ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օդանավը օգոստոսի 30–ին Ադրբեջանի օդային տարածքով է մեկնել արտերկրյա այցի և սեպտեմբերի լույս 6–ի գիշեր վերադարձել Հայաստան: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ադրբեջանական ինքնաթիռները տևական ժամանակ է օգտագործում են ՀՀ օդային տարածքը։
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության հաստատումից հետո, Հայաստանի համապատասխան մարմինները Ադրբեջանից օդային անցում են հայցել ՀՀ վարչապետի օդանավի համար և ստացել դրական պատասխան։ Այս փաստը դիտարկում ենք որպես գործնական քայլ՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, խաղաղության օրակարգի առաջմղման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։
Ադրբեջանական ինքնաթիռները տևական ժամանակ ՀՀ օդային տարածքով ապահովում են հաղորդակցությունը Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ»,- գրել է Բաղդասարյանը։

6 Сентябрь 2025 - 09:45 AMT
Самолет премьер-министра Никола Пашиняна использовал воздушное пространство Азербайджана при вылете за границу 30 августа и при возвращении в Армению в ночь на 6 сентября.
Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян, уточнив, что самолет Пашиняна проходил через азербайджанское воздушное пространство как при вылете, так и при возвращении.
Она напомнила, что азербайджанские самолеты уже давно используют воздушное пространство Армении.
«После достижения мирной договоренности 8 августа в Вашингтоне компетентные органы Армении обратились к Азербайджану с запросом о воздушном транзите для самолета премьер-министра и получили положительный ответ. Этот факт мы рассматриваем как практический шаг к разблокировке коммуникаций в регионе, продвижению мирной повестки и формированию атмосферы взаимного доверия. Азербайджанские самолеты уже продолжительное время используют воздушное пространство Армении для сообщения между основной частью Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой», — написала Багдасарян.