Եվրոպական դատարանում գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների շրջանում եղել են ինքնասպանության փորձեր, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նրա խոսքով՝ գերիներն օրերս հեռախոսազանգի հնարավորություն են ունեցել հարազատների հետ, և հենց այդ զրույցների ընթացքում հայտնի է դարձել ինքնասպանության փորձերի մասին։ Սահակյանը չի մանրամասնել անուններ, միայն հավելել է, որ այդ դեպքերը գրանցվել են ոչ թե Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության, այլ մյուս գերիների շրջանում։
«Ցավոք, չեմ կարող որոշակիացնել … Այսինքն՝ Կարմիր Խաչի այցելությունների դադարից հետո նման փորձեր են եղել, կրկնվել են, ինչը ցույց է տալիս ուղղակի կապը Կարմիր Խաչի գործունեության դադարեցման, մեկուսացվածության և մարդկային տառապանքների հետ», – ընդգծել է իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ գերիները մոտ երկու ամիս շարունակ գտնվում են ամբողջական մեկուսացման մեջ։ Քանի որ որևէ միջազգային անկախ կառույց նրանց չի տեսակցել, տեղեկություն չկա նրանց պահման պայմանների, ինչպես նաև առողջական ու հոգեբանական վիճակի մասին։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն վերջին անգամ հայ գերիներին այցելել է հունիսին։ Սեպտեմբերի 3–ից Ադրբեջանի իշխանությունների որոշմամբ, կառույցը դադարեցրել է իր գործունեությունը Բաքվում։
«Այս օրերին տեղի են ունեցել հեռախոսազանգեր, և ընտանիքները մեզ փոխանցեցին, որ այդ զրույցների միջոցով արդեն իսկ նրանց համար նկատելի են եղել առողջական լուրջ խնդիրներ և իհարկե հոգեբանական ծանր վիճակ։ Հուսալքությունը խորանում է», – նշել է Սահակյանը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Բաքվի բանտերում պահվում է 23 հայ գերիներ։
Սեպտեմբերի 2–ին հայտնի դարձավ, որ44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված և ներկայումս Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը ահազանգել է, որ նա արդեն 20 օր է հացադուլի մեջ է։

3 Сентябрь 2025 - 13:39 AMT
В Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских пленных, заявила, что в бакинских тюрьмах зафиксированы попытки самоубийства среди армянских заключённых, передаёт «Азатутюн».
По её словам, недавно пленные получили возможность позвонить родным, и именно во время этих разговоров стало известно о случаях самоубийств. Саакян не назвала имён, отметив лишь, что речь идёт не о бывших военно-политических руководителях Арцаха, а о других пленниках.
«К сожалению, я не могу уточнить… Попытки имели место после прекращения визитов Красного Креста и повторялись, что указывает на прямую связь между прекращением его деятельности, изоляцией и человеческими страданиями», — подчеркнула правозащитница.
По её словам, пленные уже около двух месяцев находятся в полной изоляции. Поскольку ни одна международная независимая структура не посещала их, нет информации об условиях содержания, а также об их физическом и психологическом состоянии.
Международный комитет Красного Креста в последний раз навещал армянских пленных в июне. С 3 сентября, по решению властей Азербайджана, организация прекратила свою работу в Баку.
«В последние дни состоялись телефонные звонки, и семьи сообщили нам, что уже по этим разговорам заметны серьёзные проблемы со здоровьем и тяжёлое психологическое состояние. Отчаяние углубляется», — сказала Саакян.