ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության և կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, որ ցանկացած խաղաղություն սին է, քանի դեռ կան գերիներ:
«Մտահոգիչ հաղորդումներ են ստացվում այն մասին, որ Բաքվում պահվող հայ գերիները ծանր հոգեվիճակում են և նույնիսկ ինքնասպանության փորձեր են կատարել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի այցելությունների ընդհատումից հետո, մարդասիրական գործողություն, որն այժմ դադարեցված է»,-ասել է նա։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ մոտ երկու ամիս շարունակ հայ գերիները գտնվում են ամբողջական մեկուսացման պայմաններում՝ առանց որևէ միջազգային անկախ կառույցի մուտքի։ Նա ավելացրել է, որ որևէ տեղեկատվություն չի ստացվել նրանց կալանքի պայմանների, առողջական վիճակի կամ հոգեբանական բարեկեցության վերաբերյալ։
«Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները վերջին անգամ հայ գերիներին այցելել են հունիսին։ Այս միջազգային կազմակերպությունը Բաքվում իր գործունեությունը վերջնականապես դադարեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով»,–ասել է նա։
Նա հիշեցրել է նաև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված Վաշինգտոնի հռչակագրի մասին՝ նշելով, որ այնուամենայնիվ, գերիների ազատ արձակման հարցում որևէ զարգացում չի արձանագրվել։
«Ինչպես ՀԱՄԱՍ–ը պատանդներ է պահում բանակցություններում ազդեցության լծակներ ունենալու համար, այնպես էլ Իլհամ Ալիևը հայ գերիներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներին բանակցային գործընթացում օգտագործում է որպես քաղաքական խաղաքարեր։ Նրանք գերիներ չեն, այլ քաղաքական մանիպուլյացիայի կենդանի գործիքներ։ Ակնհայտ է, որ ցանկացած խաղաղություն սին է, քանի դեռ կան գերիներ, և որ իրական կայունությունը չի կարող կառուցվել գերիների տառապանքների վրա։ Ժամանակն է, որ այս կազմակերպությունը՝
Պահանջի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և չեզոք երրորդ կողմի հյուպատոսական կամ մարդասիրական կազմակերպությունների անհապաղ և անարգել մուտքը Բաքվում գտնվող բանտարկյալների մոտ։
Պահանջի բոլոր բանտարկյալների ազատ արձակումը։ Ձեռնարկի այս չարաշահումներում ներգրավված Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ հասցեական պատժամիջոցներ կիրառելու քայլեր և աջակցի միջազգային հետաքննություններին»,–ասել է Գևորգյանը։

Армен Геворгян, член армянской делегации Национального собрания и фракции «Армения», заявил на пленарном заседании Комиссии ПАСЕ по социальным, здравоохранения и устойчивому развитию, что любой мир — мнимый, пока существуют заложники.
Он сообщил тревожные сведения: армянские пленники в Баку находятся в тяжёлом психологическом состоянии и даже предпринимали попытки самоубийства после прекращения визитов Международного Комитета Красного Креста — гуманитарное действие, которое теперь приостановлено.
Депутат подчеркнул, что уже почти два месяца армянские пленники содержатся в полной изоляции без доступа каких‑либо независимых международных организаций. Он добавил, что отсутствует информация об условиях их заключения, состоянии здоровья и психическом благополучии.
Представители Красного Креста последний раз посещали армянских пленников в июне. Однако эта международная организация полностью прекратила деятельность в Баку по требованию азербайджанских властей.
Он также напомнил о Вашингтонской декларации, подписанной 8 августа 2025 года, отметив, что несмотря на неё никаких сдвигов по освобождению заложников не зафиксировано.
«Как ХАМАС удерживает заложников, чтобы иметь рычаги воздействия в переговорах, так и Ильхам Алиев использует армянских пленников, включая бывших руководителей Нагорного Карабаха, как политические карты. Это не заложники, а живые инструменты политической манипуляции. Очевидно, что любой мир мним, пока есть заложники, и реальная стабильность не может быть построена на страданиях заложников. Пришло время, чтобы Международный Комитет Красного Креста и нейтральная третья сторона — консульские или гуманитарные организации — имели немедленный и беспрепятственный доступ к заключённым в Баку. Освободить всех заключённых. Применить адресные санкции против азербайджанских должностных лиц, участвующих в этих злоупотреблениях, и поддержать международные расследования», — сказал он.
По решению правительства Азербайджана с 3 сентября 2025 года Международный Комитет Красного Креста приостановил свою делегацию в Азербайджане. Было объявлено, что «азербайджанские власти обеспечат связь между содержащимися лицами и их семьями». В Европейском суде по правам человека защитница интересов заложников Сирануш Саакян заявила, что среди армянских пленников, содержащихся в бакинских тюрьмах, были случаи попыток самоубийства. 2 сентября жена армянского пленного Вигена Эулджеджяна, содержащегося в Азербайджане, Линда Эулджеджян предупредила, что её муж уже 20 дней находится в Баку‑тюрьме на голодовке и обратилась к международному сообществу и премьер‑министру Николу Пашиняну, заявив, что жизнь её мужа под угрозой и ему срочно нужны врачи.