ԱԺ նախկին պատգամավոր, հատուկ հանձնարարությունների գծով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում իշխանությունը տվել է այն ամենը, ինչ պահանջել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Այդ մասին նա գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
«Միջանցքը չի լինելու, դուք էլ չեք վերընտրվելու»,–գրել է Մարուքյանը։
Նա հավելել է, որ իշխանության ներկայացուցիչները «խրոխտ դեմքով փորձում են համոզել մեզ, թե մինչ այդ Հայաստանից պահանջում էին արտատարածքային միջանցք, բայց մեր հմուտ իշխանությունը պայքարեց և չտրամադրեց այն»։
Մարուքյանը գրել է․ «Չի՛ լինելու արտատարածքային միջանցք, վե՛րջ, թեման փակ է », — դեմքի լուրջ արտահայտությամբ հայտարարել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Մեզ մոտ միջանցք բառը ո՞ր հարցում է խնդրահարույց․ Ադրբեջանը մինչ այժմ միջանցք ասելով՝ նկատի ուներ արտատարածքային միջանցք, իսկ նախագահ Թրամփը միջանցք ասելով՝ նկատի չունի արտատարածքային միջանցք։ Ստորագրվել է փաստաթուղթ՝ հռչակագիր, որը բացառում է արտատարածքային միջանցքի գոյությունը»,- ընդգծել է Ռուբինյանը։
Ժամանակին, երբ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում էին, թե դեմ են միջանցքային տրամաբանությանը, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաները պատասխանում էին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններով սուվերենության կամ տարածքային ամբողջականության խնդիր անգամ չկա։
Ադրբեջանի դիրքորոշումն այն էր, որ պետք է լինի միջանցք՝ Հայաստանի ճանաչված տարածքում, սակայն առանց հայկական վերահսկողության այդ hաղորդակցության վրա, և որ միջանցքով անցնողները չպետք է առնչվեն Հայաստանի ծառայությունների և հայ սահմանապահների հետ։
Հիմա, եթե ուշադիր կարդանք Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված Հռչակագրի տեքստը, որում ԱՄՆ-ն հանդես է եկել որպես վկա, կտեսնենք, որ հայկական կողմը ամբողջությամբ ընդունել է ադրբեջանական պահանջը։ Իսկ որպեսզի դա արդարացնեն, իշխանության ներկայացուցիչները խրոխտ դեմքով փորձում են համոզել մեզ, թե մինչ այդ Հայաստանից պահանջում էին արտատարածքային միջանցք, բայց մեր հմուտ իշխանությունը պայքարեց և չտրամադրեց այն։
Սա հերթական կեղծիքն է, որն իշխանության ներկայացուցիչը հրամցնում է մեր ժողովրդին։
Վաշինգտոնում իշխանությունը տվել է այն ամենը, ինչ պահանջել է Ալիևը, ուղղակի արդեն առանց Արցախի, առանց Լաչինի միջանցքի և բացարձակապես առանց որևէ վերահսկողության, զուտ ոչ մի բանի դիմաց սառը հաշվարկով և ընդամենը մեկ նպատակով՝ փորձել վերընտրվել 2026-ին։

8 Сентябрь 2025 - 09:43 AMT
Бывший депутат парламента и бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян написал в своём канале в Telegram, что в Вашингтоне армянская власть отдала всё, что требовал президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Корридора не будет, вы тоже не переизберётесь», — написал он.
Марукян отметил, что представители власти «с гордым видом пытаются убедить нас, что раньше от Армении требовали экстерриториальный коридор, но умелая власть не допустила этого».
Он напомнил слова вице-спикера парламента Рубена Рубиняна: «Не будет экстерриториального коридора, всё, тема закрыта», — заявил тот с серьёзным выражением лица.
Рубинян подчёркивал, что когда Азербайджан говорил о «коридоре», речь шла об экстерриториальном варианте, тогда как президент Трамп под этим не подразумевал экстерриториальность. По его словам, был подписан документ — декларация, которая исключает возможность экстерриториального коридора.
Марукян утверждает, что если внимательно прочитать текст Вашингтонской декларации, подписанной Арменией и Азербайджаном при посредничестве США, станет ясно, что армянская сторона полностью приняла требования Баку. А чтобы оправдаться, власти теперь заявляют, что им удалось заблокировать «экстерриториальный» вариант.
«Это очередная ложь, которую представители власти преподносят нашему народу», — написал Марукян. «В Вашингтоне власти отдали Алиеву всё — только уже без Арцаха, без Лачинского коридора и абсолютно без какого-либо контроля. Просто холодный расчёт с одной целью — попытаться переизбраться в 2026 году.
Корридора не будет, вы тоже не переизберётесь», — заключил он.
В Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп официально договорились о запуске так называемого «Маршрута Трампа».
По словам Трампа: «Маршрут позволит Азербайджану добраться до Нахичевани при полном уважении суверенитета Армении. Армения также создаёт исключительное партнёрство с США для развития этого коридора. Срок может быть продлён до 99 лет, а затем ещё на 99 лет. Мы ожидаем серьёзного развития инфраструктуры. Американские компании с нетерпением ждут возможности войти в эти страны и инвестировать большие средства, что принесёт экономическую выгоду всем трём государствам».