Արտաքին գործերի նախարարությունից չեն պատասխանում՝ արդյոք խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո ԵՄ դիտորդական առաքելությունը դուրս կբերվի սահմանից, թե` ոչ, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Գերատեսչությունից փոխանցել են, որ ԵՄ մշտական քաղաքացիական առաքելությունը ներկայում շարունակում է բնականոն գործել Հայաստանում։
«Ձեր նշած հարցին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման մասին հայտարարվելու հաջորդ օրը՝ մարտի 14-ին, ԱԺ արտաքին հաաբերությունների մշտական հանձնաժողովում կայացած քննարկման ժամանակ՝ նշելով, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի, վավերացվի և մտնի ուժի մեջ, մենք Եվրոպական միության գործընկերների հետ քաղաքացիական առաքելության համագործակցության մասով, ընդունելի, փոխշահավետ լուծումներ կգտնենք»,- պատասխանել են ԱԳՆ-ից։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության խոսնակը նախկինում հայտարարել է, որ առաքելությունը կշարունակի գործել Հայաստանում, իսկ դրա մանդատի հնարավոր փոփոխությունները քննարկվելու են Երևանի և Բրյուսելի միջև։
Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրի 7-րդ կետով կողմերը պարտավորվել են համատեղ սահմանին որևէ երրորդ երկրի ուժեր չտեղակայել։ Պայմանագրում նաև նշվում է, որ սահմանազատումից և հետագա սահմանագծումից առաջ կողմերը կանցկացնեն համաձայնեցված քայլեր՝ ուղղված անվտանգության ապահովմանը և վստահության ամրապնդմանը՝ հատկապես ռազմական ոլորտում։
Ռուս սահմանապահների հնարավոր դուրսբերման վերաբերյալ ԱԳՆ-ից պարզաբանել են, որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է հետևողականորեն ուժեղացնել պետական սահմանների պահպանման ինստիտուցիոնալ կարողությունները։
Նախարարությունը հավելել է նաև, որ ՀՀ-Թուրքիա և ՀՀ-Իրան սահմանների երկայնքով ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը կարգավորվում է ՀՀ-ի և Ռուսաստանի միջև 1992 թվականին կնքված պայմանագրով, որը սահմանում է Հայաստանում ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակն ու գործունեության պայմանները։
ԵՄ քաղաքացիական դիտորդները Հայաստան են ժամանել 2023 թվականի փետրվարի 20-ին։ 2024 թվականի հունվարին ընդունվել է որոշում, համաձայն որի դիտորդական առաքելությունն ընդլայնվել է ևս երկու տարով, ինչը նշանակում է՝ այն կգործի մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։ Բաքուն բազմիցս քննադատության է ենթարկել ԵՄ առաքելության գործունեությունը Հայաստանում՝ մեղադրելով այն «լրտեսության» և «հեռադիտակային դիվանագիտության» մեջ։ Այս բոլոր մեղադրանքները ԵՄ առաքելությունն ամբողջությամբ հերքել է։
Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից հետո Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Ֆադեևը հայտարարել էր, որ Սյունիքի մարզով նախատեսվող հաղորդակցությունները ապաշրջափակելու հարցում «պետք է հաշվի նստել ռուս սահմանապահների ներկայության հետ»։

4 Сентябрь 2025 - 07:49 AMT
Министерство иностранных дел Армении не дало чёткого ответа на вопрос, будет ли гражданская миссия Европейского союза выведена с армяно-азербайджанской границы после подписания мирного договора, сообщает Factor.am .
В ведомстве лишь заявили, что постоянная гражданская миссия ЕС в Армении продолжает функционировать в обычном режиме.
«На ваш вопрос министр иностранных дел Арарат Мирзоян ответил 14 марта на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям — на следующий день после объявления о согласовании текста мирного договора. Он отметил, что после подписания, ратификации и вступления в силу соглашения Армения и ЕС найдут приемлемые, взаимовыгодные решения в вопросе продолжения сотрудничества в рамках гражданской миссии», — заявили в МИД.
Ранее представитель внешнеполитической службы ЕС подтвердил, что миссия продолжит работу в Армении, а любые изменения в её мандате будут обсуждаться между Ереваном и Брюсселем.
Согласно пункту 7 проекта мирного договора, предварительно подписанного в Вашингтоне, стороны обязуются не размещать на общей границе вооружённые силы третьих государств. Также предусмотрены согласованные меры безопасности и укрепления доверия, особенно в военной сфере, до начала делимитации и демаркации границ.
Что касается возможного вывода российских пограничников, в МИД Армении отметили, что правительство последовательно усиливает институциональные возможности охраны государственной границы.
Кроме того, в министерстве напомнили, что присутствие российских пограничников на армяно-турецкой и армяно-иранской границах регулируется соглашением 1992 года между Арменией и Россией, определяющим статус и условия деятельности российских пограничных войск на территории Армении.
Гражданские наблюдатели ЕС прибыли в Армению 20 февраля 2023 года. В январе 2024 года было принято решение продлить миссию ещё на два года — до 19 февраля 2027 года. Баку неоднократно критиковал её работу, обвиняя в «шпионаже» и «телескопической дипломатии». Миссия ЕС полностью отвергла все обвинения.
После предварительного подписания мирного соглашения представитель МИД России Алексей Фадеев заявил, что при открытии транспортных маршрутов через Сюник необходимо учитывать присутствие российских пограничников.