ՀՀ ԱԺ–ն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է դրել կառավարության առաջարկած օրենսդրական փաթեթը, որը վերաբերում է «Ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքում, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու նախաձեռնությանը։
Հիմնական զեկուցողը՝ ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը, պարզաբանել է, որ նախագծով նախատեսվում է մի դրույթ, ըստ որի՝ ընտանեկան բռնություն գործած անձը պարտավոր է կրել էլեկտրոնային հսկողության սարք՝ ըստ նախկինում հաստատված կարգավորումների, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ըստ այդմ՝ մենք այստեղ սահմանում ենք պարտավորությունը բռնարարի հանդեպ և Քրեական օրենսգրքում էլ սահմանում ենք պատասխանատվություն՝ այդ միջոցը չկիրառելու համար: Օրենքի փոփոխություններն առաջարկում ենք ուժի մեջ դնել 2026 թվականի մարտ ամսից»,- տեղեկացրել է Ղազարյանը:
Նա նշել է, որ եթե բռնարար անձը հրաժարվի կամ խուսափի կրելուց այդ հսկողության սարքը, ապա օրենքով սահմանվում է համապատասխան պատասխանատվություն։
Ըստ Արմեն Ղազարյանի՝ նման իրավախախտման դեպքում հնարավոր է նշանակել մինչև մեկ տարվա ազատազրկում։
«Քրեական օրենսգրքում է սահմանված փոփոխությունը»,- հայտնել է ՆԳ նախարարի տեղակալը։
Բացի այդ, Ղազարյանը ներկայացրել է ամփոփ վիճակագրություն 2025 թվականի առաջին հինգ ամիսների համար՝ ընդգծելով, որ ընտանեկան բռնության գործերով արձանագրվել են նախազգուշացման 234 դեպք, անհետաձգելի միջամտության 701 դեպք, ինչպես նաև հաշվառման մեջ ընդգրկված է 1917 անձ։

Национальное собрание Армении в первом чтении обсуждает пакет поправок, предложенный правительством, касающийся закона «О предотвращении семейного насилия и защите лиц, подвергшихся семейному насилию», а также изменений в Уголовный кодекс, сообщает 1lurer.am.
Заместитель министра внутренних дел Армен Газарян, представляя проект, пояснил, что предлагается обязать лиц, признанных виновными в домашнем насилии, носить электронное средство контроля в соответствии с ранее установленными правилами.
«Мы устанавливаем обязанность для правонарушителя и вводим в Уголовный кодекс ответственность за её неисполнение. Предлагаем ввести изменения в действие с марта 2026 года», — сообщил Газарян.
Если осуждённый откажется или будет уклоняться от ношения устройства, закон предусматривает соответствующую ответственность. По словам Газаряна, в таком случае может назначаться лишение свободы сроком до одного года.
Кроме того, Газарян представил статистику за первые пять месяцев 2025 года: зарегистрированы 234 случая предупреждения, 701 случай неотложного вмешательства, а также на учёт поставлены 1917 человек по делам о семейном насилии.