ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օդանավը օգոստոսի 30–ին Ադրբեջանի օդային տարածքով է մեկնել արտերկրյա այցի և սեպտեմբերի լույս 6–ի գիշեր վերադարձել Հայաստան: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ադրբեջանական ինքնաթիռները տևական ժամանակ է օգտագործում են ՀՀ օդային տարածքը։
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության հաստատումից հետո, Հայաստանի համապատասխան մարմինները Ադրբեջանից օդային անցում են հայցել ՀՀ վարչապետի օդանավի համար և ստացել դրական պատասխան։ Այս փաստը դիտարկում ենք որպես գործնական քայլ՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, խաղաղության օրակարգի առաջմղման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։
Ադրբեջանական ինքնաթիռները տևական ժամանակ ՀՀ օդային տարածքով ապահովում են հաղորդակցությունը Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ»,- գրել է Բաղդասարյանը։

Prime Minister’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan confirmed that Nikol Pashinyan’s plane passed through Azerbaijan’s airspace when departing on August 30 for a foreign visit and when returning to Armenia on the night of September 6.
She recalled that Azerbaijani aircraft have long used Armenian airspace.
“After the Washington peace agreement of August 8, Armenia’s relevant authorities requested air transit for the Prime Minister’s plane from Azerbaijan and received a positive response. We view this fact as a practical step toward unblocking regional communications, advancing the peace agenda, and fostering mutual trust. Azerbaijani planes have long been using Armenian airspace to connect the main part of Azerbaijan with the Nakhichevan Autonomous Republic,” Baghdasaryan wrote.