ՀՀ Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մերժել է «Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքի ներկայացրած օրինագիծը, որով առաջարկվում էր խստացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ պատասխանատվության դրույթները Քրեական օրենսգրքում։
Մասնավորապես, ՀՀ 2021 թվականի մայիսի 5-ի քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածն առաջարկվում է շարադրել հետեւյալ խմբագրմամբ. «Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից կամ միջազգայնորեն ճանաչված ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, մեղմացնելը, հավանության տալը, արդարացնելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր հիսուն ժամ տեւողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով»:
«Առաջարկվող փոփոխության տրամաբանությունն այն է, որ մենք պարտավոր ենք իրավունքներն առնվազն մեր օրենսդրության շրջանակում ավելի պաշտպանված դարձնել»,- ասել է հիմնական զեկուցող Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ են դեպքերը, երբ անձինք պարզապես հերքում են Հայոց ցեղասպանության փաստը:
«Ոչ ոք Հայոց ցեղասպանությունը ՀՀ-ում չի հերքել, չի հերքում եւ չի էլ հերքելու: Հայոց ցեղասպանությունը մեզանից յուրաքանչյուրի կոլեկտիվ հիշողության մասն է»,- ասել է հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ-ում չկա Հայոց ցեղասպանության հերքման որևիցե վտանգ եւ չի լինելու: Ընդգծելով, որ նախագիծը վերաբերում է մի հանցակազմի, որն արդեն իսկ ավելի լայն շրջանակով քրեականացված է, Վլադիմիր Վարդանյանն առաջարկել է հավանություն չտալ օրենսդրական նախաձեռնությանը: Օրենքի նախագիծը ստացել է բացասական եզրակացություն:

Armenia’s National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs has rejected a draft law proposed by the opposition Hayastan alliance, which sought to tighten legal responsibility for the denial of the Armenian Genocide under the Criminal Code.
The proposal aimed to amend Article 136 of Armenia’s Criminal Code, adopted on May 5, 2021, to state: “Public denial, trivialization, approval, justification, or minimization of the danger of the Armenian Genocide, as well as of genocides or crimes against humanity recognized by the Republic of Armenia or internationally, shall be punishable by a fine ranging from 100 to 300 times the minimum monthly wage, or by 150 to 250 hours of community service, or by restriction of liberty for up to three years, or by short-term imprisonment from one to two months, or by imprisonment for up to four years.”
Main rapporteur Artsvik Minasyan said the bill was rooted in the logic that legal protections around genocide recognition must be strengthened within Armenian legislation. He pointed to numerous cases where individuals deny the Armenian Genocide.
In response, Committee Chair Vladimir Vardanyan, acting as co-rapporteur, stated: “No one in Armenia has denied the Armenian Genocide, is denying it, or will deny it. The Armenian Genocide is part of the collective memory of each of us.”
Vardanyan argued that there is no threat of genocide denial in Armenia and that such offenses are already broadly criminalized under existing law. He recommended that the committee not support the bill.