ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Հրաչյա Սարգսյանը հայտնել է, որ ինքը դեռ տեղեկություն չունի՝ 2026 թվականի պետական բյուջեում կրճատվելու են արդյոք պաշտպանության նախարարության հատկացումները։
Լրագրողները նշել են, որ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար աճող սպառազինման պայմաններում, Հայաստանը կարծես թե չի մեծացնում պաշտպանության ոլորտի ծախսերը։ Սրան ի պատասխան՝ Սարգսյանը ընդգծել է, որ վերջին երեք տասնամյակներում Ադրբեջանի ռազմական ծախսերն ավելի քան մի քանի անգամ գերազանցել են Հայաստանի ամբողջ պետական բյուջեին, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Եթե ձեր հարցադրումն այնպես է, որ ամբողջ մեր պետական բյուջեն այնպես ավելացնենք, որ հասնենք Ադրբեջանի ռազմական բյուջեին, չի լինելու»,- նշել է պաշտպանության փոխնախարարը։
Նա վստահեցրել է, որ ՊՆ-ն այն նույն տրամաբանությամբ, որ աշխատել է 2024-ին ու 2025-ին, աշխատելու է նաև 2026-ին։

5 Сентябрь 2025 - 11:09 AMT
Заместитель министра обороны Армении Грачья Саргсян сообщил, что пока не располагает информацией о том, будут ли сокращены ассигнования Минобороны в госбюджете 2026 года.
Журналисты отметили, что Азербайджан постоянно увеличивает расходы на вооружения, в то время как Армения, похоже, не наращивает военные траты. В ответ Саргсян подчеркнул, что за последние три десятилетия военные расходы Азербайджана в несколько раз превышали весь государственный бюджет Армении, передает Aysor.am.
«Если ваш вопрос о том, увеличим ли мы весь наш государственный бюджет так, чтобы догнать военный бюджет Азербайджана — этого не будет», — отметил замминистра.