Մի խումբ հայ մասնագետներ ԱՄՆ–ում մասնակցել է երեքշաբաթյա «Միջազգային առաջնորդ այցելուների» ծրագրին, հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ «Քաղաքականության մշակումն ու տարածաշրջանային կայունությունը» խորագրով ծրագիրը հնարավորություն է տվել մասնակիցներին ծանոթանալ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանը, հանդիպել քաղաքականության մշակողների, վերլուծական կենտրոնների և ակադեմիական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ։
Նշվում է, որ սա ոչ միայն հարթակ է եղել մասնագիտական կապերի հաստատման համար, այլև հնարավորություն՝ գնահատելու հեռանկարներն ու ընդլայնելու մասնագիտական գործունեության շրջանակը։
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները նաև ծանոթացել են ամերիկյան մշակույթին․ այցելել են Սիեթլի Space Needle աշտարակ, մասնակցել զբոսանավով շրջագայությանը Սիեթլում և ներկա գտնվել Անկախության օրվա տոնակատարությանը։
«Միջազգային առաջնորդ այցելուների» ծրագիրը, ըստ դեսպանության, նպաստում է երկխոսության ձևավորմանը, փորձի փոխանակմանը և փոխըմբռնման ամրապնդմանը։

3 Сентябрь 2025 - 14:24 AMT
По сообщению посольства США, группа армянских специалистов участвовала в трёхнедельной программе International Visitor Leadership Program (IVLP) в Соединённых Штатах.
Программа под названием «Формирование политики и региональная стабильность» предоставила участникам возможность познакомиться с внешней политикой США, встретиться с политиками, представителями аналитических центров и академического сообщества.
Отмечается, что это стало не только платформой для установления профессиональных связей, но и возможностью оценить перспективы и расширить сферу деятельности.
В рамках программы участники также познакомились с американской культурой: посетили башню Space Needle в Сиэтле, приняли участие в прогулке на катере, а также присутствовали на праздновании Дня независимости.
По данным посольства, программа IVLP способствует формированию диалога, обмену опытом и укреплению взаимопонимания.