ԱԺ նախկին պատգամավոր, հատուկ հանձնարարությունների գծով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում իշխանությունը տվել է այն ամենը, ինչ պահանջել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Այդ մասին նա գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
«Միջանցքը չի լինելու, դուք էլ չեք վերընտրվելու»,–գրել է Մարուքյանը։
Նա հավելել է, որ իշխանության ներկայացուցիչները «խրոխտ դեմքով փորձում են համոզել մեզ, թե մինչ այդ Հայաստանից պահանջում էին արտատարածքային միջանցք, բայց մեր հմուտ իշխանությունը պայքարեց և չտրամադրեց այն»։
Մարուքյանը գրել է․ «Չի՛ լինելու արտատարածքային միջանցք, վե՛րջ, թեման փակ է », — դեմքի լուրջ արտահայտությամբ հայտարարել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Մեզ մոտ միջանցք բառը ո՞ր հարցում է խնդրահարույց․ Ադրբեջանը մինչ այժմ միջանցք ասելով՝ նկատի ուներ արտատարածքային միջանցք, իսկ նախագահ Թրամփը միջանցք ասելով՝ նկատի չունի արտատարածքային միջանցք։ Ստորագրվել է փաստաթուղթ՝ հռչակագիր, որը բացառում է արտատարածքային միջանցքի գոյությունը»,- ընդգծել է Ռուբինյանը։
Ժամանակին, երբ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում էին, թե դեմ են միջանցքային տրամաբանությանը, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաները պատասխանում էին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններով սուվերենության կամ տարածքային ամբողջականության խնդիր անգամ չկա։
Ադրբեջանի դիրքորոշումն այն էր, որ պետք է լինի միջանցք՝ Հայաստանի ճանաչված տարածքում, սակայն առանց հայկական վերահսկողության այդ hաղորդակցության վրա, և որ միջանցքով անցնողները չպետք է առնչվեն Հայաստանի ծառայությունների և հայ սահմանապահների հետ։
Հիմա, եթե ուշադիր կարդանք Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված Հռչակագրի տեքստը, որում ԱՄՆ-ն հանդես է եկել որպես վկա, կտեսնենք, որ հայկական կողմը ամբողջությամբ ընդունել է ադրբեջանական պահանջը։ Իսկ որպեսզի դա արդարացնեն, իշխանության ներկայացուցիչները խրոխտ դեմքով փորձում են համոզել մեզ, թե մինչ այդ Հայաստանից պահանջում էին արտատարածքային միջանցք, բայց մեր հմուտ իշխանությունը պայքարեց և չտրամադրեց այն։
Սա հերթական կեղծիքն է, որն իշխանության ներկայացուցիչը հրամցնում է մեր ժողովրդին։
Վաշինգտոնում իշխանությունը տվել է այն ամենը, ինչ պահանջել է Ալիևը, ուղղակի արդեն առանց Արցախի, առանց Լաչինի միջանցքի և բացարձակապես առանց որևէ վերահսկողության, զուտ ոչ մի բանի դիմաց սառը հաշվարկով և ընդամենը մեկ նպատակով՝ փորձել վերընտրվել 2026-ին։

Former MP and former ambassador-at-large Edmon Marukyan has declared that in Washington, Armenia’s leadership granted everything Azerbaijani President Ilham Aliyev demanded. He made the statement on his Telegram channel.
“There will be no corridor, and you will not be re-elected,” Marukyan wrote.
He added that government representatives are “trying with a proud face to convince us that previously Azerbaijan demanded an extraterritorial corridor from Armenia, but our skillful authorities fought back and didn’t allow it.”
Marukyan recalled Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan’s earlier remark: “‘There will be no extraterritorial corridor, the matter is closed,’ he said with a serious expression.”
Rubinyan had stressed that Azerbaijan previously referred to an extraterritorial corridor, whereas President Trump’s use of the term “corridor” did not imply extraterritoriality. A declaration was signed excluding the possibility of such a corridor, he said.
Marukyan argued that if one carefully reads the text of the Washington Declaration, signed by Armenia and Azerbaijan with the U.S. as witness, it becomes clear that Armenia accepted Azerbaijan’s demand in full. To justify this, officials now insist they successfully blocked an “extraterritorial” version.
“This is yet another lie served to the people,” Marukyan said. “In Washington, the authorities gave Aliyev everything—this time without Artsakh, without the Lachin corridor, without any control—simply in cold calculation and with only one goal: to try to get re-elected in 2026.
There will be no corridor, and you will not be re-elected,” he concluded.
In Washington, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and U.S. President Donald Trump formally agreed to launch the so-called Trump Route.
According to Trump: “The route will allow Azerbaijan to reach Nakhchivan while fully respecting Armenia’s sovereignty. Armenia is also establishing an exclusive partnership with the U.S. to develop this corridor. The term may be extended for up to 99 years, with another possible 99-year extension. We expect major infrastructure progress, with American companies eager to enter these countries and invest heavily, bringing economic benefits to all three states.”