«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմանդրամ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում կհայտարարվի: Այսպիսի հանձնարարություն է տվել Քննչական կոմիտեն: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է «Հետքը»։
Օգոստոսի 15-ին Գլխավոր դատախազությունը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի (ԱՆԻՖ) նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի, «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Բելլա Մանուկյանի և «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ–ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանի նկատմամբ։
Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի միանգամից երեք հոդվածի հատկանիշներով՝ փաստաթղթերի կեղծման (457-րդ հոդված), առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման (296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետեր) և մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու (277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետ)։
Դատելով սոցիալական ցանցերում նրա հրապարակած լուսանկարներից՝ պարզ է դառնում, որ Փափազյանը Լոնդոնում է։
Առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման հոդվածի հատկանիշներով քրեական հետապնդում էր հարուցվել նաև Կարինե Անդրեասյանի նկատմամբ։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկրից բացակայելու արգելքը։
Իսկ Բելլա Մանուկյանի նկատմամբ կիրառվել է գրավ։ Նա մեղադրվում է երկու՝ փաստաթղթերի կեղծման և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու հոդվածներով։
Քննչական կոմիտեն չի հայտնել՝ արդյոք այս գործով հարցաքննվել է 2019-2023 թվականներին ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանը։
«Մինչդատական վարույթի բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմինը, նախաքննության տվյալ փուլում, նպատակահարմար չի համարում այլ նախաքննական տվյալների հրաարակումը»,- ասված է Քննչական կոմիտեի պատասխանում։

The Investigative Committee has announced that David Papazyan, former director of the Armenia National Interests Fund (ANIF), will be declared internationally wanted. Detention has been chosen as his preventive measure, reports Hetq.
On August 15, the Prosecutor General’s Office initiated public criminal prosecution against Papazyan, former director of the Entrepreneur + State Anti-Crisis Investments Fund Bella Manukyan, and Karine Andreasyan, director of CFW CJSC.
Papazyan faces charges under three articles of Armenia’s Criminal Code: falsification of documents (Article 457), large-scale money laundering (Article 296, Part 3, Clauses 2 and 3), and abuse of official authority in the private sector (Article 277, Part 2, Clause 2).
Judging from photos he shared on social media, Papazyan is currently in London.
Karine Andreasyan also faces prosecution for large-scale money laundering and has been barred from leaving Armenia.
Bella Manukyan has been charged with document falsification and abuse of authority. A bail measure has been applied against her.
The Investigative Committee has not confirmed whether Tigran Avinyan, who chaired ANIF’s board of directors between 2019 and 2023, has been questioned in the case.
“To ensure the proper course of pretrial proceedings, the body conducting the investigation does not consider it appropriate at this stage to disclose further details,” the Committee said in a statement.