Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատախազը պահանջեց հօգուտ պետության բռնագանձել մոտ 4 մլրդ դրամ։
«Սերժ Սարգսյանից հօգուտ պետության բռնագանձել 3 մլրդ 337 մլն 557 հազար դրամ։ Բացի այդ, Սարգսյանին ներկայացված մեղադրանքի 4-րդ դրվագով, որը վերաբերում է նաև մեղադրյալ Վալերի Գրիգորյանին, հօգուտ ՀՀ պետական բյուջեի համապարտության կարգով բռնագանձել 76 մլն 852 հազար ՀՀ դրամ։ Բացի այդ, Սերժ Սարգսյանի գործով 17-րդ դրվագով, որը նաև Ալեքսան Ալեքսանյանին ներկայացված մեղադրանքներից է, համապարտության կարգով բռնագանձել 526 մլն 520 հազար ՀՀ դրամ»,– ասել է դատախազը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մեղադրող կողմը նաև դատավորին միջնորդել է ձեռնարկել գույքային հայցն ապահովելու միջոցներ։
Պաշտպան Ամրամ Մակինյանն արձագանքել է մեղադրողի խոսքերին՝ ընդգծելով, որ վերջինս իր բառապաշարով խախտել է անմեղության կանխավարկածը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Հանրային մեղադրող Գորիկ Հովակիմյանի կողմից գույքային հայցը ներկայացնելիս, մեր շեշտադրումներով, ձևակերպումներ էին կատարվում հետևյալի մասին՝ հանցակիցներ, հանցակիցների կողմից նախապես մշակված հանցավոր սխեմա, հանցակիցների կողմից հանցավոր գործողությունների քողարկում, հանցակիցների կողմից ձեռք բերված նախապես պայմանավորվածություն և այլն։
Այս պահի դրությամբ անմեղության կանխավարկածը ուժի մեջ է, անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի համաձայն՝ հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։ Բայց իմ հարգելի գործընկերն անընդհատ ասում էր՝ հանցակիցներ, հանցավոր սխեմա և այլ…
Ինչ է ասում Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանն այս հարցի վերաբերյալ՝ անմեղության կանխավարկածի չպահպանումը կարող է խաթարել արդարության գործընթացը, նաև ձևավորել անձի մեղավորության մասին որպես հաստատված փաստի մասին հասարակական ընկալում կամ նպաստել դրան։ Սա հենց այդ դեպքն է։
Սա անմեղության կանխավարկածի կոպտագույն խախտում է, սա բացարձակ անթույլատրելի է»,–ասել է նա։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա հոկտեմբերի 22-ին` ժամը 16։00-ին։
Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել 18 դրվագ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու, 2 դրվագ պաշտոնական դիրքն օգտագործելով յուրացված գույքի օրինականացման և 3 դրվագ փողերի լվացմանն օժանդակելու համար՝ կապված Իսակովի պողոտայի և «Եռաբլուրի» հարակից հողատարածքների օտարման գործարքների հետ։

The prosecutor in the case of Armenia’s third president, Serzh Sargsyan, demanded confiscation of nearly 4 billion drams in favor of the state.
“Confiscate 3,337,557,000 drams from Serzh Sargsyan in favor of the state. In addition, under the fourth count of charges against Sargsyan, which also involves co-defendant Valeri Grigoryan, confiscate jointly 76,852,000 drams in favor of Armenia’s state budget. Furthermore, under the 17th count of Sargsyan’s case, which is also among the charges brought against Aleksan Aleksanyan, confiscate jointly 526,520,000 drams,” the prosecutor said, according to Sputnik Armenia.
The prosecution also petitioned the judge to take measures to secure the property claim.
Defense lawyer Amram Makinyan responded to the prosecutor’s statements, stressing that his wording amounted to a violation of the presumption of innocence, Panorama.am reported.
“While presenting the property claim, public prosecutor Gorik Hovakimyan repeatedly used terms such as accomplices, prearranged criminal scheme, concealment of criminal actions by accomplices, prior agreements between accomplices, and so on.
At this stage, the presumption of innocence remains in force. According to this principle, an accused person is considered innocent until proven guilty by a final court judgment. Yet my esteemed colleague kept referring to ‘accomplices,’ a ‘criminal scheme,’ and more.
The European Court of Human Rights has stated that failure to uphold the presumption of innocence may undermine the fairness of the process and create or reinforce public perception of guilt as an established fact. This is exactly the case here.
This is a gross violation of the presumption of innocence and absolutely unacceptable,” he said.
The next court hearing is scheduled for October 22 at 16:00.
Serzh Sargsyan faces charges on 18 counts of large-scale property embezzlement, 2 counts of legalization of embezzled assets through abuse of office, and 3 counts of assisting money laundering, linked to land transactions near Isakov Avenue and Yerablur.