Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի կատարում Ստոկհոլմի Արբիտրաժային դատարանի որոշումը ՀԷՑ-ի վերաբերյալ հայտնել է, որ ՀՀ կառավարությունն այս պահին որոշել է չկատարել Ստոկհոլմի Արբիտրաժային դատարանի միջանկյալ որոշումը։
«Մենք այս պահին ունենք հետևյալ իրականությունը՝ միջազգային Արբիտրաժը կայացրել է միջանկյալ որոշում, ըստ էության, հայցի ապահովում կիրառելու մասին, որն այս պահին չի կատարվում կառավարության կողմից կամավոր տարբերակով»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, կա մեխանիզմ, որ դա կատարվի հարկադրաբար և կա դա չկատարելու մեխանիզմ, եթե դատարանները կորոշեն, որ այդ որոշումը հակասում է հանրային կարգին:
Նախարարի խոսքով, սրանք կարգավորումներ են, որոնք կան միջազգային համապատասխան իրավական ակտերում և ներպետական իրավական ակտերում:
«Ես չէի ուզենա շատ մեկնաբանել արբիտրաժային համապատասխան որոշումը, բայց այդ որոշումը վերաբերում է մեր օրենսդրական ակտին, որը կատարվել է Հայաստանի կողմից: Այսինքն, Հայաստանը գործել է օրենքի շրջանակներում, իսկ արբիտրաժային որոշմամբ սահմանվում է հետևյալը, որ մենք չպետք է կիրառենք մեր ներպետական օրենսդրությունը: Կներեք, սա մեր պետությունն է, և մենք ասում ենք, որ մեր պետությունը իրավական է, պետք է հետևի իրավական կարգավորումներին, որոնք կան, գործող են և սահամանադրական են, քանի դեռ հակառակը չի հիմնավորվել և արբիտրաժային համապատասխան որոշումը հակասում է հենց դրան»,- ասել է Գալյանը:
Նրա կարծիքով, եթե դատարանը կայացնի որոշում, ըստ որի՝ կառավարությունը պարտավոր է իրագործել Արբիտրաժի որոշումը, ապա այն պետք է իրականացվի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով։ Սակայն նախարարն ընդգծել է, որ հաշվի առնելով, որ խոսքը վերաբերում է օրենքի կիրարկմանը, դժվար է պատկերացնել իրավիճակ, երբ որևէ դատարան կարող է պահանջել չհետևել երկրի գործող օրենքների պահանջներին։
Կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտնել է, որ 2025թ. հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի նշանակած հրատապ արբիտրաժը պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված «էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքներով սահմանած դրույթների կիրառումից, ինչպես նաև «ՀԷՑ» փակ բաժնետիրական ընկերության բռնագրավման հետագա քայլերից»:

Министр юстиции Армении Србуи Галян сообщила, что правительство страны на данном этапе решило добровольно не исполнять промежуточное решение Стокгольмского арбитражного суда, касающееся компании «Электрические сети Армении» (ЭСА).
«На данный момент международный арбитраж принял промежуточное решение, фактически применив обеспечительную меру, которая пока не исполняется правительством добровольно», — сказала она в беседе с журналистами, передаёт Panorama.am .
По её словам, существуют механизмы как принудительного исполнения, так и неисполнения, если суд признает, что данное решение противоречит общественному порядку. Эти положения предусмотрены международными и внутренними юридическими актами.
Галян добавила, что арбитражное решение фактически касается внутреннего законодательства Армении: «Нас просят не применять наш собственный закон. Простите, но это наша страна. Мы говорим, что Армения — правовое государство, и до тех пор, пока не доказано обратное, мы обязаны соблюдать действующие законы. Арбитражное решение противоречит этому принципу».
Министр уточнила, что если суд всё же постановит, что правительство обязано исполнять решение, то это будет реализовано службой принудительного исполнения. Однако она выразила сомнение, что суд может обязать правительство не соблюдать собственные законы.
Ранее защита арестованного бизнесмена Самвела Карапетяна сообщила, что 22 июля 2025 года чрезвычайный арбитраж, назначенный Арбитражным институтом Торговой палаты Стокгольма, обязал Армению воздержаться от применения новых положений законов «Об энергетике» и «О комиссии по регулированию общественных услуг» в отношении ЭСА, а также от дальнейших шагов по её экспроприации.