Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի կատարում Ստոկհոլմի Արբիտրաժային դատարանի որոշումը ՀԷՑ-ի վերաբերյալ հայտնել է, որ ՀՀ կառավարությունն այս պահին որոշել է չկատարել Ստոկհոլմի Արբիտրաժային դատարանի միջանկյալ որոշումը։
«Մենք այս պահին ունենք հետևյալ իրականությունը՝ միջազգային Արբիտրաժը կայացրել է միջանկյալ որոշում, ըստ էության, հայցի ապահովում կիրառելու մասին, որն այս պահին չի կատարվում կառավարության կողմից կամավոր տարբերակով»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, կա մեխանիզմ, որ դա կատարվի հարկադրաբար և կա դա չկատարելու մեխանիզմ, եթե դատարանները կորոշեն, որ այդ որոշումը հակասում է հանրային կարգին:
Նախարարի խոսքով, սրանք կարգավորումներ են, որոնք կան միջազգային համապատասխան իրավական ակտերում և ներպետական իրավական ակտերում:
«Ես չէի ուզենա շատ մեկնաբանել արբիտրաժային համապատասխան որոշումը, բայց այդ որոշումը վերաբերում է մեր օրենսդրական ակտին, որը կատարվել է Հայաստանի կողմից: Այսինքն, Հայաստանը գործել է օրենքի շրջանակներում, իսկ արբիտրաժային որոշմամբ սահմանվում է հետևյալը, որ մենք չպետք է կիրառենք մեր ներպետական օրենսդրությունը: Կներեք, սա մեր պետությունն է, և մենք ասում ենք, որ մեր պետությունը իրավական է, պետք է հետևի իրավական կարգավորումներին, որոնք կան, գործող են և սահամանադրական են, քանի դեռ հակառակը չի հիմնավորվել և արբիտրաժային համապատասխան որոշումը հակասում է հենց դրան»,- ասել է Գալյանը:
Նրա կարծիքով, եթե դատարանը կայացնի որոշում, ըստ որի՝ կառավարությունը պարտավոր է իրագործել Արբիտրաժի որոշումը, ապա այն պետք է իրականացվի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով։ Սակայն նախարարն ընդգծել է, որ հաշվի առնելով, որ խոսքը վերաբերում է օրենքի կիրարկմանը, դժվար է պատկերացնել իրավիճակ, երբ որևէ դատարան կարող է պահանջել չհետևել երկրի գործող օրենքների պահանջներին։
Կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտնել է, որ 2025թ. հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի նշանակած հրատապ արբիտրաժը պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված «էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքներով սահմանած դրույթների կիրառումից, ինչպես նաև «ՀԷՑ» փակ բաժնետիրական ընկերության բռնագրավման հետագա քայլերից»:

Justice Minister Srbuhi Galyan stated that the Armenian government has voluntarily chosen not to comply with an interim ruling issued by the Stockholm Arbitration Court concerning the Electric Networks of Armenia (ENA).
“As of now, the international arbitration court has issued an interim decision, essentially to apply a form of legal restraint, which the government has decided not to implement voluntarily,” she told reporters, according to Panorama.am .
She noted that there are legal mechanisms for both forced enforcement and legal justification for non-enforcement, particularly when a ruling contradicts public policy. These mechanisms are defined in both international and domestic legal instruments.
Galyan emphasized that the arbitration decision challenges Armenia’s internal legal acts: “This decision essentially tells us not to apply our own laws. But this is our country. We say Armenia is a rule-of-law state. Until proven otherwise, our laws must be followed, and this arbitration decision contradicts that principle.”
She added that if a court eventually rules that the government must comply, then enforcement would be carried out through the relevant enforcement service. Still, she questioned whether any court could legitimately require a government to ignore the laws of its own state.
The legal team representing detained businessman Samvel Karapetyan previously reported that on July 22, 2025, an emergency arbitration body appointed by the Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce ordered Armenia to refrain from applying recent provisions of the country’s energy laws to ENA and from taking further steps toward expropriating the company.