Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտնել է, որ Հայաստանը որևէ գործողություն չի իրականացնի, որը կարող է վնասել Իրանի շահերին։ Այս հայտարարությունն արվել է նրա՝ «Isca News»-ի հետ զրույցում՝ մեկնաբանելով այն ճանապարհային նախագծի հարցը, որը նախատեսվում է կառուցել Հայաստանի տարածքով՝ Ադրբեջանն ու Նախիջևանը կապելու համար։
Դեսպանի փոխանցմամբ, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնագրերում ընդգրկված է հինգ հիմնարար սկզբունք՝ ազգային ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն, իրավազորություն, փոխադարձություն և սահմանների անխախտելիություն։ Նա ընդգծել է, որ այս արժեքները համահունչ են նաև Իրանի դիրքորոշման հետ, ուստի անհանգստանալու պատճառ նա չի տեսնում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանը չի ձեռնարկի որևէ քայլ, որը կհակասի Իրանի շահերին և երկու երկրների հարաբերություններին», – ասել է Սոբհանին։
Նա նաև նշել է, որ թե՛ խաղաղության համաձայնագրի նախագծում, թե՛ Վաշինգտոնում ստորագրված հայտարարության մեջ «միջանցք» եզրույթը բացակայում է։ Դրա փոխարեն, ըստ Սոբհանիի, խոսքը միայն տրանսպորտային հաղորդուղիների գործարկման մասին է, որոնք թույլ կտան Ադրբեջանին կապվել Նախիջևանի հետ, իսկ Հայաստանը երկաթուղով կմիանա Իրանի Ջուլֆա քաղաքին։
Իրանի դեսպանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ի հետ Հայաստանի ձեռք բերած պայմանավորվածությունների հիման վրա նախատեսվում է համատեղ հայ-ամերիկյան ձեռնարկություն գրանցել, ինչպես նաև ներդրող և օպերատոր նշանակել։ Սոբհանին ընդգծել է, որ այդ գործընթացը ամբողջությամբ իրականացվելու է ՀՀ-ի ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակում։ Նա հավելել է, որ նշված ճանապարհը գործելու է Հայաստանի անվտանգության և մաքսային ծառայությունների վերահսկողության ներքո։
«Ըստ համաձայնագրի` դա կլինի օպերատորի գործառույթ, այլ ոչ թե երթուղու սեփականության»,- ասել է Սոբհանին։
Դիվանագետը նաև հիշեցրել է, որ Իրանի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Երևանի իշխանությունները վստահեցրել են, որ Իրանի հետ համատեղ սահմանը ռազմավարական նշանակություն ունի իրենց համար և որևէ վտանգ չի սպառնում այդ հատվածին։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է Սյունիքի մարզով կառուցել ռազմավարական նշանակության տարանցիկ ճանապարհ՝ «Թրամփի ուղի» (TRIPP) անվանմամբ, որը կծառայի որպես առևտրային կապ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև։ Թրամփն ասել է, որ ԱՄՆ-ն այդ ճանապարհը վարձակալելու է 99 տարով՝ նույն ժամկետով երկարաձգելու հնարավորությամբ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովն իրենց հերթին նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը՝ ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ներկայությամբ։

Посол Ирана в Армении Мехди Собхани заявил, что Армения не предпримет никаких шагов, способных навредить интересам Ирана. Об этом он сообщил в интервью «Isca News», комментируя проект дорожной инфраструктуры, который предусматривает соединение Азербайджана с Нахичеванью через территорию Армении.
По словам дипломата, в соглашениях между Арменией и Азербайджаном закреплены пять основополагающих принципов: национальный суверенитет, территориальная целостность, юрисдикция, взаимность и неприкосновенность границ. Он подчеркнул, что эти принципы соответствуют позиции Ирана, поэтому причин для беспокойства он не видит, сообщает «Спутник Армения».
«Армения не предпримет никаких шагов, противоречащих интересам Ирана и отношениям между двумя странами», — подчеркнул Собхани.
Он также указал, что как в проекте мирного соглашения, так и в подписанном в Вашингтоне заявлении отсутствует термин «коридор». По словам Собхани, речь идет исключительно о запуске транспортных маршрутов, которые позволят Азербайджану связаться с Нахичеванью, а Армении — получить железнодорожный доступ к иранскому городу Джульфа.
Посол сообщил, что на основе достигнутых договоренностей между Арменией и США планируется регистрация совместного армяно-американского предприятия, а также назначение инвестора и оператора. Он подчеркнул, что весь процесс будет реализован в рамках суверенитета и юрисдикции Армении. Собхани добавил, что дорога будет находиться под контролем армянских служб безопасности и таможенных органов.
«Согласно соглашению, это будет операционная функция, а не передача собственности маршрута», — пояснил дипломат.
Он также напомнил, что во время визита президента Ирана в Армению ереванские власти заверили, что совместная граница с Ираном имеет стратегическое значение и не подвергается угрозам.
8 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали в Вашингтоне совместную декларацию из семи пунктов, предусматривающую строительство стратегически важного транзитного маршрута через Сюникскую область Армении. Маршрут получил название TRIPP («Путь Трампа») и должен служить торговым связующим звеном между Азербайджаном и Нахичеванью. Дональд Трамп заявил, что США арендуют этот маршрут на 99 лет с возможностью продления.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан» в присутствии руководителей США, Армении и Азербайджана.