Արցախի 150 հազար տեղահանված հայ բնակչության անունից ներկայացուցիչներն ու կազմակերպությունները դիմել են ԵԱՀԿ անդամ երկրների ղեկավարներին՝ հայտարարելով, որ Իլհամ Ալիևն ու Նիկոլ Փաշինյանը իրավասու չեն իրենց կամքին հակառակ դիմել կառույցին՝ լուծարելու Մինսկի խումբը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Դիմումում հիշեցվում է, որ Մինսկի խմբի մանդատը ձևավորվել է դեռ 1992-ին՝ առանց Հայաստանի կամ Ադրբեջանի իշխանությունների պաշտոնական դիմումների։ Այն տասնամյակներ շարունակ ապահովել է միջնորդական ձևաչափ, որը թույլ է տվել Արցախում պահպանել հարաբերական խաղաղություն։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները 2020 թ․ և 2023 թ․ ցույց տվեցին ուժի կիրառմամբ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճնշումը, որն ուղեկցվել է ցեղասպանական քաղաքականությամբ, շրջափակմամբ և հայաթափմամբ։
«Իլհամ Ալիևը և ՀՀ Սահմանադրության դրույթները խախտած Նիկոլ Փաշինյանը չեն կարող արտահայտել Արցախի բնակչության կամքը և պաշտպանել նրանց օրինական իրավունքները»,– ասված է դիմումում։
Արցախահայության ներկայացուցիչները պահանջում են վերսկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը՝ երեք հիմնական նպատակով․
ա) ապահովել Արցախի հայերի միջազգային երաշխիքներով անվտանգ վերադարձը հայրենի հող,
բ) վերադարձնել գերիներին ու պատանդներին, ստեղծել անհետ կորածների վերաբերյալ միջազգային կենտրոն,
գ) վերականգնել Արցախի հայության ինքնորոշման իրացված իրավունքը։
Դիմողները ԵԱՀԿ ղեկավարներին հորդորել են ուսումնասիրել խնդիրը և ըստ կանոնակարգի քննարկել այն գագաթնաժողովում՝ հաշվի առնելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները։
Սեպտեմբերի 1–ին հայտարարվել է Մինսկի խմբի և հարակից կառույցների լուծարման մասին, որի համար համատեղ դիմել էին ՀՀ–ն ու Ադրբեջանը։ Գործընթացը նախատեսվում է ավարտել մինչև դեկտեմբեր։

3 Сентябрь 2025 - 14:55 AMT
От имени 150 тысяч вынужденных переселенцев из Арцаха представители и организации обратились к руководству стран-участниц ОБСЕ, заявив, что Ильхам Алиев и Никол Пашинян не уполномочены ликвидировать Минскую группу вопреки воле народа Арцаха, сообщает «Aysor.am ».
В обращении подчеркивается, что мандат Минской группы был сформирован еще в 1992 году без официальных обращений властей Армении или Азербайджана. На протяжении десятилетий этот формат обеспечивал посредническую платформу, позволявшую сохранять относительное спокойствие в регионе.
Указывается, что военные действия Азербайджана в 2020 и 2023 годах продемонстрировали силовое подавление права Арцаха на самоопределение, сопровождавшееся геноцидальной политикой, блокадой и депортацией.
«Ильхам Алиев и Никол Пашинян, нарушивший положения Конституции Армении, не могут выражать волю народа Арцаха и защищать их законные права», — говорится в заявлении.
Представители армян Арцаха требуют возобновить деятельность Минской группы ОБСЕ по трем основным направлениям:
а) обеспечить безопасное и международно гарантированное возвращение армян на родные земли Арцаха,
б) вернуть пленных и заложников, а также создать международный центр по делам пропавших без вести,
в) восстановить реализованное право на самоопределение армянского населения Арцаха.
Заявители призвали руководство ОБСЕ изучить ситуацию и рассмотреть вопрос на уровне саммита в соответствии с уставом организации и нормами международного права.
1 сентября было объявлено о роспуске Минской группы и связанных с ней структур по совместной инициативе Армении и Азербайджана. Завершение процесса ожидается к декабрю.