Factor TV-ն փորձել է պարզել՝ արդյոք Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների հետ երբևէ քննարկել է ռազմական հեղաշրջման թեմա։
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ 2018–ից հետո Աջապահյանի հետ չի հանդիպել, Ռոբերտ Քոչարյանը չի պատասխանել հարցերին, հայտնում է Factor.am-ը։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը 2024 թվականին Gala TV-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ նմանատիպ խոսակցություն ունեցել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ։ Դատախազությունը գնահատել է այս հայտարարությունը որպես կոչ՝ իշխանության զավթման ուղղությամբ։
«Քանի անգամ ասացի բացեիբաց՝ ռազմական հեղաշրջում ա պետք, պատերազմի օրերին ասացի, և նախագահներին ասացի՝ Քոչարյանին և Սերժին: Ասացի՝ լավ, Դո՛ւք, պարոն նախագահ Քոչարյան, տասը տարի նախագահ եք եղել, դրանից առաջ մի տարի-երկու տարի էլ վարչապետ, չէ՞, էդքան տարի էլ Ղարաբաղի նախագահ, Դուք Ձեր կողմնակից, գաղափարակից ոչ մի գեներալ չունե՞ք, ո՛չ բանակում, ո՛չ ոստիկանությունում, ո՛չ ազգային անվտանգությունում, որ գան Ձեր կողքը կանգնեն և հեղաշրջում իրականացնեն։ Եթե իրենցով է։ Սե՛րժ, դու ավելի՝ տասը տարի նախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, ներքին գործերի նախարար, ազգային անվտանգության նախարար, ազգային անվտանգության քարտուղար, էլ պաշտոն կա՞, որ չես տարել, հա, Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ։ Դու ոչ մի գեներալ քեզ նվիրված չունե՞ս, ո՛չ ոստիկանությունում, ո՛չ ազգային անվտանգությունում, ո՛չ բանակում, որ հելել ես փողոց պատիվ ունեմ-մատիվ ունեմ»,- հարցազրույցում ասել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
Սեպտեմբերի 2-ին, Հակակոռուպցիոն դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի գործերով դատական նիստերի ընթացքում Factor TV-ն նախագահներից փորձել է պարզել՝ արդյոք նրանք նման առաջարկ ստացել են սրբազանից։ Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ Աջապահյանի հետ այդպիսի զրույց չի ունեցել։ Այն հստակեցնող հարցին, թե արդյոք նա երբևէ ստացել է ռազմական հեղաշրջման առաջարկ կամ կոչ սրբազանից, Սարգսյանն արձագանքել է նույն կերպ։ Նա նաև նշել է, որ 2018 թվականից ի վեր Միքայել արքեպիսկոպոսի հետ որևէ հանդիպում չի ունեցել։
«Ո՛չ, նման խոսակցություն չի եղել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Իսկ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նախընտրել է առհասարակ չպատասխանել։ Նա նշել է, որ հետագայում ասուլիս կհրավիրի ու կպատասխանի լրագրողների հարցերին։ Այն դիտարկմանը, թե մինչ այդ կարող է արդեն իսկ կայացված լինել որոշում սրբազանի վերաբերյալ, Քոչարյանն արձագանքել է, որ որևէ հարցի դեռ չի արձագանքելու և կխոսի միայն ասուլիսի ընթացքում։
Մայր Աթոռը դատապարտել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքը երկարաձգելու որոշումը և նշել, որ որ «դատարանը, արդարադատություն իրականացնելու փոխարեն, ակնհայտորեն միացել է իշխանությունների հրահրած հակաեկեղեցական արշավին»։
«Սեպտեմբերի 2-ին օրենքի և իրավունքի կոպտագույն ոտնահարմամբ, ևս մեկ անգամ երկարաձգվեց Գերաշնորհ Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքի ժամկետը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Factor TV attempted to find out whether Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese, had ever discussed the topic of a military coup with Armenia’s second and third presidents.
Former President Serzh Sargsyan stated that he has not had any meetings with Ajapahyan since 2018, and denied having such a conversation with him. Robert Kocharyan, the second president, chose not to respond to any questions.
Ajapahyan had previously claimed in a 2024 interview with Gala TV that he had spoken to both Sargsyan and Kocharyan about the necessity of a military coup. The Prosecutor’s Office has interpreted this as a potential incitement to seize power.
“I openly said it several times — a military coup is needed. I said this during the war and told the presidents — Kocharyan and Serzh. I said: Mr. President Kocharyan, you were president for ten years, before that a year or two as prime minister, and before that president of Artsakh. Don’t you have a single loyal general, either in the army, police, or national security, who would stand by you and carry out a coup if necessary? Serzh, you were president for ten years, defense minister, internal affairs minister, national security minister, national security secretary — was there any position you didn’t hold? Even chess federation president. Don’t you have a single loyal general?” Ajapahyan said in the interview.
On September 2, during court hearings involving Kocharyan and Sargsyan at the Anti-Corruption Court, Factor TV asked whether they had received such a suggestion from the archbishop. Sargsyan replied that he had no such conversation and has not met Ajapahyan since 2018.
“No, there was no such conversation,” Sargsyan stated.
Robert Kocharyan chose not to respond at all. He said he would speak at a future press conference and declined to answer any questions in the meantime, even when reminded that decisions regarding Ajapahyan might be made before then.
The Mother See of Holy Etchmiadzin condemned the extension of Archbishop Mikael Ajapahyan’s pretrial detention, accusing the court of joining an anti-church campaign allegedly initiated by the authorities.
“On September 2, in blatant violation of the law and justice, the detention of His Eminence Archbishop Mikael Ajapahyan was once again extended,” the statement reads.