Արտաքին գործերի նախարարությունից չեն պատասխանում՝ արդյոք խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո ԵՄ դիտորդական առաքելությունը դուրս կբերվի սահմանից, թե` ոչ, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Գերատեսչությունից փոխանցել են, որ ԵՄ մշտական քաղաքացիական առաքելությունը ներկայում շարունակում է բնականոն գործել Հայաստանում։
«Ձեր նշած հարցին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման մասին հայտարարվելու հաջորդ օրը՝ մարտի 14-ին, ԱԺ արտաքին հաաբերությունների մշտական հանձնաժողովում կայացած քննարկման ժամանակ՝ նշելով, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի, վավերացվի և մտնի ուժի մեջ, մենք Եվրոպական միության գործընկերների հետ քաղաքացիական առաքելության համագործակցության մասով, ընդունելի, փոխշահավետ լուծումներ կգտնենք»,- պատասխանել են ԱԳՆ-ից։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության խոսնակը նախկինում հայտարարել է, որ առաքելությունը կշարունակի գործել Հայաստանում, իսկ դրա մանդատի հնարավոր փոփոխությունները քննարկվելու են Երևանի և Բրյուսելի միջև։
Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրի 7-րդ կետով կողմերը պարտավորվել են համատեղ սահմանին որևէ երրորդ երկրի ուժեր չտեղակայել։ Պայմանագրում նաև նշվում է, որ սահմանազատումից և հետագա սահմանագծումից առաջ կողմերը կանցկացնեն համաձայնեցված քայլեր՝ ուղղված անվտանգության ապահովմանը և վստահության ամրապնդմանը՝ հատկապես ռազմական ոլորտում։
Ռուս սահմանապահների հնարավոր դուրսբերման վերաբերյալ ԱԳՆ-ից պարզաբանել են, որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է հետևողականորեն ուժեղացնել պետական սահմանների պահպանման ինստիտուցիոնալ կարողությունները։
Նախարարությունը հավելել է նաև, որ ՀՀ-Թուրքիա և ՀՀ-Իրան սահմանների երկայնքով ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը կարգավորվում է ՀՀ-ի և Ռուսաստանի միջև 1992 թվականին կնքված պայմանագրով, որը սահմանում է Հայաստանում ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակն ու գործունեության պայմանները։
ԵՄ քաղաքացիական դիտորդները Հայաստան են ժամանել 2023 թվականի փետրվարի 20-ին։ 2024 թվականի հունվարին ընդունվել է որոշում, համաձայն որի դիտորդական առաքելությունն ընդլայնվել է ևս երկու տարով, ինչը նշանակում է՝ այն կգործի մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։ Բաքուն բազմիցս քննադատության է ենթարկել ԵՄ առաքելության գործունեությունը Հայաստանում՝ մեղադրելով այն «լրտեսության» և «հեռադիտակային դիվանագիտության» մեջ։ Այս բոլոր մեղադրանքները ԵՄ առաքելությունն ամբողջությամբ հերքել է։
Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից հետո Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Ֆադեևը հայտարարել էր, որ Սյունիքի մարզով նախատեսվող հաղորդակցությունները ապաշրջափակելու հարցում «պետք է հաշվի նստել ռուս սահմանապահների ներկայության հետ»։

Armenia’s Foreign Ministry has not clarified whether the European Union’s monitoring mission will withdraw from Armenia following the signing of a peace treaty with Azerbaijan, Factor.am reports.
The ministry noted only that the EU’s permanent civilian mission is currently operating normally in Armenia.
“In response to your question, Foreign Minister Ararat Mirzoyan addressed the matter during the March 14 session of the National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations, the day after announcing agreement on the peace treaty text. He stated that once the treaty is signed, ratified, and enters into force, Armenia and its EU partners will find acceptable, mutually beneficial solutions regarding continued cooperation on the civilian mission,” the ministry responded.
Previously, an EU foreign affairs spokesperson confirmed the mission will continue its operations in Armenia, and any changes to its mandate will be discussed between Yerevan and Brussels.
According to Article 7 of the draft peace agreement signed in Washington, both sides commit not to allow the deployment of any third-country forces along the shared border. The agreement also outlines coordinated measures to be taken before border delimitation and demarcation, aimed at enhancing security and building trust, especially in the military sphere.
As for the possible withdrawal of Russian border guards, the MFA clarified that Armenia is consistently strengthening its institutional capabilities to safeguard its borders.
The ministry also noted that the deployment of Russian border guards along the Armenia–Turkey and Armenia–Iran borders is governed by a 1992 bilateral agreement between Armenia and Russia, which regulates the status and conditions of the Russian Border Guard presence in Armenia.
EU civilian monitors arrived in Armenia on February 20, 2023. In January 2024, a decision was made to extend the mission by two more years, meaning it is currently mandated to operate until February 19, 2027. Baku has repeatedly criticized the mission, accusing it of “espionage” and “telescope diplomacy.” The EU mission has categorically denied all such accusations.
Following the preliminary signing of the peace treaty, Russian Foreign Ministry representative Alexey Fadeev stated that any reopening of transport routes through Syunik Province should consider the continued presence of Russian border guards.