Հայաստանում 5000 երեխայի հաշվարկով յուրաքանչյուր համայնքում նախատեսվում է 1 սոցիալական աշխատող։ Այդ մասին ԱԺ-ի նիստում ասել է սոցհարցերի փոխնախարարի պաշտոնակատար Տաթևիկ Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով Հայկ Կոնջորյանի հարցին, թե հաճախ երեխաներին աշխատանքային շահագործման են ենթարկում, և արդյոք սոցաշխատողներն անելիք չունեն։
«Նոր օրենսդրական կարգավորմամբ հստակ սահմանել ենք այն կցված սոցիալական աշխատողին, որը պիտի պատասխանատու լինի երեխայի պաշտպանության համար։ 5000 երեխայի հաշվարկով յուրաքանչյուր համայնքում նախատեսել ենք 1 սոցիալական աշխատող»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Տաթևիկ Ստեփանյանը հավելել է, որ չնայած առկա են համապատասխան կարգավորումներ, սակայն գործնականում առկա է մասնագետների թվի պակաս։
«Այս աշխատանքը ներկայումս իրականացնում է ՆԳՆ աշխատողի միջոցով, որը բազմաթիվ այլ պարտականություններ ունի»,–ասել է նա։

На заседании парламента исполняющая обязанности замминистра труда и социальных вопросов Татевик Степанян заявила, что по новым законодательным нормам в каждой общине будет предусмотрен один социальный работник на 5000 детей, сообщает Radar Armenia.
Она ответила на вопрос депутата Айка Конджоряна о случаях эксплуатации детского труда и роли соцработников в их предотвращении.
«Новым законодательным регулированием мы чётко закрепили соцработника, который будет отвечать за защиту ребёнка. В расчёте на 5000 детей в каждой общине предусмотрен один специалист», — пояснила Степанян.
При этом она признала, что несмотря на наличие нормативных положений, существует дефицит специалистов.
«Сейчас эту работу выполняет сотрудник Министерства внутренних дел, у которого есть множество других обязанностей», — добавила она.