ՀՀ ԱԺ խորհուրդը սեպտեմբերի 5-ին նիստ է գումարել: Այն վարել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի և սեպտեմբերի 8-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:
Քննարկվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում թեկնածուի ընտրության համար ձևավորվող մրցութային խորհրդի անդամ նշանակելու հարցը: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Արուսյակ Ջուլհակյանի թեկնածությունը: «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները թեկնածուներ չեն առաջադրել: Մրցութային խորհրդի անդամ է նշանակվել Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Խորհուրդը նաև սահմանել է, թե ինչ ընթացք է ստանալու օրակարգային հարցերի քննարկումը։ Ընդհանուր առմամբ, հերթական նիստերի օրակարգում ներառվել է 42 թեմա։
Բացի այդ, խորհրդի անդամները ծանոթացել են նաև միջխորհրդարանական համագործակցության վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվությանը, որը վերաբերում է ութերորդ գումարման իններորդ նստաշրջանին։

5 Сентябрь 2025 - 14:16 AMT
5 сентября состоялось заседание совета НС под председательством вице-спикера Рубена Рубиняна. Были обсуждены и утверждены проекты повесток десятой сессии парламента восьмого созыва и очередных заседаний, намеченных на 8 сентября.
Совет рассмотрел вопрос о назначении члена конкурсного совета для отбора кандидата в члены Комиссии по предотвращению коррупции. Фракция «Гражданский договор» выдвинула кандидатуру Арусяк Джулхакиян. Фракции «Армения» и «Честь имею» кандидатов не представили. Джулхакиян была назначена членом совета.
Также был утвержден порядок рассмотрения вопросов повестки. В повестку предстоящих заседаний включено 42 темы.
Кроме того, члены совета ознакомились с отчетом о межпарламентском сотрудничестве, касающемся девятой сессии восьмого созыва.