Factor TV-ն փորձել է պարզել՝ արդյոք Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների հետ երբևէ քննարկել է ռազմական հեղաշրջման թեմա։
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ 2018–ից հետո Աջապահյանի հետ չի հանդիպել, Ռոբերտ Քոչարյանը չի պատասխանել հարցերին, հայտնում է Factor.am-ը։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը 2024 թվականին Gala TV-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ նմանատիպ խոսակցություն ունեցել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ։ Դատախազությունը գնահատել է այս հայտարարությունը որպես կոչ՝ իշխանության զավթման ուղղությամբ։
«Քանի անգամ ասացի բացեիբաց՝ ռազմական հեղաշրջում ա պետք, պատերազմի օրերին ասացի, և նախագահներին ասացի՝ Քոչարյանին և Սերժին: Ասացի՝ լավ, Դո՛ւք, պարոն նախագահ Քոչարյան, տասը տարի նախագահ եք եղել, դրանից առաջ մի տարի-երկու տարի էլ վարչապետ, չէ՞, էդքան տարի էլ Ղարաբաղի նախագահ, Դուք Ձեր կողմնակից, գաղափարակից ոչ մի գեներալ չունե՞ք, ո՛չ բանակում, ո՛չ ոստիկանությունում, ո՛չ ազգային անվտանգությունում, որ գան Ձեր կողքը կանգնեն և հեղաշրջում իրականացնեն։ Եթե իրենցով է։ Սե՛րժ, դու ավելի՝ տասը տարի նախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, ներքին գործերի նախարար, ազգային անվտանգության նախարար, ազգային անվտանգության քարտուղար, էլ պաշտոն կա՞, որ չես տարել, հա, Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ։ Դու ոչ մի գեներալ քեզ նվիրված չունե՞ս, ո՛չ ոստիկանությունում, ո՛չ ազգային անվտանգությունում, ո՛չ բանակում, որ հելել ես փողոց պատիվ ունեմ-մատիվ ունեմ»,- հարցազրույցում ասել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
Սեպտեմբերի 2-ին, Հակակոռուպցիոն դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի գործերով դատական նիստերի ընթացքում Factor TV-ն նախագահներից փորձել է պարզել՝ արդյոք նրանք նման առաջարկ ստացել են սրբազանից։ Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ Աջապահյանի հետ այդպիսի զրույց չի ունեցել։ Այն հստակեցնող հարցին, թե արդյոք նա երբևէ ստացել է ռազմական հեղաշրջման առաջարկ կամ կոչ սրբազանից, Սարգսյանն արձագանքել է նույն կերպ։ Նա նաև նշել է, որ 2018 թվականից ի վեր Միքայել արքեպիսկոպոսի հետ որևէ հանդիպում չի ունեցել։
«Ո՛չ, նման խոսակցություն չի եղել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Իսկ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նախընտրել է առհասարակ չպատասխանել։ Նա նշել է, որ հետագայում ասուլիս կհրավիրի ու կպատասխանի լրագրողների հարցերին։ Այն դիտարկմանը, թե մինչ այդ կարող է արդեն իսկ կայացված լինել որոշում սրբազանի վերաբերյալ, Քոչարյանն արձագանքել է, որ որևէ հարցի դեռ չի արձագանքելու և կխոսի միայն ասուլիսի ընթացքում։
Մայր Աթոռը դատապարտել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքը երկարաձգելու որոշումը և նշել, որ որ «դատարանը, արդարադատություն իրականացնելու փոխարեն, ակնհայտորեն միացել է իշխանությունների հրահրած հակաեկեղեցական արշավին»։
«Սեպտեմբերի 2-ին օրենքի և իրավունքի կոպտագույն ոտնահարմամբ, ևս մեկ անգամ երկարաձգվեց Գերաշնորհ Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքի ժամկետը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

4 Сентябрь 2025 - 07:51 AMT
Factor TV попытался выяснить, обсуждал ли когда-либо архиепископ Ширакской епархии Микаэл Аджапахян с экс-президентами Армении — Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном — возможность военного переворота.
Бывший президент Серж Саргсян заявил, что с 2018 года не встречался с Аджапахяном и не вел с ним подобных разговоров. Второй президент Роберт Кочарян отказался отвечать на вопросы, сообщает Factor.am .
Напомним, ранее в интервью телеканалу Gala TV в 2024 году архиепископ Аджапахян заявил, что предлагал обоим экс-президентам рассмотреть возможность военного переворота. Генпрокуратура расценила эти заявления как призыв к захвату власти.
«Сколько раз я открыто говорил — нужен военный переворот. Я говорил это во время войны и сказал президентам — Кочаряну и Сержу. Сказал: господин президент Кочарян, вы были президентом 10 лет, до этого 1–2 года премьер-министром, ещё раньше президентом Карабаха. Разве у вас нет ни одного генерала-сторонника в армии, полиции или нацбезопасности, который встанет рядом с вами и совершит переворот? Серж, ты 10 лет был президентом, министром обороны, министром внутренних дел, главой нацбезопасности, секретарем совбеза, президентом шахматной федерации — неужели ни одного преданного тебе генерала нет?» — сказал архиепископ.
2 сентября, во время судебных заседаний в Антикоррупционном суде по делам Кочаряна и Саргсяна, Factor TV попытался уточнить, получали ли они подобное предложение от архиепископа. Третий президент Саргсян ответил, что подобного разговора не было, и с 2018 года он с Аджапахяном не встречался.
«Нет, такого разговора не было», — заявил Серж Саргсян.
Роберт Кочарян отказался от комментариев, отметив, что позже проведёт пресс-конференцию и тогда ответит на все вопросы. На замечание, что к тому моменту уже может быть принято решение по делу архиепископа, он ответил, что до пресс-конференции не будет отвечать ни на один вопрос.
Церковь осудила решение о продлении ареста архиепископа Микаэла Аджапахяна, заявив, что суд, вместо правосудия, явно присоединился к антиклерикальной кампании, инициированной властями.
«2 сентября, в грубейшее нарушение закона и прав, в очередной раз был продлён срок ареста Его Преосвященства архиепископа Микаэла Аджапахяна», — говорится в заявлении.