Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը, որը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության և այլ միջազգային ճանաչում ստացած ցեղասպանությունների հերքման ու նսեմացման համար նախատեսվող պատժամիջոցներին։
Նրա խոսքով՝ գործող օրենսդրությամբ ցեղասպանության հերքումը քրեականացվում է միայն այն դեպքում, երբ արարքը ուղղված է ռասայական կամ ազգային պատկանելիության հիմքով ատելություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Գոյություն ունեն բազմաթիվ դեպքեր, երբ անձինք, հերքելով ցեղասպանության փաստը, ըստ էության՝ անուղղակի կերպով փորձում են նսեմացնել այդ հանցավոր արարքը կամ զոհին մեղավոր ներկայացնել հանցագործի փոխարեն։ Սակայն գործող կարգավորումները, ցավոք, չեն ապահովում այդպիսի մարդկանց պատասխանատվության ենթարկելը»,– ընդգծել է Մինասյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի անկախության հռչակագրում ամրագրված է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն աջակցելու հանձնառությունը, և այս փոփոխությունները բխում են ազգային ինքնության և պետականության պաշտպանության շահերից։
Նախագծով սահմանվում է, որ Հայոց ցեղասպանության կամ նմանատիպ հանցագործությունների հերքումը, մեղմացումը, հավանություն տալը կամ արդարացնելը կպատժվի․
- տուգանքով,
- հանրային աշխատանքներով,
- կամ ազատազրկմամբ մինչև 4 տարի ժամկետով։
Եթե այդ գործողությունները ուղեկցվեն ռասայական, ազգային կամ կրոնական պատկանելիության հիմքով ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով, պատիժը կլինի 4-8 տարվա ազատազրկում։
Ավելին, եթե դրանք իրականացվեն զանգվածային լրատվության միջոցով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով կամ ծառայողական լիազորությունների չարաշահման եղանակով, կկիրառվի առավել խիստ պատիժ՝ 10-15 տարվա ազատազրկում և մինչև 5 տարի որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկում։

На заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян представил законопроект о внесении изменений в Уголовный кодекс, касающихся наказаний за отрицание и преуменьшение значения Геноцида армян и других геноцидов, признанных международным сообществом, передаёт Armenpress.
В действующем законодательстве отрицание геноцида карается лишь в том случае, если оно совершается с целью разжигания ненависти или насилия по расовому или национальному признаку. Минасян отметил, что этого недостаточно.
«Существуют многочисленные случаи, когда, отрицая факт геноцида, люди фактически пытаются умалить это преступление или представить жертв виновными вместо преступников. К сожалению, действующие нормы не обеспечивают привлечение таких лиц к ответственности», — подчеркнул он.
Он напомнил, что в Декларации о независимости Армении закреплена обязанность содействовать международному признанию Геноцида армян, и предлагаемые изменения продиктованы интересами защиты национальной идентичности и государственности.
Согласно законопроекту, отрицание, преуменьшение, одобрение или оправдание Геноцида армян или подобных преступлений будет наказываться:
- штрафом,
- общественными работами, или
- лишением свободы сроком до 4 лет.
Если эти действия сопровождаются целью разжигания ненависти, дискриминации или насилия по расовому, национальному или религиозному признаку, наказание составит 4–8 лет лишения свободы.
Кроме того, если деяние совершается через СМИ, информационные технологии или с использованием служебного положения, предусматривается более строгое наказание — 10–15 лет лишения свободы с лишением права занимать определённые должности до 5 лет.