«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ խափանման միջոցի փոփոխության երկու դատական նսիտերը ևս մեկ անգամ ցույց են տվել, որ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանին վերագրված մեղադրանքը որևէ ձևով չի արտահայտում իրականությունը, և «իշխանության ստեղծած քարոզչական կեղծ մոտեցումները որևէ առնչություն չունեն իրականության հետ»։
Նրա խոսքով՝ երկրում «գրեթե երեք տասնյակ քաղբանտարկյալների առկայությունը հստակ ցույց է տալիս, որ գործող ռեժիմը որդեգրել է բռնատիրական մոտեցումներ»,–գրում է Panorama.am-ը։
Աբրահամյանն ընդգծել է, որ շատ քաղաքացիներ հայտնվել են քրեական հետապնդման թիրախում՝ չնայած ազատազրկման մեջ չեն գտնվում։
Նա անդրադարձել է նաև Կարմիր խաչի Բաքվի գրասենյակի փակմանը՝ գնահատելով այդ զարգացումը որպես խիստ մտահոգիչ։
«Փաստացի միակ միջազգային կազմակերպությունն էր, որը հնարավորություն ուներ այցելելու մեր հայրենակիցներին, տեղում հասկանալու նրանց վիճակը՝ առողջականից մինչև հոգեբանական»,-հայտարարեl 1 Աբրահամյանը։
Պատգամավորը շեշտել է, որ Կարմիր խաչի ներկայությունը զսպող դեր է ունեցել, այդ թվում՝ ռազմագերիների նկատմամբ բռնությունների կանխարգելման գործում։
Տիգրան Աբրահյանը հավելել է նաև, որ չնայած Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է 23 ռազմագերու ներկայությունը, իրականում խոսքը վերաբերում է մոտ ութ տասնյակ անձանց, որոնց ճակատագրով, ըստ նրա, կարող էր զբաղվել միայն Կարմիր խաչը։
Հուլիսի 9-ին, Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը դատարանի որոշմամբ 2 ամսով կալանավորվել է։ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն) և 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ահաբեկչության նախապատրաստություն)։

8 Сентябрь 2025 - 13:32 AMT
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абраамян на заседании парламента отметил, что два недавних судебных заседания по изменению меры пресечения ещё раз показали: обвинения против депутата Артура Саргсяна никоим образом не отражают действительность, а созданные властью пропагандистские нарративы не имеют ничего общего с реальностью, пишет Panorama.am.
По его словам, «наличие почти трёх десятков политзаключённых ясно демонстрирует, что действующий режим выбрал тиранические методы». Он добавил, что многие граждане подвергаются уголовному преследованию, даже если формально не находятся в заключении.
Абраамян также прокомментировал закрытие офиса Красного Креста в Баку, назвав это развитие «крайне тревожным».
«Фактически это была единственная международная организация, которая имела возможность навещать наших соотечественников и на месте оценивать их состояние — от здоровья до психологического состояния», — отметил депутат.
Он подчеркнул, что присутствие Красного Креста имело сдерживающий эффект, в том числе в предотвращении насилия над военнопленными.
Абрахамян добавил, что хотя Азербайджан официально подтвердил наличие 23 военнопленных, на деле речь идёт примерно о 80 людях, судьбой которых, по его словам, мог заниматься только Красный Крест.
9 июля депутат оппозиционной фракции «Армения» Артур Саргсян решением суда был арестован на два месяца. Против него возбуждено уголовное дело по статье 43-419(1) УК (подготовка к узурпации власти) и статье 43-308(1) УК (подготовка к теракту).