Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին։ Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստանի բնապահպանական օրակարգի նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության համար և ընդգծել Նիդերլանդների փորձի կարևորությունը։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ բնապահպանական պետական ծառայություններն այժմ ամբողջությամբ հասանելի են առցանց, ինչը էական քայլ է բնապահպանական կառավարման արդիականացման ուղղությամբ։
Քննարկվել են ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարումը, կլիմայական մարտահրավերների պայմաններում նորարարական լուծումների ներդրումը, ինչպես նաև թափոնների տեսակավորման ու վերամշակման խնդիրները։ Այս համատեքստում Մաթևոսյանը ներկայացրել է արտադրողի ընդլայնված պատասխանատվության համակարգը, որը շուտով ներդրվելու է Հայաստանում։
Մաթևոսյանը ներկայացրել է նաև օրենսդրական վերջին բարեփոխումները, որոնք միտված են բնապահպանական քաղաքականությունը համահունչ դարձնել միջազգային չափանիշներին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը հատուկ ուշադրություն են դարձրել Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP17 համաժողովին՝ դիտարկելով համագործակցության նոր հնարավորություններ միջազգային գործընկերների հետ։
Հայաստանը COP17 համաժողովը կհյուրընկալի 2026 թվականին։ Ընտրությունը կատարել են Կոլումբիայի Կալի քաղաքում ընթացող COP16-ի մասնակից երկրները։ Միջոցառումը նվիրված է բնապահպանական խնդիրների քննարկմանը, կլիմայի փոփոխությունը դադարեցնելու և կենսաբազմազանությունը պաշտպանելու համար համաձայնեցված լուծումներ գտնելուն:

3 Сентябрь 2025 - 14:57 AMT
Министр окружающей среды Армении Гамбарцум Матевосян встретился с послом Королевства Нидерландов в Армении Марике Монрой-Винтер. Министр поблагодарил посла за проявленный интерес к экологической повестке Армении и подчеркнул значимость нидерландского опыта.
Матевосян сообщил, что все государственные экологические услуги теперь полностью доступны в онлайн-режиме, назвав это важным шагом к модернизации природоохранного управления.
В ходе встречи обсуждались эффективное управление водными ресурсами, внедрение инновационных решений в условиях климатических вызовов, а также проблемы сортировки и переработки отходов. В этом контексте министр представил систему расширенной ответственности производителя, которая вскоре будет внедрена в Армении.
Он также представил последние законодательные реформы, направленные на приведение природоохранной политики Армении в соответствие с международными стандартами.
В завершение встречи стороны уделили особое внимание подготовке к конференции COP17 по Конвенции о биологическом разнообразии, обсудив новые перспективы международного сотрудничества.
Армения примет COP17 в 2026 году. Решение было принято странами-участницами на проходящей в Кали (Колумбия) конференции COP16. Форум посвящен поиску совместных решений по борьбе с изменением климата и защите биоразнообразия.