Եվրոպական միության Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն, ամփոփելով իր այցը Հայաստան, շնորհակալություն է հայտնել հայ գործընկերներին կարևոր և բովանդակալից քննարկումների համար։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Նա նաև հայտնել է, որ այցի ընթացքում եղել է Տավուշի մարզում, որտեղ նա ծանոթացել է անվտանգային և հումանիտար բնույթի խնդիրներին։
«Շատ տեղեկատվական այց ունեցա Տավուշի մարզ՝ անվտանգության և մարդասիրական հարցերի շուրջ։ ԵՄ-ն որպես մերձավոր գործընկեր, կշարունակի իր աջակցությունը ՀՀ–ին ու Ադրբեջանին լիարժեք խաղաղության հասնելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի և միջոցառումների իրականացումն ապահովելու նպատակով»։
Նա նշել է, որ Երևանում հանդիպումներ է ունեցել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
«Հանդիպումների հիմնական թեման եղել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, հաղորդակցման խնդիրների շեշտադրմամբ, ապագայում հնարավոր սահմանամերձ համագործակցությանը և տարածաշրջանի բացման հեռանկարներին անդրադարձով»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա պատմական է անվանել Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի պայմանավորվածությունները։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի այցը տարածաշրջանային էր, մինչ ՀՀ գալը, նա պաշտոնական այցով եղել էր Ադրբեջանում, այցելել նաև Նախիջևան։

Magdalena Grono, the European Union’s Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, concluded her visit to Armenia by thanking Armenian partners for important and meaningful discussions. She shared her remarks on X.
During the visit, Grono also traveled to the Tavush region, where she was briefed on the ongoing security and humanitarian challenges.
“It was a very informative visit to Tavush to assess security and humanitarian issues. As a close partner, the EU will continue supporting Armenia and Azerbaijan in achieving lasting peace, with a focus on concrete actions and measures,” she wrote.
In Yerevan, Grono held meetings with Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan, and other high-ranking officials.
The main topics of the meetings included the Armenia-Azerbaijan peace process, communication obstacles, the potential for future cross-border cooperation, and the broader prospects for regional integration.
She referred to the Armenia-Azerbaijan agreements reached in Washington as “historic.”
Grono’s visit was part of a regional tour. Before arriving in Armenia, she paid an official visit to Azerbaijan and also traveled to Nakhichevan.