
«А может быть, девушка из МИД, проходящая по делу о госизмене, даже не знала, что её партнёр работает на азербайджанцев?
А может, она не поддалась бы на предполагаемый шантаж со стороны азербайджанцев — распространение интимных кадров с её участием — если бы наше общество не относилось так болезненно к вопросам секса?
А может, всего этого можно было бы избежать, если бы в МИД умели работать с кадрами и действовал порядок уведомления о романтических отношениях с иностранцами?
А может, в итоге и её оправдают — как многих других фигурантов громких дел о госизмене?
P.S. Теоретически возможно, что она сознательно продавала секреты. Но мой опыт подсказывает: всё не так просто и однозначно», — написал он.
Следственный комитет ранее сообщил, что в отношении сотрудницы МИД возбуждено публичное уголовное преследование по статье 418, часть 1 Уголовного кодекса РА (государственная измена).