Եվրոպական միության Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն, ամփոփելով իր այցը Հայաստան, շնորհակալություն է հայտնել հայ գործընկերներին կարևոր և բովանդակալից քննարկումների համար։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Նա նաև հայտնել է, որ այցի ընթացքում եղել է Տավուշի մարզում, որտեղ նա ծանոթացել է անվտանգային և հումանիտար բնույթի խնդիրներին։
«Շատ տեղեկատվական այց ունեցա Տավուշի մարզ՝ անվտանգության և մարդասիրական հարցերի շուրջ։ ԵՄ-ն որպես մերձավոր գործընկեր, կշարունակի իր աջակցությունը ՀՀ–ին ու Ադրբեջանին լիարժեք խաղաղության հասնելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի և միջոցառումների իրականացումն ապահովելու նպատակով»։
Նա նշել է, որ Երևանում հանդիպումներ է ունեցել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
«Հանդիպումների հիմնական թեման եղել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, հաղորդակցման խնդիրների շեշտադրմամբ, ապագայում հնարավոր սահմանամերձ համագործակցությանը և տարածաշրջանի բացման հեռանկարներին անդրադարձով»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա պատմական է անվանել Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի պայմանավորվածությունները։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի այցը տարածաշրջանային էր, մինչ ՀՀ գալը, նա պաշտոնական այցով եղել էր Ադրբեջանում, այցելել նաև Նախիջևան։

5 Сентябрь 2025 - 08:04 AMT
Магдалена Гроно, специальный представитель Европейского союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии, по завершении визита в Армению поблагодарила армянских партнёров за важные и содержательные обсуждения. Об этом она написала в микроблоге X.
В рамках визита Гроно также побывала в Тавушской области, где ознакомилась с существующими проблемами в сфере безопасности и гуманитарной ситуации.
«У меня была очень информативная поездка в Тавуш, посвящённая вопросам безопасности и гуманитарной помощи. ЕС, как близкий партнёр, продолжит поддерживать Армению и Азербайджан в продвижении к устойчивому миру, обеспечивая реализацию конкретных шагов и мер», — отметила она.
В Ереване она провела встречи с вице-премьером Мгером Григоряном, секретарём Совета безопасности Арменом Григоряном, а также другими высокопоставленными лицами.
Основные темы обсуждений касались мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, проблем в сфере коммуникации, возможного будущего трансграничного сотрудничества и перспектив по открытию региона.
Гроно назвала достигнутые в Вашингтоне договорённости между Арменией и Азербайджаном «историческими».
Визит спецпредставителя ЕС носил региональный характер. До Армении она с официальным визитом побывала в Азербайджане и также посетила Нахичевань.