Մի խումբ հայ մասնագետներ ԱՄՆ–ում մասնակցել է երեքշաբաթյա «Միջազգային առաջնորդ այցելուների» ծրագրին, հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ «Քաղաքականության մշակումն ու տարածաշրջանային կայունությունը» խորագրով ծրագիրը հնարավորություն է տվել մասնակիցներին ծանոթանալ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանը, հանդիպել քաղաքականության մշակողների, վերլուծական կենտրոնների և ակադեմիական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ։
Նշվում է, որ սա ոչ միայն հարթակ է եղել մասնագիտական կապերի հաստատման համար, այլև հնարավորություն՝ գնահատելու հեռանկարներն ու ընդլայնելու մասնագիտական գործունեության շրջանակը։
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները նաև ծանոթացել են ամերիկյան մշակույթին․ այցելել են Սիեթլի Space Needle աշտարակ, մասնակցել զբոսանավով շրջագայությանը Սիեթլում և ներկա գտնվել Անկախության օրվա տոնակատարությանը։
«Միջազգային առաջնորդ այցելուների» ծրագիրը, ըստ դեսպանության, նպաստում է երկխոսության ձևավորմանը, փորձի փոխանակմանը և փոխըմբռնման ամրապնդմանը։

According to the U.S. Embassy, a group of Armenian specialists participated in the three-week International Visitor Leadership Program (IVLP) in the United States.
The program, titled “Policy Development and Regional Stability,” gave participants the opportunity to learn about U.S. foreign policy, meet with policymakers, think tanks, and representatives of the academic community.
It was highlighted that the program served not only as a platform for establishing professional connections but also as an opportunity to assess future prospects and expand professional engagement.
Participants also experienced American culture—visiting Seattle’s Space Needle, joining a boat tour, and attending Independence Day celebrations.
According to the Embassy, the IVLP fosters dialogue, exchange of experience, and the strengthening of mutual understanding.