Արցախի Հանրապետության հռչակման 34-ամյակի առիթով Արցախի Ազգային ժողովն անցկացրել է արտահերթ նիստ, որի ընթացքում ընդունված հայտարարությունը հրապարակվել է սեպտեմբերի 2-ին՝ Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպված «Վերադարձ» խորագրով միասնության հավաքի ժամանակ։ Հայտարարությունը հրապարակել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Արցախի Ազգային ժողովը պահանջում է ՀՀ իշխանություններից և կոչ է անում միջազգային իրավասու կազմակերպություններին, միջնորդ երկրներին, որ հայ-ադրբեջանական բանակցություններում օրակարգային հարց դարձնեն գերիների և պատանդների ազատ արձակումը, արցախահայության վերադարձը հայրենի բնօրրան և պատմական հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի ապահովումը»,– ասվում է հայտարարության մեջ։
Նախաձեռնության մեջ շեշտադրվել է Արցախի անկախացման գործընթացը, հետագա տարիների ընթացքում արձանագրված հայաթափումը, ինչպես նաև անդրադարձ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատում ներառված է նաև Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցը, ուստի այդ խմբի լուծարումն առանց այդ իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմների և երաշխիքների մշակման՝ անթույլատրելի է»,– մեջբերեց Մետաքս Հակոբյանը։
Հայտարարությունը համարվում է բաց և հնարավոր է միանալ ու ստորագրել այն ցանկացած ցանկացողի կողմից։
Միասնության հավաքը եզրափակվել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Ներսիկ Իսպիրյանի երաժշտական կատարումով։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սկսել է լայնածավալ ռազմական գործողություններ Արցախի դեմ։ Հաստատված տվյալներով՝ ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 220-ը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից ի վեր Արցախի տարածքից բռնի կերպով տեղահանվել է 115,365 քաղաքացի։

3 Сентябрь 2025 - 06:38 AMT
По случаю 34-й годовщины провозглашения Республики Арцах Национальное собрание Арцаха провело внеочередное заседание. Принятое в ходе него заявление было обнародовано 2 сентября на митинге единства под названием «Возвращение» на ереванской Площади Свободы. Заявление зачитала депутат парламента Арцаха Метаксe Акопян, сообщает «Sputnik Армения».
«Национальное собрание Арцаха требует от властей Республики Армения и обращается к международным уполномоченным организациям и странам-посредникам включить в повестку армяно-азербайджанских переговоров вопросы освобождения пленных и заложников, возвращения арцахских армян на их исконную родину, а также обеспечение их права на свободную, безопасную и достойную жизнь на исторической родине», — говорится в заявлении.
В инициативе особо отмечен процесс обретения независимости Арцахом, зафиксированное в последующие годы обезлюдение региона, а также сделан акцент на роспуск Минской группы ОБСЕ.
«В мандат Минской группы ОБСЕ включен также вопрос прав народа Арцаха, следовательно, её роспуск без выработки действенных механизмов и гарантий защиты этих прав — недопустим», — процитировала заявление Метаксe Акопян.
Заявление является открытым, к нему может присоединиться и подписать любой желающий.
Митинг единства завершился музыкальным выступлением заслуженного артиста Армении Нерсика Испиряна.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабные военные действия против Арцаха. По подтверждённым данным, число погибших превысило 220 человек.
Согласно данным Службы миграции и гражданства МВД Армении, с сентября 2023 года из Арцаха было насильственно перемещено 115 365 граждан.