2020 թ. սեպտեմբերի 27–ին Ադրբեջանի սանձազերծած 44–օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն ուղարկվել է Ազգային Ժողովի նախագահին։ Այս մասին հայտնել է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը։
«Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության «Ազգային Ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 25–րդ հոդվածի` Ազգային Ժողովի նախագահին ուղարկվեց 2020 թվականի սեպտեմբերի 27–ին սանձազերծված 44–օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը»,– ասված է հաղորդագրության մեջ:
2025–ի ապրիլին հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ զեկույցը կհրապարակվի սեպտեմբերի 27–ին հաջորդող խորհրդարանական նստաշրջանի առաջին կամ երկրորդ օրը։
44-օրյա պատերազմի պատճառներն ու հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովը ստեղծվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 10-ին:

3 Сентябрь 2025 - 14:56 AMT
Комиссия по расследованию обстоятельств 44-дневных военных действий, начатых Азербайджаном 27 сентября 2020 года, передала свой доклад председателю Национального собрания. Об этом сообщила Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности парламента.
«В соответствии со статьей 25 Конституционного закона Республики Армения «О регламенте Национального собрания», председателю парламента был направлен доклад комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневных боевых действий, начавшихся 27 сентября 2020 года», — говорится в сообщении.
В апреле 2025 года председатель комиссии Андраник Кочарян заявил, что доклад будет опубликован в первый или второй день парламентской сессии, следующей за 27 сентября.