ՀՀ Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մերժել է «Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքի ներկայացրած օրինագիծը, որով առաջարկվում էր խստացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ պատասխանատվության դրույթները Քրեական օրենսգրքում։
Մասնավորապես, ՀՀ 2021 թվականի մայիսի 5-ի քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածն առաջարկվում է շարադրել հետեւյալ խմբագրմամբ. «Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից կամ միջազգայնորեն ճանաչված ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, մեղմացնելը, հավանության տալը, արդարացնելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր հիսուն ժամ տեւողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով»:
«Առաջարկվող փոփոխության տրամաբանությունն այն է, որ մենք պարտավոր ենք իրավունքներն առնվազն մեր օրենսդրության շրջանակում ավելի պաշտպանված դարձնել»,- ասել է հիմնական զեկուցող Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ են դեպքերը, երբ անձինք պարզապես հերքում են Հայոց ցեղասպանության փաստը:
«Ոչ ոք Հայոց ցեղասպանությունը ՀՀ-ում չի հերքել, չի հերքում եւ չի էլ հերքելու: Հայոց ցեղասպանությունը մեզանից յուրաքանչյուրի կոլեկտիվ հիշողության մասն է»,- ասել է հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ-ում չկա Հայոց ցեղասպանության հերքման որևիցե վտանգ եւ չի լինելու: Ընդգծելով, որ նախագիծը վերաբերում է մի հանցակազմի, որն արդեն իսկ ավելի լայն շրջանակով քրեականացված է, Վլադիմիր Վարդանյանն առաջարկել է հավանություն չտալ օրենսդրական նախաձեռնությանը: Օրենքի նախագիծը ստացել է բացասական եզրակացություն:

Постоянная комиссия Национального собрания Армении по государственно-правовым вопросам отклонила законопроект оппозиционного блока «Армения», направленный на ужесточение положений Уголовного кодекса, касающихся отрицания Геноцида армян.
Согласно инициативе, предлагалось внести изменения в статью 136 УК Армении (от 5 мая 2021 года) и изложить её в следующей редакции: «Публичное отрицание, умаление, одобрение, оправдание или принижение опасности Геноцида армян, а также других геноцидов или преступлений против человечности, признанных Республикой Армения или международным сообществом, наказывается штрафом в размере от ста до трёхсоткратного минимального размера зарплаты, либо общественными работами от 150 до 250 часов, либо ограничением свободы сроком до трёх лет, либо краткосрочным лишением свободы от одного до двух месяцев, либо лишением свободы на срок до четырёх лет».
Основной докладчик Арцвик Минасян заявил, что логика предлагаемой поправки заключается в необходимости обеспечить большую правовую защиту в отношении отрицания Геноцида армян. Он отметил, что случаи отрицания имели место.
Владимир Варданян, председатель комиссии и сопредседатель обсуждения, заявил: «Никто в Армении не отрицал, не отрицает и не будет отрицать Геноцид армян. Это часть нашей коллективной памяти».
Он добавил, что в стране отсутствует угроза отрицания Геноцида, а подобные действия уже охватываются более широкими положениями действующего законодательства. В связи с этим он предложил не поддерживать инициативу.