Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտնել է, որ Հայաստանը որևէ գործողություն չի իրականացնի, որը կարող է վնասել Իրանի շահերին։ Այս հայտարարությունն արվել է նրա՝ «Isca News»-ի հետ զրույցում՝ մեկնաբանելով այն ճանապարհային նախագծի հարցը, որը նախատեսվում է կառուցել Հայաստանի տարածքով՝ Ադրբեջանն ու Նախիջևանը կապելու համար։
Դեսպանի փոխանցմամբ, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնագրերում ընդգրկված է հինգ հիմնարար սկզբունք՝ ազգային ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն, իրավազորություն, փոխադարձություն և սահմանների անխախտելիություն։ Նա ընդգծել է, որ այս արժեքները համահունչ են նաև Իրանի դիրքորոշման հետ, ուստի անհանգստանալու պատճառ նա չի տեսնում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանը չի ձեռնարկի որևէ քայլ, որը կհակասի Իրանի շահերին և երկու երկրների հարաբերություններին», – ասել է Սոբհանին։
Նա նաև նշել է, որ թե՛ խաղաղության համաձայնագրի նախագծում, թե՛ Վաշինգտոնում ստորագրված հայտարարության մեջ «միջանցք» եզրույթը բացակայում է։ Դրա փոխարեն, ըստ Սոբհանիի, խոսքը միայն տրանսպորտային հաղորդուղիների գործարկման մասին է, որոնք թույլ կտան Ադրբեջանին կապվել Նախիջևանի հետ, իսկ Հայաստանը երկաթուղով կմիանա Իրանի Ջուլֆա քաղաքին։
Իրանի դեսպանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ի հետ Հայաստանի ձեռք բերած պայմանավորվածությունների հիման վրա նախատեսվում է համատեղ հայ-ամերիկյան ձեռնարկություն գրանցել, ինչպես նաև ներդրող և օպերատոր նշանակել։ Սոբհանին ընդգծել է, որ այդ գործընթացը ամբողջությամբ իրականացվելու է ՀՀ-ի ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակում։ Նա հավելել է, որ նշված ճանապարհը գործելու է Հայաստանի անվտանգության և մաքսային ծառայությունների վերահսկողության ներքո։
«Ըստ համաձայնագրի` դա կլինի օպերատորի գործառույթ, այլ ոչ թե երթուղու սեփականության»,- ասել է Սոբհանին։
Դիվանագետը նաև հիշեցրել է, որ Իրանի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Երևանի իշխանությունները վստահեցրել են, որ Իրանի հետ համատեղ սահմանը ռազմավարական նշանակություն ունի իրենց համար և որևէ վտանգ չի սպառնում այդ հատվածին։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է Սյունիքի մարզով կառուցել ռազմավարական նշանակության տարանցիկ ճանապարհ՝ «Թրամփի ուղի» (TRIPP) անվանմամբ, որը կծառայի որպես առևտրային կապ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև։ Թրամփն ասել է, որ ԱՄՆ-ն այդ ճանապարհը վարձակալելու է 99 տարով՝ նույն ժամկետով երկարաձգելու հնարավորությամբ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովն իրենց հերթին նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը՝ ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ներկայությամբ։

Iran's Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, stated that Armenia will not take any steps that could harm Iran’s interests. He made the remarks in an interview with Isca News, commenting on a proposed road project through Armenian territory intended to connect Azerbaijan with Nakhichevan.
According to the ambassador, agreements between Armenia and Azerbaijan include five key principles: national sovereignty, territorial integrity, jurisdiction, reciprocity, and the inviolability of borders. He emphasized that these principles align with Iran’s own stance, and therefore, he sees no cause for concern, as reported by Sputnik Armenia.
“Armenia will not take any steps that contradict Iran’s interests or the relationship between the two countries,” said Sobhani.
He also noted that the term “corridor” is absent from both the draft peace agreement and the joint declaration signed in Washington. Instead, he said the project pertains solely to transportation routes that will connect Azerbaijan to Nakhichevan, while enabling Armenia to link to the Iranian city of Julfa by rail.
Sobhani disclosed that under U.S.-Armenia agreements, a joint Armenian-American enterprise will be registered, with an investor and operator appointed. He stressed that the entire process will take place under Armenia’s sovereignty and jurisdiction. He added that the proposed road would operate under the oversight of Armenian security and customs services.
“According to the agreement, this will be an operational function, not a transfer of ownership,” Sobhani said.
The diplomat also recalled that during the Iranian president’s visit to Armenia, Yerevan’s leadership assured Tehran that the shared border is of strategic importance and faces no threat.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a seven-point joint declaration in Washington outlining the construction of a strategic transit route through Armenia’s Syunik Province. Named the TRIPP (Trump Route), it is intended as a commercial link between Azerbaijan and Nakhichevan. Former U.S. President Donald Trump said the U.S. would lease the route for 99 years, with an option to extend.
Armenian and Azerbaijani foreign ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov preliminarily signed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” in the presence of the leaders of the U.S., Armenia, and Azerbaijan.