Եվրոպական դատարանում գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների շրջանում եղել են ինքնասպանության փորձեր, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նրա խոսքով՝ գերիներն օրերս հեռախոսազանգի հնարավորություն են ունեցել հարազատների հետ, և հենց այդ զրույցների ընթացքում հայտնի է դարձել ինքնասպանության փորձերի մասին։ Սահակյանը չի մանրամասնել անուններ, միայն հավելել է, որ այդ դեպքերը գրանցվել են ոչ թե Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության, այլ մյուս գերիների շրջանում։
«Ցավոք, չեմ կարող որոշակիացնել … Այսինքն՝ Կարմիր Խաչի այցելությունների դադարից հետո նման փորձեր են եղել, կրկնվել են, ինչը ցույց է տալիս ուղղակի կապը Կարմիր Խաչի գործունեության դադարեցման, մեկուսացվածության և մարդկային տառապանքների հետ», – ընդգծել է իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ գերիները մոտ երկու ամիս շարունակ գտնվում են ամբողջական մեկուսացման մեջ։ Քանի որ որևէ միջազգային անկախ կառույց նրանց չի տեսակցել, տեղեկություն չկա նրանց պահման պայմանների, ինչպես նաև առողջական ու հոգեբանական վիճակի մասին։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն վերջին անգամ հայ գերիներին այցելել է հունիսին։ Սեպտեմբերի 3–ից Ադրբեջանի իշխանությունների որոշմամբ, կառույցը դադարեցրել է իր գործունեությունը Բաքվում։
«Այս օրերին տեղի են ունեցել հեռախոսազանգեր, և ընտանիքները մեզ փոխանցեցին, որ այդ զրույցների միջոցով արդեն իսկ նրանց համար նկատելի են եղել առողջական լուրջ խնդիրներ և իհարկե հոգեբանական ծանր վիճակ։ Հուսալքությունը խորանում է», – նշել է Սահակյանը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Բաքվի բանտերում պահվում է 23 հայ գերիներ։
Սեպտեմբերի 2–ին հայտնի դարձավ, որ44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված և ներկայումս Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը ահազանգել է, որ նա արդեն 20 օր է հացադուլի մեջ է։

At the European Court of Human Rights, Siranush Sahakyan, who represents the interests of Armenian prisoners of war, announced that there have been suicide attempts among Armenian detainees held in Baku’s prisons, reports RFE/RL.
She said prisoners recently had the chance to call their relatives, during which these cases were revealed. Sahakyan did not disclose names but stressed that the attempts involved not former Artsakh political and military leaders, but other detainees.
“Unfortunately, I cannot specify… These attempts occurred after the suspension of Red Cross visits and were repeated, showing a direct link between the halt of ICRC activities, isolation, and human suffering,” Sahakyan emphasized.
According to her, the detainees have been held in complete isolation for about two months. With no international independent organization granted access, there is no information on their living conditions or on their physical and psychological state.
The International Committee of the Red Cross last visited Armenian prisoners in June. On September 3, Azerbaijani authorities ordered the suspension of its operations in Baku.
“In recent days, during phone calls, families noticed serious health problems and obvious psychological distress. The sense of despair is deepening,” Sahakyan added.