ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության հռչակման 34-րդ տարեդարձին՝ նշելով, որ սեփական հայրենիքում ապրելու իրավունքը հնարավոր չէ վերացնել։
Նա հավելել է, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի հրաժարվելու արդարությունից և իրավունքից։
«Սեպտեմբերի 2-ը պատմական օր է. 1991 թվականին այս օրն Արցախը հռչակեց իր անկախությունը՝ իրավական հիմքով, ժողովրդավարական կամքով և իրավունքների համար պատմական արդարությամբ։ Բայց այսօր, ավելի քան երեք տասնամյակ անց, տասնյակ հազարավոր արցախահայեր ստիպողաբար լքել են իրենց տները՝ թողնելով հիշողություններ, նախնիների շիրիմներ, եկեղեցիներ և մի ամբողջ ժողովրդի հազարամյակների պատմություն»,-գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Նա, ինչպես նաև բազմաթիվ քաղաքացիներ, սեպտեմբերի 2-ին այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, որտեղ ծաղիկներ է խոնարհել անմահացած հերոսների շիրիմներին՝ Արցախի անկախության հռչակման օրվա կապակցությամբ։
Թաթոյանը կարևորել է արցախահայության իրավունքների շարունակական պաշտպանությունը։
«2020-2023 թթ. Ադրբեջանն Արցախում իրականացրեց էթնիկ զտում. տասնյակ հազարավոր մարդիկ անցան տառապանքներով, ենթարկվեցին վայրագությունների ու էթնիկ զտումների, դարձան փախստական ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ՝ առանց որևէ հետևանքի։
ՀՀ իշխանություններն անգամ չդատապարտեցին այս ցեղասպան գործողությունները։
Արդյունքում՝ Արցախում այլևս հայ չի ապրում, սակայն սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը հնարավոր չէ վերացնել։ Եվ այսօր՝ Արցախի անկախության հռչակման օրը, մենք միշտ հիշելու ենք, որ պատմությունը չի վերջանում, այն շարունակվում է քանի դեռ կ կա հիշողություն, իրավունքների համար պայքար և պատմական արդարության հարց։
Այսօր ադրբեջանական իշխանությունը շարունակում է զավթողական պահանջներն «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ թեզի ներքո ամբողջ Հայաստանի Հանրապետության, այդ թվում հայկական եկեղեցիների ու մշակութային կոթողների նկատմամբ։ Սա կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ադրբեջանական պահանջները հլու հնազանդ կատարվում են ՀՀ իշխանության կողմից հանուն սեփական իշխանության»,–ասվում է գրառման մեջ։

3 Сентябрь 2025 - 07:05 AMT
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook обратился к 34-й годовщине провозглашения Республики Арцах, подчеркнув, что право на достойную жизнь в собственной родине невозможно устранить.
Он добавил, что армянский народ никогда не откажется от справедливости и своих прав.
«2 сентября — исторический день. В 1991 году в этот день Арцах провозгласил свою независимость — на основе правовых оснований, демократической воли и исторической справедливости. Но сегодня, спустя более тридцати лет, десятки тысяч арцахских армян были насильно изгнаны, оставив за собой воспоминания, могилы предков, церкви и тысячелетнюю историю целого народа», — написал Татоян.
2 сентября он, как и множество граждан, посетил Военный пантеон «Ераблур» и возложил цветы к могилам павших героев по случаю дня провозглашения независимости Арцаха.
Татоян подчеркнул необходимость продолжения защиты прав арцахцев.
«С 2020 по 2023 год Азербайджан осуществлял этнические чистки в Арцахе. Десятки тысяч людей прошли через страдания, подверглись жестокостям и насильственному выселению на глазах у всего мира — без каких-либо последствий.
Власти Армении даже не осудили эти геноцидальные действия.
В результате сегодня в Арцахе больше не живут армяне, однако право на достойную жизнь в собственной родине невозможно уничтожить. И сегодня, в день провозглашения независимости Арцаха, мы должны помнить, что история не заканчивается — она продолжается, пока жива память, есть борьба за права и стремление к исторической справедливости.
Сегодня азербайджанская власть продолжает захватнические притязания в отношении всей территории Республики Армения под фальшивым лозунгом «Западный Азербайджан», включая армянские церкви и культурные памятники. Это будет продолжаться до тех пор, пока власти Армении покорно исполняют требования Баку ради собственного удержания власти», — говорится в записи.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление против Арцаха, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха согласились на прекращение огня по предложению российских миротворцев, приняв условия Баку, включая разоружение Армии обороны и роспуск Республики. Насильственное выселение арцахцев началось 24 сентября — более 100 000 человек были перемещены в Армению. По данным некоторых источников, в Арцахе остались около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.