Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատը վավերացրել է «Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև քաղաքացիների տեղաշարժի և մնալու մասին» համաձայնագիրը, ըստ որի՝ երկու երկրների քաղաքացիները կկարողանան ազատ մուտք գործել միմյանց տարածք՝ առանց վիզայի։ Այս մասին հայտնել է Ղազախստանի Ներքին գործերի նախարար Երժան Սադենովին։
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիները այժմ կարող են մուտք գործել միմյանց երկիր՝ ներկայացնելով միայն անձը հաստատող փաստաթուղթ և մնալ մինչև 90 օր առանց ոստիկանության գրանցման, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սահմանված 90 օրից ավելի մնալու դեպքում հնարավոր է ժամկետը երկարաձգել՝ համաձայն ազգային օրենսդրության։ Դրա համար բավարար է ստանալ ժամանակավոր բնակության թույլտվություն, որը տրամադրվում է մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում և անվճար հիմունքներով։
Այս կարգավորումը վերացնում է նախկին վիզային ռեժիմը, ինչի արդյունքում զգալիորեն կկրճատվեն քաղաքացիների ծախսերը՝ երկիր մուտք գործելիս։
Հայաստանի Հանրապետությունը համաձայնագիրը վավերացրել է դեռևս 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին։
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ 2025 թվականի ընթացքում Ղազախստան մուտք է գործել մոտ 12 հազար Հայաստանի քաղաքացի։

Kazakhstan’s lower house of parliament has ratified the agreement between the governments of Kazakhstan and Armenia on the movement and stay of citizens, allowing nationals of both countries to enter without a visa. The news was confirmed by Kazakhstan’s Interior Minister Yerzhan Sadenov, reports Panorama.am.
According to the minister, Armenian and Kazakh citizens can now travel to each other’s countries with only an identity document and stay up to 90 days without police registration.
For stays longer than 90 days, the period may be extended under national legislation. A temporary residence permit can be obtained within one business day, free of charge.
This arrangement abolishes the previous visa regime, significantly reducing entry-related costs for travelers.