Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը, որը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության և այլ միջազգային ճանաչում ստացած ցեղասպանությունների հերքման ու նսեմացման համար նախատեսվող պատժամիջոցներին։
Նրա խոսքով՝ գործող օրենսդրությամբ ցեղասպանության հերքումը քրեականացվում է միայն այն դեպքում, երբ արարքը ուղղված է ռասայական կամ ազգային պատկանելիության հիմքով ատելություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Գոյություն ունեն բազմաթիվ դեպքեր, երբ անձինք, հերքելով ցեղասպանության փաստը, ըստ էության՝ անուղղակի կերպով փորձում են նսեմացնել այդ հանցավոր արարքը կամ զոհին մեղավոր ներկայացնել հանցագործի փոխարեն։ Սակայն գործող կարգավորումները, ցավոք, չեն ապահովում այդպիսի մարդկանց պատասխանատվության ենթարկելը»,– ընդգծել է Մինասյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի անկախության հռչակագրում ամրագրված է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն աջակցելու հանձնառությունը, և այս փոփոխությունները բխում են ազգային ինքնության և պետականության պաշտպանության շահերից։
Նախագծով սահմանվում է, որ Հայոց ցեղասպանության կամ նմանատիպ հանցագործությունների հերքումը, մեղմացումը, հավանություն տալը կամ արդարացնելը կպատժվի․
- տուգանքով,
- հանրային աշխատանքներով,
- կամ ազատազրկմամբ մինչև 4 տարի ժամկետով։
Եթե այդ գործողությունները ուղեկցվեն ռասայական, ազգային կամ կրոնական պատկանելիության հիմքով ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով, պատիժը կլինի 4-8 տարվա ազատազրկում։
Ավելին, եթե դրանք իրականացվեն զանգվածային լրատվության միջոցով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով կամ ծառայողական լիազորությունների չարաշահման եղանակով, կկիրառվի առավել խիստ պատիժ՝ 10-15 տարվա ազատազրկում և մինչև 5 տարի որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկում։

At a session of the Parliament’s Standing Committee on State and Legal Affairs, Artsvik Minasyan, secretary of the Hayastan faction, presented a draft bill amending the Criminal Code to introduce new penalties for denial and trivialization of the Armenian Genocide and other internationally recognized genocides, Armenpress reports.
Under current law, genocide denial is punishable only if it is carried out with the intent to incite hatred or violence on racial or national grounds. Minasyan stressed that this is insufficient.
“There are numerous cases where individuals, by denying the genocide, indirectly try to diminish the crime or portray victims as guilty instead of the perpetrators. Unfortunately, the existing regulations do not ensure accountability for such actions,” he said.
He reminded that Armenia’s Declaration of Independence commits the state to promoting international recognition of the Armenian Genocide, and these amendments derive from the interests of protecting national identity and statehood.
The bill stipulates that denial, minimization, approval, or justification of the Armenian Genocide or similar crimes shall be punishable by:
- a fine,
- community service, or
- imprisonment for up to 4 years.
If these acts are committed with the intent to incite hatred, discrimination, or violence on racial, national, or religious grounds, the penalty would increase to 4–8 years’ imprisonment.
Furthermore, if committed via mass media, information technologies, or abuse of official authority, harsher penalties will apply—10–15 years’ imprisonment along with a ban on holding certain positions for up to 5 years.