Արցախի Հանրապետության հռչակման 34-ամյակի առիթով Արցախի Ազգային ժողովն անցկացրել է արտահերթ նիստ, որի ընթացքում ընդունված հայտարարությունը հրապարակվել է սեպտեմբերի 2-ին՝ Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպված «Վերադարձ» խորագրով միասնության հավաքի ժամանակ։ Հայտարարությունը հրապարակել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Արցախի Ազգային ժողովը պահանջում է ՀՀ իշխանություններից և կոչ է անում միջազգային իրավասու կազմակերպություններին, միջնորդ երկրներին, որ հայ-ադրբեջանական բանակցություններում օրակարգային հարց դարձնեն գերիների և պատանդների ազատ արձակումը, արցախահայության վերադարձը հայրենի բնօրրան և պատմական հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի ապահովումը»,– ասվում է հայտարարության մեջ։
Նախաձեռնության մեջ շեշտադրվել է Արցախի անկախացման գործընթացը, հետագա տարիների ընթացքում արձանագրված հայաթափումը, ինչպես նաև անդրադարձ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատում ներառված է նաև Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցը, ուստի այդ խմբի լուծարումն առանց այդ իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմների և երաշխիքների մշակման՝ անթույլատրելի է»,– մեջբերեց Մետաքս Հակոբյանը։
Հայտարարությունը համարվում է բաց և հնարավոր է միանալ ու ստորագրել այն ցանկացած ցանկացողի կողմից։
Միասնության հավաքը եզրափակվել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Ներսիկ Իսպիրյանի երաժշտական կատարումով։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սկսել է լայնածավալ ռազմական գործողություններ Արցախի դեմ։ Հաստատված տվյալներով՝ ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 220-ը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից ի վեր Արցախի տարածքից բռնի կերպով տեղահանվել է 115,365 քաղաքացի։

On the occasion of the 34th anniversary of the proclamation of the Republic of Artsakh, the Artsakh National Assembly held an extraordinary session. The adopted declaration was made public on September 2 during the “Return” unity rally in Yerevan’s Freedom Square. The statement was read by Artsakh MP Metakse Hakobyan, Sputnik Armenia reports.
“The National Assembly of Artsakh demands from the Armenian authorities and appeals to competent international organizations and mediating countries to make the release of prisoners of war and hostages, the return of Artsakh Armenians to their ancestral homeland, and the assurance of their right to live freely, safely, and with dignity in their historical homeland a priority issue in Armenian-Azerbaijani negotiations,” the statement reads.
The initiative highlighted the process of Artsakh’s quest for independence, the depopulation documented over the years, and referred to the dissolution of the OSCE Minsk Group.
“The rights of the people of Artsakh were included in the OSCE Minsk Group’s mandate, therefore, dissolving the group without creating effective mechanisms and guarantees for protecting those rights is unacceptable,” Hakobyan quoted the declaration.
The declaration is open to the public and can be joined and signed by anyone interested.
The unity rally concluded with a musical performance by Honored Artist of Armenia Nersik Ispiryan.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale military operation against Artsakh. Confirmed figures show the death toll exceeded 220.
According to Armenia’s Ministry of Internal Affairs, 115,365 people were forcibly displaced from Artsakh since September 2023.